• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 30586 - تاریخ انتشار : سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 - ساعت: 17:55

چاپ
سوژه‌های ناب دفاع‌مقدسی در «خرم شهر»/ درسی که تلویزیون به سینما داد

سوژه‌های ناب دفاع‌مقدسی در «خرم شهر»/ درسی که تلویزیون به سینما داد


یکی از برنامه‌های مناسبتی که این روزها در رسانه ملی و فضای مجازی با اقبال مواجه شده است، برنامه «خرم شهر» است که هر شب با همراهی یکی از چهره‌های شناخته شده، فرهنگ، سیاست، ورزش و هنر، روایتگر داستانی است آموزنده و دلگرم‌کننده.

به گزارش میانخبر، ابوذر علوی تبار: در حالی روزهای ماه مبارک رمضان سال۱۳۹۹، در حال سپری شدن است که سبک زندگی جدیدی حاکم شده و مومنان و روزه‌داران اوقات فراغت بیشتری را دارند. در روزهایی که ناچارا و از روی اجبار، هیات‌های مذهبی و محافل دینی تعطیل شده، رسانه ملی به عنوان عنصری پررنگ در ایجاد روحیه دینی و قرانی در بین مردم نقش پیدا کرده است؛ از پخش زنده مناجات‌های مداحان معروف گرفته تا تولید برنامه‌های مناسبتی.

یکی از برنامه‌های مناسبتی که این روزها در رسانه ملی و فضای مجازی با اقبال مواجه شده است، برنامه «خرم شهر» است که هر شب با همراهی یکی از چهره‌های شناخته شده، فرهنگ، سیاست، ورزش و هنر، روایتگر داستانی است آموزنده و دلگرم‌کننده. از نکات قابل توجه در این برنامه تلویزیونی، روایت داستان آدم‌هایی است که در دقاع مقدس نقش ویژه‌ای داشتند اما چندان که باید و شاید، به آنها پرداخته نشده است.

رزمنده‌ای با ۲۰۰۰ ترکش در بدن
علیرضا برخورداری جانباز دفاع مقدس که بیش از ۲۰۰۰ ترکش در بدن خود دارد، مهیمان سومین قسمت از خرم‌شهر بود. او چگونگی جراحت خود در عملیات والفجر 3 در منطقه عملیاتی مهران را تعریف کرد و ماجرای فرستاده شدن به سردخانه گیلانغرب به عنوان شهید را تعریف کرد. برخورداری از سختی‌های زندگی مسالمت‌آمیز با ترکش‌های بدنش گفت. اصغر نقی‌زاده بازیگر فیلم‌های دفاع مقدسی مهمان دیگر این برنامه بود که روایت‌های برخورداری را تکمیل کرد.

۱۰ سال دوری از فرزند
مهمان هشتمین شب خرم‌شهر آقای عبدالمجید فنودی بود که از اهالی قزوین است. او یکی از کارکنان ارتش در زمان رژیم طاغوت بود که به صف انقلابیون پیوست و در زادگاه خود، همراه با حجت‌الاسلام ابوترابی کمیته انقلاب را پایه‌گزاری کرد. او بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل پیوست. در همان سال‌های ابتدایی جنگ و در حالیکه قرار بود به زودی صاحب یک فرزند شود، به اسارت رژیم بعثی دارد و مفقود الاثر شد.

خاطرات او از زندان ابوغریب، زندان الرشید بغداد و شهر بعقوبه عراق، آن قدر شنیدنی بود که ببیندگان را میخکوب تلویزیون کرده بود. داستان مواجهه این رزمنده دفاع مقدس با فرزندش پس از آزادی از اسارت نقطه عطف این روایت شنیدنی بود که باعث شد تا در فضای مجازی واکنش‌های زیادی در پی داشته باشد.

داستان‌هایی که رنگ واقعیت دارد
به رغم نخوتی که سینمای دفاع مقدس در سال‌های ابتدایی دهه جاری با آن مواجه بود، اقبال به این سینما در بین فیلمسازان و تماشاگران افزایش یافته است. بر همه دغدغه‌مندان این حوزه واجب است که از این فرصت پیش آمده استفاده کرده و به بازتعریف سینمای دفاع مقدس چه در فرم و چه در محتوا روی بیاورند.

بر همین اساس، یکی از انتقادهایی که در سال‌های گذشته به سینمای دفاع مقدس وارد بوده، نحوه مواجهه با سوژه‌هاست. کمتر فیلمی در این حوزه وجود دارد که به روایت زندگی یک رزمنده بپردازد و عموما در نوع روایت‌گری فیلم‌های دفاع مقدس، از روایت بر اساس زندگی چندشخصیت استفاده می‌شود که راوی سوم شخص است. «خرم شهر» تا اینجای کار نشان داده که می‌شود در روایت‌های خود به سوژه‌هایی جدید و با روایتی بر مبنای اول شخص می‌پردازد که می‌تواند باعث جذابیت‌هایی جدیدی شود.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : سوژه‌های ناب دفاع‌مقدسی در «خرم شهر»/ درسی که تلویزیون به سینما داد
دیدگاه شما در مورد : سوژه‌های ناب دفاع‌مقدسی در «خرم شهر»/ درسی که تلویزیون به سینما داد

سوژه‌های ناب دفاع‌مقدسی در «خرم شهر»/ درسی که تلویزیون به سینما داد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ