• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 30689 - تاریخ انتشار : جمعه 13 تیر 1399 - ساعت: 11:57

چاپ
چرا چین از انتخاب دوباره ترامپ استقبال می‌کند؟

چرا چین از انتخاب دوباره ترامپ استقبال می‌کند؟


«شاید به این خاطر است که مقامات چینی آن چیزی را درک می‌کنند که جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی [آمریکا] بر آن تاکید می‌کند: آسیبی که ترامپ به قدرت آمریکا و جامعه دمکراتیک بین المللی زد، بزرگتر از هر آسیبی است که او به پکن وارد می‌کند. چهار سال دیگر [از ریاست جمهوری] ترامپ، این آسیب را دو چندان خواهد کرد. از این رو، انتخابات ۲۰۲۰، از منظر مشخص کردن شکل جهان مدرن، از اهمیت تاریخی برخوردار است.»

با وجود تنش‌های پیوسته‌ای که در چهار سال گذشته در روابط چین و آمریکا بوجود آمده، برخی ناظران معتقدند که چین از انتخاب دوباره دونالد ترامپ استقبال می‌کند؛ چرا که این امر به نفع چین است.

به گزارش میاتنخبر دو کشور وجود دارند که دونالد ترامپ همیشه به اعمال فشار بر آن‌ها مباهات می‌کند: ایران و چین. رئیس جمهور آمریکا در تجمعات انتخاباتی خود ادعا می‌کند که اگر او شکست بخورد ایران و چین صاحب آمریکا خواهند شد. به همین خاطر از شکست خوردن وی در انتخابات آینده آمریکا در سوم نوامبر خوشحال خواهند شد.

ترامپ در اولین گردهمایی انتخاباتی‌اش بعد از شیوع بیماری کرونا در شهر تالسا در ایالت اوکلاهوما مدعی شد که ایران و چین به شدت خواستار پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری، هستند. چون، به ادعای ترامپ، اگر وی در انتخابات پیروز نشود، صاحب آمریکا خواهند شد.

دلیل این ادعای ترامپ این است که او می‌داند فشار‌های زیادی علیه این دو کشور اعمال کرده است. از وقتی که ترامپ ریاست جمهوری آمریکا را به به عهده گرفت، روابط آمریکا با چین و البته ایران تنش آلود شد. ترامپ تعرفه‌ها و تحریم‌های زیادی علیه چین اعمال کرد و جنگ تجاری کم سابقه‌ای با آن به راه انداخت. اما به رغم همه این اقدامات، برخی ناظران معتقدند که چین از انتخاب شدن دوباره ترامپ استقبال می‌کند.

ژو شیائومینگ، مذاکره کننده تجاری سابق چین، اخیرا به خبرگزاری بلومبرگ گفت: «اگر بایدن پیروز شود، فکر می‌کنم این برای چین خطرناک‌تر باشد. چون او برای هدف قرار دادن چین با متحدان کار خواهد کرد. اما ترامپ، اتحاد‌های آمریکا را نابود می‌کند.»

چهار مقام فعلی چینی، ضمن تایید اظهارات شیائومینگ به بلومبرگ گفته اند که در دولت چین معتقدند که پیروزی ترامپ می‌تواند به نفع پکن تمام شود، چون بزرگترین امتیاز آمریکا (اتحادها) برای مهار نفوذ فزاینده چین را تضعیف می‌کند.

چرا چین از انتخاب دوباره ترامپ استقبال می‌کند؟
روابط چین و آمریکا در دوره ترامپ به خاطر مسائل متعدد سیاسی و اقتصادی معمولا تنش آلود بوده است.

شیائومینگ افزود: «فکر نمی‌کنم که انتخابات روابط [چین و آمریکا]را به شکل اساسی تغییر کند. درک عمیقی در آمریکا وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا باید چین را مهار کند. چه ترامپ پیروز شود چه بایدن، اوضاع بدتر خواهد شد.»

با این حال، از دیدگاه برخی کارشناسان، پیروزی ترامپ در انتخابات برای چین فوایدی دارد. هال برندز، استاد دانشگاه جانز هاپکینز، اخیرا طی یادداشتی در خبرگزاری بلومبرگ به دلایل استقبال چین از پیروزی ترامپ پرداخت و با طرح این سوال که چرا با وجود همه اقدامات خصمانه‌ای که ترامپ علیه چین انجام داده، چین از پیروزی وی استقبال می‌کند، نوشت: «شاید به این خاطر است که مقامات چینی آن چیزی را درک می‌کنند که جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی [آمریکا] بر آن تاکید می‌کند: آسیبی که ترامپ به قدرت آمریکا و جامعه دمکراتیک بین المللی زد، بزرگتر از هر آسیبی است که او به پکن وارد می‌کند.»

برندز افزود: «چهار سال دیگر [از ریاست جمهوری] ترامپ، این آسیب را دو چندان خواهد کرد. از این رو، انتخابات ۲۰۲۰، از منظر مشخص کردن شکل جهان مدرن، از اهمیت تاریخی برخوردار است.»مطالب مرتبط با : چرا چین از انتخاب دوباره ترامپ استقبال می‌کند؟
دیدگاه شما در مورد : چرا چین از انتخاب دوباره ترامپ استقبال می‌کند؟

چرا چین از انتخاب دوباره ترامپ استقبال می‌کند؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ