• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 30001 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 03 مرداد 1398 - ساعت: 12:08

چاپ
در راه ارتقای فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم/ عدم اطلاع رسانی از عملکرد ستاد نمازجمعه، ضعف است

در جلسه شورای فرهنگ عمومی میاندورود مطرح شد؛

در راه ارتقای فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم/ عدم اطلاع رسانی از عملکرد ستاد نمازجمعه، ضعف است


حجت الاسلام سید جواد هاشمی دادستان عمومی و انقلاب میاندورود اظهار کرد: برای حضور در نماز جمعه در راستای ارتقا فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم، هدف انقلاب اسلام سازی است که با خویشتن سازی انجام می‌شود.

به گزارش میانخبر،  اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی میاندورود در سال جاری در دفتر امام جمعه با موضوع هم اندیشی چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه برگزار شد.

* در راه ارتقای فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم

در ابتدای ابن جلسه حجت الاسلام سید جواد هاشمی دادستان عمومی و انقلاب میاندورود اظهار کرد: برای حضور در نماز جمعه در راستای ارتقا فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم، هدف انقلاب اسلام سازی است که با خویشتن سازی انجام می‌شود.

وی افزود: مسئولان هم باید در راه تحقق اسلام سازی از خود و خانواده شروع کنند، چرا که باید از خود شروع کنیم تا مردم با حضور مسئول دلگرم شوند.

دادستان عمومی و انقلاب میاندورود با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند نماز جمعه مختص شهروندان سورک است، تصریح کرد: باید از هر روستا افرادی به‌عنوان عضو ستاد نماز جمعه انتخاب شوند تا بتوانند حضور پرشور در نماز جمعه ایجاد کنند.

* نقطه تعادل باید حفظ شود

هاشمی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برخی اقدامات خلاف فرهنگ عمومی ایجاد می‌شود باید سعی کنیم تا نقطه تعادل حفظ شود و فرهنگ اسلامی ارتقا یابد.

* شورای فرهنگ عمومی قرارگاهی برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی است

مجتبی اکبری رئیس فرهنگ و ارشاد میاندورود و دبیر شورا در ادامه گفت: شورای فرهنگ عمومی یک ظرفیت ملی از مرکز به شهرستان‌ها است و فرهنگ عمومی سنگ بنای فرهنگ یک جامعه است و زیربنای همه فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی یک کشور محسوب می‌شود.

اکبری بیان کرد: فرهنگ، یک مجموعه منسجم و نظام یافته‌ای از بایدها و نبایدها، باورها، ارزش‌ها و عقاید یک قوم و یا یک ملت است و در مجموع یک قرارگاه فرهنگی محسوب می‌شود.

علی غلامیان فرماندار میاندرود هم بیان کرد: یکی از موضوعاتی که در شهرستان مورد غفلت قرار گرفته بود توجه به جلسه شورای فرهنگ عمومی است.

وی افزود: اعتقاد داریم انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود و در شهرستان میاندرود به اندازه بضاعت خود به موضوع فرهنگ که زمینه پیشرفت در همه حوزه‌ها است اقداماتی انجام دادیم.

*پایه و اساس همه کارها مسائل فرهنگی است

نماینده اداره اطلاعات گفت: پایه و اساس همه کارهای ما در حوزه‌های مختلف حتی اقتصادی زیربنایش مسائل فرهنگی است.

این مسئول بیان کرد: نماز جمعه مظهر شکوه و عظمت و فریضه‌ای اتحاد آفرین و دشمن شکن است و نیاز به تقویت دارد و همه جریان‌ها باید در تقویت آن تلاش داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: همه ما باید در این موضوع دغدغه مند باشیم تا راه حلی پیدا کنیم، کسی که اهمیت موضوع را نداند نمی‌تواند برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد و در راستای حفظ و استمرار آن تلاش کند.

* از ظرفیت جوانان باید بیشتر استفاده شود

این‌مسئول یادآور شد: از ظرفیت جوانان بیشتر استفاده شود و افراد خوشنام در این جایگاه به کارگیری شوند و همچنین خطبه‌ها باید بروز باشد و مسائل روز بیان شود.

وی تصریح کرد: توجه به دغدغه و مشکلات مردم در دستور کار باشد و به وحدت و همدلی تاکید شود، اقدامات و خدمات برجسته نظام گفته شود، به مردم امید داده شود و امید فرهنگی، سیاسی و اقتصادی به مردم داده و به جامعه تزریق شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی میاندورود خاطرنشان کرد: این جایگاه بسیار مهم است و خود را به افراد و گروه‌های خاص وابسته نکنیم تا بتوانیم بیشتر تاثیرگذار باشیم، فراهم کردن امکانات برای کسانی که از دوردست به‌دنبال حضور در نماز جمعه هستند هم مهم است.

* کاهش مراجعه کننده به نیروی انتظامی با نهادینه شدن فرهنگ در جامعه

در بخش دیگر از این جلسه؛ داداش‌تبار فرمانده انتظامی میاندورود گفت: اگر فرهنگ در جامعه نهادینه شود نیروی انتظامی مراجعه کننده و مشکلات کمتری خواهد داشت.

* فرهنگ در خط مقدم مشکلات کشور قرا ر دارد

در ادامه شهمن مزدرانی رئیس بهداشت و درمان میاندورود اظهار کرد: فرهنگ یعنی همه چیز، اگر مشکلی در کشور داریم خط مقدم آن فرهنگ است و نماز جمعه به‌عنوان راس فرهنگ است.

وی افزود: نماز جمعه یک نماز عبادی سیاسی است سیاسی یعنی اینکه از تجربه گذشته چه استفاده‌ای ببریم و همه در نماز جمعه شرکت کنند تا همه با هم؛ هم کلام شویم.

* فرهنگ سازی در نماز جمعه باید انجام شود

مزدرانی اضافه کرد: به‌دلیل اینکه در زمینه بهداشت و درمان فرهنگ سازی نشد بسیاری از مردم با ما هماهنگ نیستند.

وی گفت: بسیاری از هزینه‌هایی که می‌کنیم با شکست روبرو می‌شود، فرهنگ سازی باید در نماز جمعه هم انجام شود تا همه در راستای اهداف کشور هماهنگ شوند.

حجت الاسلام کریمی نیز بیان کرد: مردم در مواجهه با مسائل و مشکلات اقتصادی، از زمانی که به برنامه‌های فرهنگی اختصاص می‌دهند، کم می‌کنند.

وی اضافه کرد: حضور روحانیون در نماز جمعه کم است، اگر مردم را بیشتر درگیر ستاد نماز جمعه کنیم مردم حضور بهتری خواهند داشت.

* ابتدا آسیب شناسی کنیم

حسین فاضلی رئیس اداره اوقاف نیز گفت: آسیب شناسی انجام دهیم که شهرستان در کدام زمینه بیشترین آسیب را دارد این موضوع مشخص و ورودی کار ما مشخص شود و طبق آن بحث و برنامه ریزی شود.

سید محمد کاظمی رئیس شورای شهرستان در این جلسه اظهار کرد: انتخاب اقای علی اکبری جوان به‌عنوان امام جمعه موقت تهران بازخورد خوبی داشته و صمیمی بودن با مردم و با همه سنین بازخورد خوبی دارد.

حسن تیموری نماینده صدا و سیما گفت: هر اداره‌ای اگر قرار است تقدیری از نخبگان فرهنگی خود کند در نماز جمعه انجام دهد.

وی افزود: میاندورود در بسیاری از محصولات کشاورزی در سطح استان و کشور جزو تولیدکننده برتر است و باید جشنواره خاصی در شهرستان برگزار شود.

شهربانو خداپناه مسئول کمیته بانوان فرمانداری خاطرنشان کرد: خانواده اولین نهادی است که تربیت و فرهنگ سازی در آن شکل می‌گیرد و نیاز است فرهنگ سازی را از خانواده شروع کنیم.

جواد اسفندیاری رئیس اداره ورزش و جوانان میاندورود با بیان اینکه همه ما رسالتی در موضوع فرهنگی داریم، تاکید کرد: روحانیونی که در غالب طرح هجرت به روستاها می‌آیند تلاش بیشتری برای ترغیب جوانان برای حضور در مساجد داشته باشند.

کاظم امجدی رئیس شورای شهرسورک نیز گفت: مدارس مکان بسیار مناسبی برای فرهنگ سازی و ترغیب جوانان و نوجوانان برای حضور در نماز جمعه و خواندن نماز است.

مصطفی طیبی مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی میاندورود با بیان اینکه ادارات در بین افراد و مجموعه تحت پوشش خود برای حضور در نماز جمعه اطلاع رسانی کنند، تصریح کرد: همایش سالانه اعضای ستاد نماز جمعه برگزار شود.

* ماه محرم زمان مناسبی فرهنگ سازی است

اسماعیل حقی نماینده جراید و اصحاب رسانه نیز تاکید کرد: یکی از اقداماتی که امام جمعه باید انجام دهد ارتباط بیشتر و صمیمی‌تر با جوانان و نوجوانان در سطح شهرستان است و یکی از این اقدامات حضور در مدارس در بین دانش آموزان است.

وی افزود: حضور کارشناسان اجتماعی و روانشناسان در روز جمعه می‌تواند اهمیت موضوع مشاوره و استفاده جوانان و زوجین از این موضوع را بیشتر کند و در کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز تاثیرگذار است.

حقی خاطرنشان کرد: برای ایام ماه محرم و صفر که در پیش داریم جلسه‌ای برگزار شود و پیرامون مراسمات این ایام و نحوه فعالیت مداحان و روحانیون و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی تصمیم گیری شود.

* عدم اطلاع رسانی از عملکرد ستاد نمازجمعه، ضعف است

در ادامه حجت الاسلام رضا محمدنسب امام جمعه این شهرستان گفت: اعضاء پیشنهادات لازم درخصوص چگونگی برپایی مراسم را به صورت مکتوب به دفتر امام جمعه ارسال کنند.

وی افزود: طبق پیشنهادات اعلام شده درخصوص ارتقا کمی و کیفی نماز جمعه، یکی از ضعف‌های ستاد نماز جمعه عدم اطلاع رسانی از عملکرد آن است.

*امید آفرینی در نماز جمعه از مسائل مهم است

این مسئول تصریح کرد: موضوع امید آفرینی در نماز جمعه یکی از مسائل مهم است و تریبون نماز جمعه برای همه مدیران است و باید در بیان عملکرد خود از آن استفاده کنند.

* انتقادات و پیشنهادات سازنده راهگشای مشکلات است

محمدنسب گفت: انتقادات سازنده و پیشنهادات راهگشای مشکلات پیش رو است و مدیران بازوان امام جمعه هستند اگر مطلبی بیان می‌شود در راستای پیشبرد اهداف و موفقیت آن مدیر است و قطعا تضعیف مدیر، تضعیف نظام است.

وی با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی موانع پیش روی مدیر را برمی‌دارد، خاطرنشان کرد: اولویت اول باید کار فرهنگی اقامه نماز باشد چنانچه در قرآن هم به آن اشاره شد و مدیران این مورد را مد نظر داشته باشند.

*نماز جمعه مرکز همه امور است

محمدنسب اظهار کرد: نماز جمعه مرکز همه امور است و اعتبارات فرهنگی باید برای نماز جمعه هم مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در آستانه 5 مرداد، سالروز نماز جمعه قرار داریم و باید فضاسازی انجام شود، گفت: مصلی در حال ساخت نماز جمعه دارای نقایص فنی است و باید این معایب برطرف شود تا پروژه ادامه یابد.

امام جمعه میاندورود تصریح کرد: این در حالی است که اعتبارات جوابگوی رفع این نقص نیست ولی در هر حال باید اقداماتی صورت گیرد و تا در آینده با مشکل جدی روبرو نشویم.

به گزارش میانخبر، در پایان جلسه پیشنهاد تبدیل احسن زمین مصلی نماز جمعه در جلسه مطرح شد که با اکثریت آرا تصویب شد.مطالب مرتبط با : در راه ارتقای فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم/ عدم اطلاع رسانی از عملکرد ستاد نمازجمعه، ضعف است
دیدگاه شما در مورد : در راه ارتقای فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم/ عدم اطلاع رسانی از عملکرد ستاد نمازجمعه، ضعف است

در راه ارتقای فرهنگ عمومی باید از خودمان شروع کنیم/ عدم اطلاع رسانی از عملکرد ستاد نمازجمعه، ضعف است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ