• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 30630 - تاریخ انتشار : یکشنبه 01 تیر 1399 - ساعت: 11:15

چاپ
در طول تاریخ جمهوری اسلامی و شاید حتی پیش از جمهوری اسلامی، وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشتیم.!

اظهارات بامزه سفیر اسبق ایران در انگلیس:

در طول تاریخ جمهوری اسلامی و شاید حتی پیش از جمهوری اسلامی، وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشتیم.!


برجام سایه جنگ را از سر کشور دور کرد/ ریز مذاکرات به رهبری گزارش می‌شد/ یک عده سخنگوی عربستان و اسرائیل شده‌اند/ به جای ترامپ به ظریف بدوبیراه می‌گویند/ وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشته‌ایم

به گزارش میانخبر، «سیدجلال ساداتیان»، چهره اصلاح طلب و سفیر اسبق ایران در انگلستان در گفتگو با خبرگزاری دولتی برنا بخشی از ادعاهای تکراری و پاسخ داده شده پیرامون برجام را دوباره مطرح کرده که بیش از هرچیز نشان دهنده سردرگمی آنها برای فرار از فاجعه ای به نام برجام است.

ساداتیان مدعی شده که «ریز به ریز موارد به رهبری گزارش شده است» در حالی که رهبرانقلاب به طور علنی گفتند من در ریز مذاکرات دخالتی ندارم و ضمن حمایت از دیپلمات ها به عنوان نمایندگان یک ملت، خطوط قرمز را تعیین کردند که بعدها به اعتراف خود ظریف مشخص شد که متاسفانه از همان خطوط قرمز هم عبور شده است. نیک مشخص است که در آن زمان که فکر میکردند برجام سند آبرومندی است به دنبال به نام زدن آن بودند و حال که جنازه آن بر زمین مانده به دنبال شریک جرم هستند.

این دیپلمات اصلاح طلب همچنین تصویب برجام در مجلس را نشانه دیگری از مناسب بودن برجام دانسته است، فارغ از آنکه تصویب برجام در مجلس، ثمره همراهی ویژه لاریجانی با روحانی در تصویب 20 دقیقه ای آن در صحن علنی و بی توجهی به گزارش مهم کمیسیون ویژه برجام بود.

ساداتیان همچنین رفتار ترامپ را باعث محرومیت ایران از فواید برجام دانسته و نخواسته اعتراف کند که انعقاد قراردادی با مختصات برجام که اصلی ترین طرف آن یعنی کدخدا به راحتی میتواند زیر آن بزند و باقی طرفین قرارداد(اروپایی ها نظیر انگلیس و فرانسه) هم با دنباله روی از آمریکا قدمی برای اجرای تعهداتشان برنداشتند، چگونه نشان دهنده هوش و خرد دیپلمات های ایرانی است؟ در قراردادی که از یک سو برای اجرای تعهدات طرف غربی ناظر و ضمانت اجرای مناسبی در نظر گرفته نشده و از سوی دیگر هم با عجله، خوش خیالی و ناشی گری مسئولان دولتی، ابتدا ایران داوطلبانه تعهداتش را اجرا می کند، چگونه می توان از کاربلدی دیپلمات های ایرانی به عنوان نمایندگان یک ملت یاد کرد؟

همه این موارد نشان می دهد که توان تیم ایرانی اندازه یک ادعای «بلدم بلدم» همراه با رپرتاژهای پررنگ رسانه ای بوده که با اعتماد به کدخدا امتیازان نقد دادند و وعده های نسیه گرفتند. در خباثت آمریکا و اروپا تردید نیست اما افرادی را که با ادعای فهم زبان دنیا و علی رغم توصیه های دلسوزان نظام به این خبیثان اعتماد کردند را چه باید نام گذاشت؟

این فعال اصلاح طلب همچنین ادعای خنده دار خاصیت برجام در دور نمون سایه جنگ از کشور را دوباره مطرح کرده که برای نمونه به ایشان پیشنهاد می شود ماجرای اعزام اخیر نفتکش های ایرانی به ونزوئلا را با خود مرور کند تا متوجه شود این قدرت نظامی است که دندان طمع دشمن را از جا می کند.

بخش های مهم اظهارات ساداتیان را در ادامه خواهید خواند:

*برجام منافع بسیاری برای کشور داشت حداقلش این بود که سایه جنگ را از سر کشور دور کرد.

*در لبه این تعرض بودیم و بعید نبود که وضعیت خطرناک جنگِ همه‌ دنیا با مجوز حقوقی شورای امنیت علیه ما صورت بگیرد. با مذاکراتی که سابقه 12 ساله داشت و دو سال هم به طول انجامید، نتیجه آن شد که این خطر از سر ایران برداشته شد.

*ریز به ریز موارد به شخص رهبری گزارش می‌شد، حتی روز آخری که قرار بود این توافق امضا شود، ظریف 24 ساعت به تهران آمد و برگشت یعنی اینکه گزارش نهایی را داد، اذن گرفت و بعد برگشت و قرارداد را امضا کرد. این توافق به تصویب مجلس هم رسید و مطلبی نبود که بخواهیم بگوئیم، پنهانی و محرمانه بود. همه در جریان بودند و ریز قضایا مطرح شد.

*انتقادات زمانی می‌تواند وارد باشد که کوتاهی‌های جدی در این امر صورت می‌گرفت در حالی‌که قصوری نبود بلکه توافقات مرحله به مرحله و خط به خط به سمع و نظر مقامات کشور رسید، هم شخص مقام معظم رهبری در جریان بودند و هم مجلس در جریان بود.

*برجام یک مبنای حقوقی درست داشت و این کشورها بر تعهدات خود حساب کرده بودند اما آمریکا قلدر مابانه و شخص ترامپ با زورگویی و احجاف از این قرارداد خارج شد.

*یکسری افراد ابن‌الوقت، سوء استفاده‌گر، قدرت‌طلب و کسانی‌که منافعشان در جنگ و ستیز و درگیری تامین می‌شود، شروع کردند به ساز مخالف زدن و به جای اینکه تقبیح را به روی ترامپ و هیات‌های اداری او بازگردانند که سخنگوی عربستان و اسرائیل بودند، بدوبیراه‌شان به سمت هیات ایرانی و ظریف برگشت.

*در طول تاریخ جمهوری اسلامی و شاید حتی پیش از جمهوری اسلامی، وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشتیم. فردی که جانفشانی می‌کند و رهبری هم از او تعریف کرده‌اند و از تدین و پایبندی و کاربلدی او گفته‌اند، باید او را تشویق کرد و تقبیح و زبان انتقادی ما باید به سمت خارج باشد.

*کسانی‌ که خصمانه و دشمنانه با منافع ملی و حق امنیت ملی ما برخورد می‌کنند بر طبل جنگ می‌کوبند. کمی عقل، درایت و گذشتن از منافع شخصی و گروهی و توجه به منافع ملی هم خوب است.مطالب مرتبط با : در طول تاریخ جمهوری اسلامی و شاید حتی پیش از جمهوری اسلامی، وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشتیم.!
دیدگاه شما در مورد : در طول تاریخ جمهوری اسلامی و شاید حتی پیش از جمهوری اسلامی، وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشتیم.!

در طول تاریخ جمهوری اسلامی و شاید حتی پیش از جمهوری اسلامی، وزیر خارجه‌ای به توانمندی ظریف نداشتیم.! تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ