• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 30658 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 05 تیر 1399 - ساعت: 11:50

چاپ
تعارف مذاکره با آمریکا به اصولگرایان / اصلاح‌طلبان بی‌تقصیرند!

تعارف مذاکره با آمریکا به اصولگرایان / اصلاح‌طلبان بی‌تقصیرند!


صادق زیباکلام طی یادداشتی در روزنامه شرق نوشته است: در حوزه سیاسی، اصلاح‌طلبان حکایت آش نخورده و دهان سوخته را پیدا کرده‌اند. بسیاری از آنها نقشی در اتخاذ سیاست‌هایی که کشور را به این روز انداخته نداشته‌اند.

به گزارش میانخبر، صادق زیبا کلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب طی یادداشتی در روزنامه شرق نوشته است: «در حوزه سیاسی، اصلاح‌طلبان حکایت آش نخورده و دهان سوخته را پیدا کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها نقشی در اتخاذ سیاست‌هایی که کشور را به این روز انداخته نداشته‌اند، اما در عوض و در نزد افکار عمومی باید پاسخ‌گوی هرینه‌های آن سیاست‌ها باشند. پس چه بهتر که همه قدرت را به اصولگرایان واگذار کنند تا تکلیف همه هم روشن شود و خودشان مجبور به پاسخ‌گویی در قبال سیاست‌هایشان باشند.»

این اظهارات در حالی از سوی او عنوان شده است که برای مردم بدیهی است سیاست خارجی دولت یازدهم و دوازدهم که با حمایت‌ها و تکرار‌های اصلاح‌طلبان و سلبریتی‌های طرفدارشان روی کار آمد، بر مبنای مذاکره با ۱+۵ و علی الخصوص دولت آمریکا بنا شده بود و علی‌رغم مخالفت‌های اصولگرایان و بد‌بینی‌های رهبر انقلاب به مذاکرات، دولت مصمم به پیش برد امور کشور پس از توافق هسته‌ای بود؛ بنابراین آنچه تحت عنوان بی تأثیر بودن اصلاح‌طلبان در وضعیت سیاسی فعلی کشور مطرح شده است به دور از منطق است چه اینکه بعد از شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال ۹۸ فعالان این حزب بار‌ها بر این مسئله تأکید کرده‌اند که عملکرد دولت روحانی ومجلس دهم و شورای شهر فعلی سرمایه‌های اجتماعی آنان را بر باد داده است. اگر آن‌ها در انتخاب این دولت و مجلس و شورای شهر تأثیری نداشتند چرا این دو را به هم گره زده و در تلاشند خود را از دولت جدا کنند؟

زیبا کلام در بخش دیگر این یادداشت حل مشکلات معیشتی کشور را به مذاکره با آمریکا منوط کرده و نوشته است: «شاید یکپارچگی مدیریت اجرائی کشور باعث شود اندیشه رفع مشکل با آمریکا، عملی شود و تغییراتی در وضعیت معیشتی مردم به وجود بیاید. آن‌ها می‌توانند بگویند دیدید روحانی که رفت کنار بعد از هشت سال، وضع چگونه بهتر شد؟! بنابراین توافقی که اصولگرایان خواهند کرد، چون خودشان در آن ذی‌نفع هستند، به سرنوشت مصیبت‌بار برجام گرفتار نخواهد شد که از همان ابتدا هر تیغ و تیشه‌ای که توانستند بر سر راه آن پرتاب کردند و در نهایت هم تندرو دیگری به نام ترامپ تیر خلاص را در شقیقه نیمه‌جان آن شلیک کرد؛ بنابراین و برخلاف برجام، مذاکرات اصولگرایان در سال آینده با واشنگتن صرف‌نظر از اینکه جو بایدن یا دونالد ترامپ در کاخ سفید باشند،‌ای بسا در کوتاه‌مدت مانع از فرورفتن بیشتر ایران در وضعیت ناگوار شود.»

گره زدن وضعیت معیشتی مردم با مذاکره نیز همان سیاست مشترک اصلاح‌طلبان و دولت فعلی است، درست همان نقطه‌ای که پیوند اصلاح‌طلبان و دولت روحانی را علنی و نتایج عملکرد این دولت را در کارنامه این جریان جا داد. حالا زیباکلام جلو افتاده و تلاش دارد مدال بدلی مذاکره با دولت قاتل سردار سلیمانی را به گردن اصولگرایان بی‌اندازد.


منبع : صراط

مطالب مرتبط با : تعارف مذاکره با آمریکا به اصولگرایان / اصلاح‌طلبان بی‌تقصیرند!
دیدگاه شما در مورد : تعارف مذاکره با آمریکا به اصولگرایان / اصلاح‌طلبان بی‌تقصیرند!

تعارف مذاکره با آمریکا به اصولگرایان / اصلاح‌طلبان بی‌تقصیرند! تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ