• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 30736 - تاریخ انتشار : دوشنبه 23 تیر 1399 - ساعت: 12:21

چاپ
صنایع تبدیلی حلقه گمشده حمایت از تولید/ دولت برنامه‌ای برای حمایت از تولید کشاورزان ندارد

مشکلات تولیدکنندگان همچنان پابرجاست؛

صنایع تبدیلی حلقه گمشده حمایت از تولید/ دولت برنامه‌ای برای حمایت از تولید کشاورزان ندارد


مازندران در زمینه تولید برنج، هلو و شلیل، مرکبات، کیوی و حتی پرورش مرغ گوشتی، بعضی از گیاهان دارویی و... رتبه نخست کشور را دارد اما به‌دلیل نبود صنایع وابسته به آن و صنایع تبدیلی، سود واقعی محصولات به جیب کشاورزان نمی‌رود.

به گزارش میانخبر، صنایع تبدیلی بهترین جایگزین برای عرضه خام محصولات کشاورزی، دامی و شیلات به حساب می‌آیند، زمانی که مصرف و یا صادرات این محصولات با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود قیمت‌ آن‌ها دچار نوساناتی می‌شود و این تولیدات با مشکلاتی مانند نبود خریدار و یا ممانعت در صادرات مواجه شوند؛ به همین دلیل تولیدکنندگان مجبور می‌شوند تا محصولاتشان را امحا کنند ازاین‌رو استفاده از صنایع تبدیلی می‌تواند راهی برای برون‌رفت از این معضل و حتی ایجاد ارزش‌افزوده در این محصولات باشد، چیزی که اگرچه در دنیا به دید یک فرصت اقتصادی به آن نگاه می‌شود اما در ایران هنوز آن‌گونه که باید در اقتصاد داخلی و نیز صادرات جایگاه خود را پیدا نکرده است.

صنایع تبدیلی چیست؟
صنایع تبدیلی و تکمیلی به صنایعی گفته می‌شود که عمل فرآوری محصولات کشاورزی، دامی و شیلات را بر عهده دارد و علاوه بر ایجاد ارزش‌افزوده از هدر رفت زحمت تولیدکنندگان جلوگیری می‌کند. درواقع این صنعت به‌تبدیل محصولات خام کشاورزی، دامی و شیلات به مواد مختلف و قابل‌مصرف می‌پردازد.

مزایای صنایع تبدیلی
صنایع تبدیلی که در اقتصاد کشورهای تولیدکننده جایگاه ویژه‌ای دارد مزایای بسیاری دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ایجاد این صنایع از میزان بیکاری‌های دائمی و فصلی خصوصاً در مناطق روستایی کاهش می‌دهد و به توسعه بخش کشاورزی کمک شایانی می‌کند هم‌چنین به افزایش تولیدات، بهره‌وری، ایجاد فرصت‌های شغلی، تأمین نیازهای اساسی، پیوند با دیگر بخش‌های اقتصادی و کاهش نابرابری‌های منطقه‌ای منجر خواهد شد.

این‌گونه صنایع می‌توانند زمینه‌ی راهبرد صنعتی شدن را هموار کنند و امنیت غذایی کشور را تأمین کنند، صنایع تبدیلی از محصولات کشاورزی به‌عنوان مواد اولیه استفاده می‌کند و همین امر می‌تواند عاملی برای بهره‌گیری بهتر از این محصولات باشد، زمان تولید و مصرف اغلب محصولات کشاورزی متفاوت است، تولید یا برداشت محصولات در زمان مشخصی صورت می‌گیرد ولی مصرف در زمان طولانی‌تری انجام می‌‌شود، صنایع تبدیلی قادر است با حفظ محصول اولیه در آن‌ها تغییراتی انجام دهد تا بتوان در طی سال از این محصولات استفاده نمود.

استان مازندران به‌دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و زمین‌های حاصلخیز، محل مناسبی برای کشاورزی بوده و هست و مردم کشاورز استان هم توانستند با استفاده از ظرفیت‌های موجود محصولات غذایی خوبی تولید کنند.

مازندران در زمینه تولید برنج، هلو و شلیل، مرکبات، کیوی و حتی پرورش مرغ گوشتی، بعضی از گیاهان دارویی و... رتبه نخست کشور را دارد اما متاسفانه به‌دلیل نبود صنایع وابسته به آن و صنایع تبدیلی، سود واقعی محصولات به جیب کشاورزان نمی‌رود و این موضوع باعث گلایه کشاورزان و درخواست آنها برای راه اندازی صنایع وابسته در استان شد.

وجود 11 هزار هکتار باغ سیاه ریشه و مرکبات در میاندورود

شهرستان میاندورود در مجاورت مرکز استان و با دارا بودن سطح زیادی از زمین‌های حاصلخیز در زمینه تولید محصولات باغی و زراعی موفق بوده است و یکی از مهمترین آنها در فصل بهار و تابستان، هلو و شلیل است که با وجود حجم زیاد تولید شرکت های صنایع تبدیلی در این منطقه و حتی شرق استان وجود ندارد.سیداسماعیل علوی رئیس جهاد کشاورزی میاندورود مقدار سطح باغات سیاه ریشه شهرستان را سه هزار و 400 هکتار بیان کرد که از آن حدود 70 هزار تن محصول برداشت می‌شود، بیان کرد: هفت هزار و 500 هکتار باغ مرکبات داریم که سالانه حدود 200 هزار تن برداشت محصول داریم.

علوی درباره نبود صنایع تبدیلی در میاندورود و حتی شرق استان، گفت: در این زمینه دولت ورود پیدا نمی‌کند و بخش خصوصی باید وارد شود و اگر فردی قصد سرمایه گذاری را دارد جهاد کشاورزی حمایت‌های لازم را با ارائه مجوزات و تسهیلات انجام می‌دهد.

افزایش قیمت سم و کود چند برابر، افزایش قیمت محصول چند درصد

معافی یکی از کشاورزان میاندورودی درزمینه قیمت محصول هلو و شلیل در بازار، اظهار کرد: امسال خوشبختانه قیمت محصولات تقریبا خوب و مورد رضایت کشاورزان است، شاید برای یک عده کشاورز مشکلاتی هم به‌وجود آمده باشد اما در مجموع امسال کشاورزان با توجه به قیمت سال‌های گذشته رازی هستند.

این کشاورز افزود: امسال مثل سال‌های قبل افزایش سموم و کودها را داشتیم و هزینه کارگر و حتی قیمت سبدها نیز افزایش چشمگیری داشت و هزینه زندگی نیز بالا رفته است و باید حمایت جدیتری از کشاورز شود تا بتواند روی پای خود بایستد و به تولید ادامه دهد، امسال کشاورزان بازهم نگران هستند و قیمت محصول آن چیزی که از کشاورز می‌خرند و آن چیزی که در بازارها به فروش می‌رسد گاها تفاوت زیادی دارد که نشان می‌دهد سود واقعی را دلالان می‌برند.

معافی، خاطرنشان کرد: به نسبت این هزینه‌ها و اینکه کشاورز باید هزینه یک سال خود را تامین کند قیمت مناسب نیست اما به نسبت سال‌های گذشته وضعیت بهتری در سال جاری از نظر قیمت ها شاهد هستیم اما این نیازمند توجه به بازار مصرف و صادرات و استفاده از صنایع تبدیلی دارد که در زمان تولید مازاد کشاورزان قیمت محصول افت شدید نداشته باشد و کشاورز مجبور به امحا دست رنج خود نباشد.

بازار هدف را دولت باید مشخص کند

سید خلیل هاشمی رئیس صمت میاندورود درباره صادرات و استفاده از صنایع تبدیلی در این شهرستان، گفت: کسی اگر درخصوص صنایع تبدیلی تصمیم راسخی داشته باشد وزارت صمت صفر تا 100 منابع مالی آن را تامین می‌کند که دولت در این زمینه 20 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است.

هاشمی با تاکید بر اینکه با این حجم از تولید مرکبات و سیاه ریشه در میاندورود نیاز به پایانه صادراتی لازم و ضروری است، افزود: تولید کننده وظیفه تولید را دارد اما در زمینه صادرات و بازار هدف دولت باید وارد شود و حمایت لازم را داشته باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت میاندورود در بخش کشاورزی باید پتانسیل شهرستان در بخش کشاورزی و تولید ادوات کشاورزی هم فعال شود.برنامه مشخص و مدونی برای تولید کالاهای کشاورزی نیست

هاشمی چهار عامل موثر در تولید را سرمایه، نیروی کار، مدیریت و زمین دانست و گفت: میاندورود تمام مولفه‌های طبیعی و ارزان برای تولید هر کالای کشاورزی را در اختیار دارد و عاملی که می‌تواند در شکوفایی این چهار عامل تولید موثر باشد مدیریت تولید است و اگر بتوانیم چهار عامل را با مدیریت تلفیق کنیم بهترین خروجی را می‌توانیم داشته باشیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان بخش کشاورزی که از کمترین حمایت دولتی برخوردارند می‌توانند در این حجم از تولید موفق باشند، در صورتی که واقعا همه تولیدکنندگان این بخش ناامیدانه پا به عرصه تولید می‌گذارند، هیچ برنامه مدونی برای کالاهای تولیدی شهرستان وجود ندارد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت میاندورود خاطرنشان کرد: همه تولیدکنندگان ما با هزاران خون دل تولید می‌کنند و ناچارا دست رنج خود را در اختیار دلالان و واسطه ها قرار می‌دهند، اگر برنامه مشخص و مدونی برای تولید کالاهای کشاورزی داشته باشیم و تولید کننده بداند که سرنوشت کالاهای تولیدی‌اش مشخص است نه تنها حجم تولید به چندین برابر افزایش خواهد یافت بلکه می‌توانیم تنوع تولید هم داشته باشیم.

محمد بالویی نایب رئیس نظام صنفی کشاورزی میاندورود، گفت: تقاضا فقط تقاضای بازار مصرف داخلی به صورت خام نیست بلکه بازار کشورهای همسایه، شرکت‌های صنایع تبدیلی نیز بازار مصرف هستند که تقاضای این بازارها یعنی رسیدن قیمت محصولات کشاورزی به قیمت مناسب برای کشاورز، به همین دلیل دولت باید زمینه ایجاد چنین بازاری را فراهم کند تا کشاورز با اشتیاق و فراغ بال بیشتر و بهتری اقدام به تولید کند در غیر این صورت باید منتظر تخریب باغات و تبدیل آن به خانه های ویلایی فروخته شده به سرمایه داران خارج از استان باشیم.

رایزی با بنیاد مستضعفان برای ساخت کارخانه صنایع تبدیلی

حسین منفردی فرماندار میاندورود نیز با بیان اینکه اولویت اول ما کشاورزی و صنایع وابسته به آن به خصوص صنایع تبدیلی است، اظهار کرد: در این رابطه مذاکراتی با افراد و مسئولین و نمایندگان گذشته و فعلی انجام دادیم.

منفردی افزود: فعلا به اینجا رسیدیم که شاید بخش خصوصی این ریسک را به‌دلیل اینکه شاید ظرفیت وجود نداشته باشد به همین دلیل بتوانیم از طریق بنیاد مستضعفان وارد شویم چون از نظر بودجه مشکل خاصی ندارد و یکی از اهداف بنیاد نیز فقرزدایی است و خودشان هم به‌دلیل داشتن حجم زیادی زمین و تولید محصول کشاورزی در میاندورود دخیل هستند.

وی بیان کرد: رئیس بنیاد مستضعفان گفتند که ما مستقیم ورود پیدا نمی‌کنیم به همین دلیل اعلام کردیم به صورت مشارکتی انجام شود چون اگر کسی در این زمینه ورود پیدا کند می‌تواند در اکثر ماه های سال مواد اولیه برای تولید از میاندورود تامین کند.

منفردی تاکید کرد: دولت هم اولویتش بخش خصوصی است و هر کسی در این زمینه ورود پیدا کند دولت در زمینه زمین، مجوز، مالیات و.. کمک می‌کند و هر جا خلاء قانونی وجود داشته باشد همکاری لازم را خواهیم کرد.

با توجه به میزان ارزش افزوده در این صنایع که با ارزش افزوده در صنایع پتروشیمی برابری دارد با جایگزینی صدور این محصولات به جای صدور قسمتی از نفت، می‌توان به شکوفایی اقتصادی نزدیک‌تر شد که در حقیقت می‌توان گفت این یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی است.

میاندورود در کنار شهرستان‌های ساری و نکا عمده مرکبات و هلو و شلیل استان را تولید می‌کنند و وجود کارخانه صنایع تبدیلی در این منطقه می‌تواند کمک زیادی به استفاده مناسب و بهتر از محصولات کشاورزی داشت و همچنین کشاورزان استان با خیال راحت‌تری به تولید خود ادامه دهند.مطالب مرتبط با : صنایع تبدیلی حلقه گمشده حمایت از تولید/ دولت برنامه‌ای برای حمایت از تولید کشاورزان ندارد
دیدگاه شما در مورد : صنایع تبدیلی حلقه گمشده حمایت از تولید/ دولت برنامه‌ای برای حمایت از تولید کشاورزان ندارد

صنایع تبدیلی حلقه گمشده حمایت از تولید/ دولت برنامه‌ای برای حمایت از تولید کشاورزان ندارد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ