• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 29981 - تاریخ انتشار : جمعه 14 تیر 1398 - ساعت: 23:40

چاپ
لطفاً شورای فرهنگ عمومی را از انفعال خارج کنید/ خطر سقوط فرهنگی و نابودی هویتی را جدی بگیرید

قابل توجه مسئولان میاندورود؛

لطفاً شورای فرهنگ عمومی را از انفعال خارج کنید/ خطر سقوط فرهنگی و نابودی هویتی را جدی بگیرید


وقتی در جایگاه حاکمیتی، شورای فرهنگ عمومی منفعل عمل می‌کند دیگر مردم از چه نهاد فرهنگی انتظار ترویج معارف معرفتی و دینی را داشته باشند. آیا هنوز زمان پوست‌اندازی این شورا با تغییر نگرش انفعالی فرا نرسیده است؟!.

به گزارش میانخبر، شواری فرهنگ عمومی یکی از شوراهای شهرستانی است که وظیفه بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان و تصمیم گیری پیرامون موضوعات و برنامه‌های فرهنگی در راستای ارتقاء و گسترش فرهنگ جامعه را برعهده دارد، این شورا به ریاست امام جمعه، معاونت فرماندار و دبیری رئیس فرهنگ و ارشاد شهرستان و با حضور اعضای این شورا برگزار می‌شود اما این شورا در چند سال گذشته جلسه‌ای در میاندورود نداشته است.

با توجه به اینکه رهبری سال‌ها است از نفوذ و سپس تهاجم فرهنگی صحبت کردند و نیاز است برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن اقدامات مناسبی شکل بگیرد و برای این منظور در سطح کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی و در سطح استان و شهرستان‌ها شورای فرهنگی عمومی تشکیل شده است تا به بررسی موضوعات فرهنگی منطقه پرداخته و نسبت به آن برنامه‌هایی را مصوب و توسط دستگاه‌های شهرستان به اجراء گذارد و سپس به بازخورد آن پرداخته و در یک فرآیند آمد و رفت این برنامه‌ها به اصلاح فرهنگ عمومی و رفع آسیب‌ها کمک کند.

این روزها شاهد ناهنجاری‌های اجتماعی به‌دلایل مختلف در سطح جامعه هستیم و در شهرستان میاندورود و اطراف آن نیز مسائلی وجود دارد که به این موضوعات دامن زده است از جمله نبود لباس مناسب برای بانوان و حتی آقایان در بازار و استفاده بانوان از لباس‌های نامناسب، اجرا نشدن برنامه‌های فرهنگی مناسب و شاد در اعیاد مختلف، نبود برنامه مشخص برای کارهای فرهنگی و... که به نفوذ بیشتر تهاجم فرهنگی در بین مردم افزوده است و شرائط کنونی قویاً ایجاب می‌کند تا برنامه‌ریزی‌های دقیق مبتنی بر روانشناسی اجتماعی و اجرای برنامه‌های متناسب در شهرستان از سوی نهادها، ادارات و ارگان‌های دخیل در موضوع انجام شود، امری که در چند سال گذشته نسبت به آن بی‌توجهی شده است.

امام جمعه میاندورود به‌عنوان رئیس جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر دلایل برگزار نشدن این جلسات، گفت: وقتی اعتباری وجود ندارد تا مصوبات شورا اجرا شود چرا باید وقت بگذاریم و جلسه برگزار کنیم و در نهایت چند خط روی کاغذ به‌عنوان مصوبه بنویسیم.

ابتداء باید گفت شاید بودجه خاصی به این شورا تخصیص پیدا نکند اما وقتی با حضور روسای ادارات و نهادهای حاضر در جلسه موضوعی مصوب شود که نیاز به بودجه داشته باشد، قطعاً می‌توان از راه‌های مختلف آن را تامین کرد همان‌طور که برای برنامه‌های غیر ضروری در سطح شهرستان از سوی همین ادارات و نهادها پول جمع‌آوری و هزینه می‌شود و نکته دیگر اینکه شاید بسیاری از مصوبات شورا نیاز به بودجه نداشته باشد و هدایت کننده و مشخص کننده مسیر اهالی فرهنگ و هنر، هیات‌ها و نهادهای فرهنگی باشد.

اگر بگوییم که این شورا قدرت اجرایی ندارد، باید گفت که حضور فرماندار به‌عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان و نایب رئیس شورا، همچنین روسای ادارات و نهادها در این جلسه به خودی خود این شورا دارای قدرت می‌شود و نمی‌توان این شورا را بدون قدرت دانست.

مسائل فرهنگی در کشور مسائل جزیی نیست و حتی مسائل اقتصادی هم به مسائل فرهنگی بستگی دارد و این شورا باید به موضوع فرهنگ و جوانان توجه ویژه‌ای داشته باشد و حل این مشکلات نیاز به همکاری عمومی دارد چون در شرایط موجود کمک به جوانان یک ضرورت است پس باید مسائل فرهنگی جدی‌تر گرفته شده و در این قسمت‌ها سرمایه‎گذاری بیشتری شود.

در پایان باید گفت که به جای برگزاری همایش‌های بی‌فایده با هزینه‌های زیاد، توجه‌ها را به سمت جوانان و فرهنگ ببریم و اگر قرار است هزینه‌ای انجام شود در راستای فرهنگ سازی و یا برنامه‌های فرهنگی باشد همان‌طور که در ایام دهه کرامت برنامه‌های متعدد فرهنگی و اجتماعی مناسب با همت و محوریت جوانان انجام می‌شود. این دهه در سراسر استان و کشور ثابت می‌کند که می‌توان بدون بودجه و تنها با تکیه بر احساسات پاک مردم بویژه جوانان کارهای بزرگ اجتماعی با جریان‌سازی گسترده را به اجراء گذارد.مطالب مرتبط با : لطفاً شورای فرهنگ عمومی را از انفعال خارج کنید/ خطر سقوط فرهنگی و نابودی هویتی را جدی بگیرید
دیدگاه شما در مورد : لطفاً شورای فرهنگ عمومی را از انفعال خارج کنید/ خطر سقوط فرهنگی و نابودی هویتی را جدی بگیرید

لطفاً شورای فرهنگ عمومی را از انفعال خارج کنید/ خطر سقوط فرهنگی و نابودی هویتی را جدی بگیرید تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ