• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 30048 - تاریخ انتشار : یکشنبه 27 مرداد 1398 - ساعت: 23:46

چاپ
مساجد بهترين پايگاه‌ها برای جذب و هدايت جوانان و خانوده‌ها/ استفاده از ظرفیت مسجد بین‌راهی برای ایجاد درآمد

30 مرداد روز جهانی مساجد؛

مساجد بهترين پايگاه‌ها برای جذب و هدايت جوانان و خانوده‌ها/ استفاده از ظرفیت مسجد بین‌راهی برای ایجاد درآمد


30 مرداد روز جهانی مسجد است و بدون شک يکی از عوامل تاثيرگذار در پيشبرد فرهنگ و تمدن اسلامی در زمينه‌های مختلف آموزشی، تربيتی و فرهنگی مساجد هستند که جامعه اسلامی بدون آن نمی‌تواند نقش‌های فرهنگی، تربيتی و اجتماعی را ايفا نمايد.

به گزارش میانخبر، 30 مرداد روز جهانی مسجد است و بدون شک يکی از عوامل تاثيرگذار در پيشبرد فرهنگ و تمدن اسلامی در زمينه‌های مختلف آموزشی، تربيتی و فرهنگی مساجد هستند که جامعه اسلامی بدون آن نمی‌تواند نقش‌های فرهنگی، تربيتی و اجتماعی را ايفا نمايد لذا پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) در بدو ورود به هر شهری ابتدا اقدام به ساخت مسجد می‌کرد؛ در ابتدای ورود به مدينه مسجد قبا و مسجد النبی را احداث نمود تا بدين وسيله امور مسلمين را سازماندهی نمايد، اموراتی از قبيل برپايی نماز جماعت و جمعه، قضاوت، بسييج نيروها، اعلان جنگ و صلح که همگی اين موارد نشانگر اهميت و جايگاه اين اماکن مقدس در اسلام است.

ساخت مسجد و عمران و آبادانی آن از اهميت بسيار بالايی برخوردار است قرآن کريم در اين زمينه می‌فرمايد :
إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَئِكَ أَن يَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِينَ )(توبه/18)

«مساجد خدا را تنها كسانى آباد مى‏كنند كه به خدا و روز بازپسين ايمان آورده و نماز برپا داشته و زكات داده و جز از خدا نترسيده‌اند پس اميد است كه اينان از راه یافتگان باشند.»

مقوله بعدی، عمران معنوی مساجد است اگر مساجد از نظر معنوی كم رونق باشند و حضور مردم و نمازگزاران كم رنگ باشد و برنامه‌های آن جذاب و جوانگرا نباشد اين مسجد با طراز اسلامی فاصله دارد و مورد قبول اسلام نيست.

قرآن كريم و روايات اهل بيت(عليهم السلام) مومنين را به حضور در مساجد و رونق بخشيدن به اين اماكن مقدس دعوت می‌كند و كسانی را كه مساجد را از نظر معنوی آباد می‌كنند به نحو شايسته‌ای مورد ستايش قرار داده است.

(وَأَقِيمُواْ وُجُوهَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ كَمَا بَدَأَكُمْ تَعُودُون) (اعراف/29)

«در هر مسجدى روى خود را مستقيم (به سوى قبله) كنيد و در حالى كه دين خود را براى او خالص گردانيده‌ايد وى را بخوانيد همان‌گونه كه شما را پديد آورد [به سوى او] برمی‌گرديد»؛ عده‌ای از مفسران گفته‌اند منظور آيه شرکت در مساجد به هنگام نمازهای يوميه است.

حتی كسی را كه اذان مسجد را بشنود و بدون علت از حضور امتناع ورزد در گروه منافقين است: «کسي که صداي اذان در مسجد را بشنود و بدون علت از مسجد خارج شود منافق است جز اينکه قصد برگشت به مسجد را داشته باشد.»

علی‌رغم تاكيد فراوان آيات و روايات بر عمران و آبادانی فيزيكی و معنوی مساجد و رونق بخشيدن به برنامه‌های فرهنگی آن، ولی با طراز اسلامی آن فاصله داريم. بسياري از محلات، روستاها و شهرك‌ها فاقد مسجد می‌باشند در عوض در بعضی از محل‌ها با وجود ساخت مسجد كاركرد در خور توجهی ندارند و حتی كاركرد عبادی كه مهمترين نقش مساجد است در آنان كمرنگ است و حال آنكه در صدر اسلام مساجد بزرگترين پايگاه محسوب می‌گرديد و بسياری از امور جامعه اسلامی در مساجد انجام می‌گرفت.

در حال حاضر با جود هجمه فرهنگی سنگين دشمنان بهترين پايگاه‌ها برای جذب و هدايت جوانان و خانوده‌ها مساجد هستند كه همگی، از اقشار مختلف مردم تا مسئولين فرهنگی با تاسی به آيات و روايات و عمل به وظيفه شرعی و اسلامی در جهت عمران و آبادانی مساجد بكوشيم.

شهرستان میاندورود درحال حاضر دارای ۹۷ مسجد، ۲۵ تکیه، ۲۹ حسینیه،۳ فاطمیه و ۲۹ امامزاده می‌باشد و تعدادی از آنان درحال ساخت و ساز و مرمت و تعمیر می‌باشد و نیاز به همت تمام مردم و خیرین و بویژه دولت دارد تا این اماکن به نحو شایسته ساخته شوند و اهداف قرآنی و اسلامی با تلاش و همدلی همه افراد دخیل در امورات مساجد از جمله روحانی، بسیج و پایگاه مقاومت، هیات امنا و مسئولین بصورت عملی در این اماکن پیاده و اجرا شود.

اما در کنار همه این موارد امروزه مساجدی هستند که زمینه ساز ورود مسافر و جذب سرمایه را دارند که به آن مساجد بین راهی گفته می‌شود، مساجدی که در کنار جاده ساخته می‌شود و در کنار آن استراحت‌گاه یا فروشگاه ایجاد می‌شود تا مسافران در بین راه برای انجام واجبات، استراحت و یا صرف غذا به این اماکن مراجعه کنند.

متاسفانه در شهرستان میاندورود به این موضوع اهمیت داده نشد در حالی که در بین شهرهای اطراف چنین چیزی چندان به چشم نمی‌آید و اکثرا با داشتن کمربندی‌هایی مسافران را از داخل شهر خارج می‌کنند اما در میاندورود اینگونه نیست و می‌تواند محل مناسبی برای ایجاد چنین مکانی باشد.

مسجد امام رضا(ع) در کنار بلوار امام رضا(ع) سورک تا حدودی برای این منظور ساخته شده بود اما نه مکان مناسبی دارد و نه فضای درخور که بتواند مسافران را برای استراحت و یا موارد دیگر جذب کند.مطالب مرتبط با : مساجد بهترين پايگاه‌ها برای جذب و هدايت جوانان و خانوده‌ها/ استفاده از ظرفیت مسجد بین‌راهی برای ایجاد درآمد
دیدگاه شما در مورد : مساجد بهترين پايگاه‌ها برای جذب و هدايت جوانان و خانوده‌ها/ استفاده از ظرفیت مسجد بین‌راهی برای ایجاد درآمد

مساجد بهترين پايگاه‌ها برای جذب و هدايت جوانان و خانوده‌ها/ استفاده از ظرفیت مسجد بین‌راهی برای ایجاد درآمد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ