• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 30930 - تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مرداد 1399 - ساعت: 13:33

چاپ

ثواب شاد کردن دل مؤمن در کلام امام کاظم (ع)


امام کاظم (ع) در حدیثی به ثواب شاد کردن دل مؤمن اشاره کرد.

به گزارش میانخبر، یکی از موضوعاتی که در روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام بسیار به آن تأکید شده، شادن کردن دل مردم است. امام حسین علیه‌السلام در حدیثی فرمود: «بدانید که نیازمندی‌های مردم به شما از نعمت‌های الهی بر شماست؛ پس، از این نعمت‌ها خسته نشوید که هر آینه به سوی دیگران سوق یابد؛ اِعلَموا اَنَّ حَوائِجَ النّاسِ اِلَیکُم مِن نِعَمِ اللهِ عَلَیکُم، فَلا تَمَلُّوا النِّعَمَ فَتُحَوَّلَ اِلی غَیرِکُم» (مستدرک الوسائل، ج ۱۲، ص ۲۰۹) حال این یاری چه در بُعد کمک مالی باشد و چه در حد زدودن غم از دل بندگان خدا و شاد کردن آن‌ها باشد، توفیقی از جانب خداست. این روز‌ها موسم گسترش کمک‌های مؤمنانه، مواسات و همدلی است که البته توفیق آن نصیب هر کسی نمی‌شود و می‌توان به راحتی شادی و لبخند را مهمان خانه‌های مردم کرد.

امام کاظم علیه‌السلام نیز در حدیثی فرمود: مَن أدخَلَ عَلى مُؤمِنٍ سُروراً فَرَّحَ اللَّهُ قَلبَهُ یومَ القیامَةِ؛ هر کس مؤمنى را شاد کند، خداوند در روز رستاخیز، او را بسیار دلشاد خواهد کرد. (الکافی: ج ۲، ص ۱۹۷، ح ۲)

البته ذکر این نکته ضروری است که شاد کردن دیگران به قیمت ریختن آبروی دیگران و یا در صورت کلی، عبور از خط قرمز‌های اخلاقی و رفتاری نه تنها ثمرات مثبتی به همراه ندارد بلکه گاهی بروز چنین رفتار‌هایی تبعات بسیار منفی برای فرد به همراه خواهد داشت؛ بنابراین متفکران و اندیشمندان جامعه باید به فکر الگو‌های شادی‌آفرین برای جامعه آن هم مبتنی بر مبانی اخلاقی باشند.مطالب مرتبط با : ثواب شاد کردن دل مؤمن در کلام امام کاظم (ع)
دیدگاه شما در مورد : ثواب شاد کردن دل مؤمن در کلام امام کاظم (ع)

ثواب شاد کردن دل مؤمن در کلام امام کاظم (ع) تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ