• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 30789 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 مرداد 1399 - ساعت: 08:31

چاپ

ظریف: پیام مهمی را به پوتین تحویل دادم


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دیدگاه مشترک ایران و روسیه درباره برجام و احترام به حقوق بین الملل عنوان کرد که در سفرش به مسکو پیام مهم روحانی خطاب به پوتین را تحویل داده است.

به گزارش میانخبر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار با همتای روس خود و ابلاغ پیام روحانی به پوتین به همراه سید عباس عراقچی معاونش به مسکو سفر کرد در توئیتی درباره این سفر نوشت: «در مسکو، پیام مهمی را به رئیس جمهور پوتین تحویل دادم.»

وی به گفتگوهایش با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز اشاره کرد و افزود: گفتگوهای مفصلی با لاوروف وزیر امور خارجه در خصوص همکاری های دوجانبه و هماهنگی های منطقه ای و بین المللی داشتیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیدگاه های یکسانی درباره برجام و نیاز به تقویت و احترام به حقوق بین الملل داریم، اظهار داشت: توافق کردیم معاهده همکاری جامع راهبردی ایران و روسیه را به توافقی درازمدت تبدیل کنیم.

وزیر خارجه همچنین در نشست خبری با لاوروف در این باره گفت: عهدنامه‌ روابط دوجانبه ایران و روسیه در آینده نزدیک به ۲۰ سالگی می‌رسد و به صورت اتوماتیک برای پنج سال آینده تمدید خواهد شد و توافق کردیم همزمان تلاش کنیم که یک توافق به روزی را برای درازمدت بین دو کشور تنظیم کنیم که قبل از آنکه دوران توافق به پایان برسد، توافق جدیدی را آماده کرده باشیم و بین دو کشور به امضا برسانیم و به مجالس برای تصویب ارائه دهیم.

به گزارش فارس، قانون معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مشتمل بر یک مقدمه و ۲۱ ‌ماده است که در تاریخ ۲۲ اسفند ماه سال ۱۳۷۹ هجری شمسی برابر با دوازدهم مارس ۲۰۰۱ میلادی در دو نسخه به زبان‌های فارسی ‌و روسی، تنظیم شد. این قانون ۱۶ دی ماه ۱۳۸۰ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۷ دی ماه همان سال به تأیید شورای نگهبان رسید.‌این معاهده برای مدت ۱۰ سال منعقد و در صورتی که هیچ یک از طرفین حداقل یک سال قبل از پایان اعتبار آن به صورت کتبی طرف دیگر را ‌از قصد خود پیرامون قطع اعتبار معاهده مطلع نکند، خود به خود برای دوره‌های پنج ساله بعدی تمدید می‌شود.

کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو شب گذشته اعلام کرد که ظریف در سفر به مسکو حامل پیام روحانی برای پوتین است.

سفر ظریف دومین سفر او در سال جاری شمسی به مسکو است. او ۲۷ خرداد ماه نیز سفری یک روزه به روسیه داشت و با همتای روس خود دیدار و گفتگو کرد.

سفر امروز وزیر امور خارجه به روسیه سی امین سفرش به این کشور در طول دوران وزارتش است.مطالب مرتبط با : ظریف: پیام مهمی را به پوتین تحویل دادم
دیدگاه شما در مورد : ظریف: پیام مهمی را به پوتین تحویل دادم

ظریف: پیام مهمی را به پوتین تحویل دادم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ