• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 29915 - تاریخ انتشار : سه شنبه 21 خرداد 1398 - ساعت: 22:08

چاپ
جولان سگ‌های ولگرد در میاندورود و نبود عزم جدی برای ساماندهی

جولان سگ‌های ولگرد در میاندورود و نبود عزم جدی برای ساماندهی


برای جمع‌آوری سگ‌ها قوانینی وجود دارد و مسئولیت و نظارت این کار را به ارگان‌هایی سپرده است اما در مرحله انجام متاسفانه موانع و مشکلاتی باعث می‌شود که این کار انجام نشود.

به گزارش میانخبر، مردم شهر سورک در روز یا شب از هر کوچه و خیابانی عبور می‌کنند شاهد حضور سگ در سطح شهر هستند و البته در حاشیه شهر سگ‌های بیشتری حضور دارند که باعث نارضایتی مردم شده است و درخواست جمع‌آوری آنها را دارند.

برای جمع‌آوری سگ‌ها قوانینی وجود دارد و مسئولیت و نظارت این کار را به ارگان‌هایی سپرده است اما در مرحله انجام متاسفانه موانع و مشکلاتی باعث می‌شود که این کار انجام نشود.

سیدمحمود هادیان رئیس اداره محیط زیست میاندورود در این باره، گفت: این اداره طبق وظیفه ذاتی و سازمانی خود با هرگونه زنده‌گیری و نگه‌داری، جابجایی و نمایش حیوانات وحشی از نوع بومی و غیر بومی مقابله و با متخلفین به موجب قوانین برخورد قضایی می‌شود.

وی افزود: حیوانان وحشی کشف و ضبظ شده در این راستا چناچه قابل بازگشت به طبیعت باشند در یک زیستگاه مناسب رهاسازی می‌شوند درغیر این صورت به مراکز مجاز یا باغ وحش برای نگهداری برده می‌شود.

هادیان خاطرنشان کرد: حیوانات اهلی مانند سگ و گربه درخصوص حیوانات اهلی از مواردی که شامل ولگرد و یا مزاحمت می‌کند چه توسط اشخاص آزاد در خیابان‌ها گرداننده می‌‍شوند الزامی برای سازمان محیط زیست در جمع‌آوری و نگهداری تعیین نشده است.

وی تصریح کرد: در چارچوب کنترل سگ‌های بلاصاحب براساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها این نهاد را مسئول جلوگیری از شیوع امراز ساریه و انسانی و حیوانی داشته از سوی معاونت امور شهرداری‌های وزرات کشور تهیه و تدوین گردیده و حسب دستورالعمل مذکور به استان به مدیریت معاون عمرانی استانداری و با دبیری دفتر امور شهری، در شهرستان به ریاست فرماندار و به دبیری شهرداری تعیین و در همین راستا شهرداری‌ها موظف به ایجاد مرکز نگهداری حیوانات مزاحم با شرایط مشخص خارج از محدوده مراکز مسکونی و تشکیل واحد زنده‌گیری گردیده‌اند.

اما به گفته شهردار سورک، شهرداری مکان و پول نگهداری این سگ‌ها را ندارد و اگر مسئولان تاکید به اجرای آن دارند باید منابع اعتباری تعریف و به شهرداری‌ها پرداخت کنند تا شهرداری بتواند این کار را انجام دهد در غیر این صورت این کار از توان شهرداری خارج است چون هزینه زیادی برای آنها خواهد داشت.

یکی از اقداماتی که در این زمینه می‌توان انجام داد موضوع عقیم سازی سگ‌ها است که می‌تواند حداقل از افزایش آنها جلوگیری کند و در درازمدت باعث کاهش آنها شود.

با این اوصاف که اغلب شهرداری‌ها در این خصوص اقدامی انجام نمی‌دهند لازم است مسئولان بالادستی برای ترغیب شهرداری‌ها برای اجرای این کار اعتبار خاصی تعریف کنند و برای این منظور به شهرداری‌ها بدهند تا این کار انجام شود و هر روز شاهد افزایش تعداد سگ‌ها در سطح شهر و روستاها نباشیم.مطالب مرتبط با : جولان سگ‌های ولگرد در میاندورود و نبود عزم جدی برای ساماندهی
دیدگاه شما در مورد : جولان سگ‌های ولگرد در میاندورود و نبود عزم جدی برای ساماندهی

جولان سگ‌های ولگرد در میاندورود و نبود عزم جدی برای ساماندهی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ