• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 30337 - تاریخ انتشار : دوشنبه 29 مهر 1398 - ساعت: 16:21

چاپ

پیش بینی وضعیت نرمال بارش‌ها در آبان و آذر جاری/ خشکسالی انباشت شده با بارش‌های سال جاری جبران نمی‌شود


مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی گفت: در حوزه پیش بینی آبان و آذر ماه سال جاری اکثر نقاط خراسان شمالی در شرایط نرمال قرار دارد و در بخش زیادی از نقاط استان به ویژه در مجاورت با خراسان رضوی بارش‌ها به میزان 5 الی 10 میلی متر بیش از نرمال خواهد بود.

به گزارش میانخبر، مجید بیجندی، مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی ظهر امروز در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه خراسان شمالی اظهار کرد: کاهش بارش، تغییر حوزه پراکنش بارش، تغییر زمانی بارش و در کنار آن افزایش دما از اصلی ترین تاثیرات تغییر اقلیم محسوب می شود.

وی یکی از وظایف مجموعه هواشناسی را رصد میزان خشکسالی و پهنه بندی عنوان کرد و گفت: اکثر نقاط کشور در شهریور 98 درگیر طبقات مختلف خشکسالی بودند که در نواحی جنوبی، در جنوب شرق و قسمتی از جنوب غرب خشکسالی های شدیدی را شاهد هستیم.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی ادامه داد: همچنین در استان خراسان شمالی در شهریور ماه سال جاری از لحاظ خشکسالی به حالت نرمال رسیده و در برخی از نقاط به صورت محدود شامل ترسالی بوده ایم.

بیجندی خاطرنشان کرد: نقاطی از کشور که درگیر ترسالی شده اند، عمدتا استان هایی هستند که در اسفند 97 و فروردین 98 دچار سیلاب شده اند که در خراسان شمالی نیز در این پهنه بندی بخش های زیادی درگیر ترسالی و نقاط کمتری در حوزه خشکسالی مشاهده می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با مقایسه پهنه بندی در دوره زمانی 10 ساله ، مشاهده می شود که تا پایان شهریور سال جاری قسمت اعظم کشور درگیر خشکسالی است و نشان می دهد که گرچه بارشهای بهاره در انتهای سال گذشته و اوایل سال جاری مطلوب بوده است اما جبران کننده خشکسالی انباشت شده طی سالهای گذشته نیست.

بیجندی اضافه کرد: در حوزه پیش بینی آبان و آذر ماه سال جاری اکثر نقاط در شرایط نرمال قرار دارد و در بخش زیادی از نقاط استان به ویژه در مجاورت با خراسان رضوی بارشها به میزان پنج الی 10 میلی متر بیش از نرمال خواهد بود.

وی یادآور شد: همچنی از لحاظ دمایی در آبان و آذر ماه 98 اکثر نقاط استان بین 0.5 تا یک درجه سانتی گراد بیشتر و بارشها به صورت مایع خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی خاطر نشان کرد: پیش بینی هواشناسی به صورت فصلی با ضریب وقوع 65 درصد تا 70 درصد رخ می دهد.

وی گفت: پیش بینی های هواشناسی در سال جاری باعث کاهش خسارت ها در بخش کشاورزی 445 میلیارد ریال، در بخش عشایر 20 میلیارد ریال و در بخش برق و انرژی 17.6 میلیارد ریالی بوده که از جانب دستگاه های مربوطه اعلام شده است.

این مقام مسئول در انتها با اشاره به اینکه اعتبارات مورد نیاز در مرحله نخست برای ساخت مرکز تحقیقات در جنب ساختمان اصلی هواشناسی 5 میلیارد تومان است، گفت: در صورت تامین اعتبار این ساختمان طی دو سال به بهره برداری خواهد رسید.


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : پیش بینی وضعیت نرمال بارش‌ها در آبان و آذر جاری/ خشکسالی انباشت شده با بارش‌های سال جاری جبران نمی‌شود
دیدگاه شما در مورد : پیش بینی وضعیت نرمال بارش‌ها در آبان و آذر جاری/ خشکسالی انباشت شده با بارش‌های سال جاری جبران نمی‌شود

پیش بینی وضعیت نرمال بارش‌ها در آبان و آذر جاری/ خشکسالی انباشت شده با بارش‌های سال جاری جبران نمی‌شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ