• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 29864 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 اردیبهشت 1398 - ساعت: 18:48

چاپ
کارشناس سوری: عملیات آزادسازی ادلب پس از نشست «آستانه» آغاز می‌شود

کارشناس سوری: عملیات آزادسازی ادلب پس از نشست «آستانه» آغاز می‌شود


ارتش سوریه و جنگنده‌های روس در جنوب ادلب در حال پاسخ به حملات مکرر تروریست‌ها هستند؛ مسئله‌ای که به گفته یک کارشناس نظامی، حاکی از قصد نیروهای سوری برای آزادسازی ادلب است.

به گزارش میانخبر، ارتش سوریه و جنگنده‌های روس مواضع عناصر ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» -که جبهه النصره رکن اصلی آن است- را در جنوب استان ادلب هدف قرار دادند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که بمباران مواضع و محل استقرار عناصر النصره در جنوب ادلب، در واقع پاسخی به نقض مکرر توافق «کاهش تنش» در این استان است.

ارتش سوریه حملات توپخانه‌ای و موشکی به مواضع النصره در «جرجناز، خان شیخون، تحتایا و أبو حبة» انجام داد و جنگنده‌های روس نیز مواضع این گروه را در اطراف شهر ادلب بمباران کردند.

یک منبع نظامی اعلام کرد که هواپیماهای شناسایی، تحرکات النصره را رصد و مشاهده کردند که عناصر این گروه در حال انتقال سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی از شمال ادلب به سمت مناطق اطراف این شهر هستند که بمباران جنگنده‌های روس، عملیات النصره را متوقف کرد.

درباره آخرین تحولات عملیات ادلب و طرحهای راهبردی برای مقابله با تروریستهای حاضر در این استان، «هیثم حسون» کارشناس نظامی و مسائل رهبردی در سوریه تأکید کرد که حملات ارتش و نیروی هوایی روسیه به مواضع النصره در واقع «پاسخی به حملاتی است که گروههای تروریستی مسلح انجام می‌دهند».

حسون به رادیو «اسپوتنیک» گفت که حملات ارتش سوریه و جنگنده‌های روس، بیشتر مواضع و مقرهای عناصر تروریستی و انبار مهمات و تجهیزات لجستیکی را هدف قرار می‌دهد که در حملات خود از آن استفاده می‌کنند.

وی این حملات را پیامهایی برای ترکیه می‌داند و تأکید کرد که «ترکیه خواستار بی‌ثباتی در استان ادلب است و می‌خواهد وضعیت آماده‌باش باقی بماند و نیروهای مسلح سوری حاضر در این منطقه نیز راحت نباشد».

این کارشناس نظامی با اشاره به اینکه حملات هوایی روسیه به مواضع النصره نیز حامل پیامهایی برای گروههای تروریستی پیش از برگزاری مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» است، تصریح کرد که «ترکیه خواستار نفوذ خود در منطقه است و به توافقها پایبند نیست».

منظور حسون، توافق سوچی یا منطقه عاری از سلاح است که شهریور سال 1397 بین رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه منعقد شد. بر اساس این توافق، مقرر شد که یک منطقه حائل و عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و افراد مسلح در شمال غرب سوریه ایجاد شود و گروه‌های مسلح و ارتش سوریه از این مناطق عقب نشینی کنند.

بر اساس این توافق قرار بود در مرحله نخست یک منطقه عاری از سلاح در اطراف شهر ادلب ایجاد شود، در مرحله دوم باید سلاح سنگین جمع‌آوری می‌شد و در مرحله بعد نهادهای دولتی سوریه پیش از پایان 2018 فعالیت خود را آغاز می‌کردند.

ترکیه که در اجرای این توافق متعهد شده بود تروریستها را از این منطقه خارج کند، هنوز نتوانسته است به تعهد خود عمل کند چرا که تروریستها باید تا ۲۳ مهر 1397 از این منطقه خارج می‌شدند ولی هنوز در این منطقه حضور دارند.

این کارشناس نظامی درباره زمان آغاز عملیات آزادسازی ادلب نیز گفت: «فکر می‌کنم که نیروهای مسلح سوریه به ویژه [نیروهای] زمینی پس از نشست آستانه، با هماهنگی و حمایت هوایی روسیه، برای انجام این عملیات آماده شوند».

وی خاطر نشان کرد که هدف قرار دادن مواضع سیطره، خط مقدم دفاعی تروریستها و انجام عملیاتهای شناسایی توسط ارتش سوریه و فراهم کردن شرایط اجرای نمایش ساختگی استفاده از سلاح شیمایی توسط تروریستها و مقصر جلوه دادن ارتش سوریه، یکی از مهمترین علائم فراهم شدن مقدمات عملیات ادلب است.

به گفته حسون، تروریستها شهر جرجناز را تخلیه کردند تا شهروندان حاضر در این شهر را با مواد سمی و ماده کلر هدف قرار دهند. در واقع تروریستها با شلیک موشکهای حامل مواد سمی که توسط کارشناسان بلژیکی و فرانسوی آماده شده، سناریوی حمله شیمیایی را اجرا خواهند کرد.

منابع محلی حاضر در استان‌های «حماه» و (شمال) «لاذقیه» سوریه 17 فروردین ماه گذشته اعلام کردند (+) که تروریست‌های النصره و «الحزب الترکستانی» در شمال سوریه با کمک کارشناسان بلژیکی، موشکهای تحت اختیار خود را به مواد شیمیایی مجهز و بین عناصر تروریستی توزیع کردند.

این کارشناس نظامی در پایان اعلام کرد که عملیات نظامی آزادسازی ادلب به زودی آغاز خواهد شد و بدین ترتیب، آغازی بر پایان نفوذ ترکیه در این منطقه خواهد بود.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : کارشناس سوری: عملیات آزادسازی ادلب پس از نشست «آستانه» آغاز می‌شود
دیدگاه شما در مورد : کارشناس سوری: عملیات آزادسازی ادلب پس از نشست «آستانه» آغاز می‌شود

کارشناس سوری: عملیات آزادسازی ادلب پس از نشست «آستانه» آغاز می‌شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ