• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اسلاید شو

کد خبر : 31028 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 30 مرداد 1399 - ساعت: 10:13

چاپ
حضور قوه قضاییه در شوراهای نظارتی و امنیتی تشریفاتی نیست/ هیچ دستگاهی حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند

آیت الله رئیسی مطرح کرد:

حضور قوه قضاییه در شوراهای نظارتی و امنیتی تشریفاتی نیست/ هیچ دستگاهی حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند


حضور قوه قضاییه در شورا‌های مختلف کشور تشریفاتی نیست. قوه قضاییه در شورا‌ها جایگاه نظارتی دارد و اگر نمایندگان قوه در این شورا‌ها نقش خود را در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش زمینه‌های فساد به درستی انجام دهند، اخلال در امور به حداقل می‌رسد.

میانخبر: آیت الله رئیسی در دیدار با شورای معاونین دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان‌ها و دادیاران را «سرداران لشگر قضایی عدالت طلب و تحول‌خواه» معرفی کرد که ارتباط راهبردی مستمری با موضوع امنیت و فرآیند دادرسی و اجرای احکام و دوران پس از اجرای احکام قضایی دارند.

دادستان‌ها در تمام مراحل قضایی نقش مهم دارند
رییس قوه قضاییه، نقش دادستان‌ها در شورا‌های امنیتی و نظارتی و تعقیب و مجازات مجرمان و بازآفرینی اجتماعی و رصد فعالیت‌های محکومان پس از تحمل کیفر را مهم دانست و گفت: دادستان‌ها در تمام مراحل یک اقدام قضایی حضور دارند و در هیچ یک از مقاطع غایب نیستند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: همانطور که کوه زمین را از اضطراب حفظ می‌کند، دادستان‌ها و آرای قضات در حفاظت از جامعه در برابر اضطراب‌ها نقش اساسی دارند و همه آحاد یک جامعه در سایه حضور و تلاش دادستان‌ها در تأمین امنیت اجتماعی احساس آرامش می‌کنند.

رییس دستگاه قضا بر همین اساس به دادستان‌ها متذکر شد که با استفاده از همه ظرفیت‌های قضایی انگیزه‌ها و ابزار جرم را از بین ببرند و نگذارند کسی در امنیت اجتماعی اخلال ایجاد کند و اگر فرد یا افرادی نیز مرتکب جرم شدند، با آن‌ها قاطعانه برخود نمایند.

آیت الله رئیسی با اشاره به تاثیرگذاری اقدامات مراجع قضایی در پایتخت به عنوان الگویی برای دیگر شهر‌های کشور، گفت: کمبود نیروی انسانی و امکانات بخش‌های قضایی در تهران باید با اقدامات جهشی برطرف شود، اما کاستی‌ها نباید مانع از خدمت رسانی شود و با کار دقیق و سریع، می‌توان گام‌های اساسی در احقاق حق و اجرای عدالت برداشت.

نباید به اخلالگران در نظام بازار میدان داده شود
رییس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم مدیریت بازار و همچنین برخورد قاطع، متناسب و بازدارنده با متجاسران به قانون متذکر شد: برهم زنندگان نظم و امنیت، مجرمان و سارقان حرفه‌ای هرگز نباید احساس امنیت کنند و نباید به سوءاستفاده گران و اخلالگران نظام تولید و توزیع و نظام ارزی و پولی میدان داده شود.

اجازه نمی‌دهیم شهر مأمن جولانگاه بزهکاران شود
آیت الله رئیسی با اشاره به برخی جرائم مشهود در خیابان‌های پایتخت و تاکید بر این که هیچ نقطه از شهر نباید مأمن و جولانگاه مجرمان و خلافکاران شود، تصریح کرد: دستگاه قضایی به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد افرادی با ایجاد لانه‌های فساد در منازل و معابر، به امنیت و آسایش مردم آسیب بزنند و برخورد با چنین افرادی عبرت آموز خواهد بود.

رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم پیگرد قانونی ترک فعل دستگاه‌ها، از دادستانی خواست که ایجاد اردوگاه‌های نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر را از ستاد مبارزه با مواد مخدر و اجرای طرح تفصیلی در مناطق جرم خیز جنوب تهران را از شهرداری پیگیری کند.

هیچ دستگاهی حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند
آیت الله رئیسی در ادامه، جامعه سالم را جامعه مبتنی بر اخلاق، معنویت، عدالت و عقلانیت توصیف کرد و گفت: باید با اجرای طرح‌های پیشگیرانه، به سوی شکل گیری جامعه سالم حرکت کنیم و هیچ دستگاهی حق ندارد از انجام مسئولیت‌ها و وظایف خود در این مسیر سر باز بزند.

نقش قوه قضاییه در شورا‌های حاکمیتی تشریفاتی نیست
رییس دستگاه قضا با بیان این که حضور قوه قضاییه در شورا‌های مختلف کشور تشریفاتی و برای پر کردن صورت‌جلسات نیست، افزود: قوه قضاییه در شورا‌ها جایگاه نظارتی دارد و اگر نمایندگان قوه در این شورا‌ها نقش خود را در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش زمینه‌های فساد به درستی انجام دهند، اخلال در امور به حداقل می‌رسد.

دادسراها مو را از ماست بکشند
آیت الله رییسی نقش دادستان‌ها در تأمین حقوق عامه و اجرای قانون و عدالت را مهم دانست و توجه آن‌ها به «اجرای درست و دقیق احکام قضایی»، «نظارت بر زندان‌ها» و «پذیرش وثیقه از بازداشت شدگان موقت در دادسراها» را مورد تأکید قرار داد و گفت: در دادسرا باید با صبر و حوصله به پرونده‌ها رسیدگی کرد و مو را از ماست کشید تا از سرنخ‌ها به سرمنشاء‌های ناامنی برسیم.

رییس قوه قضاییه از اقدام جهادی دادسرا‌ها در رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی تقدیر کرد و تعیین تکلیف این پرونده‌ها را موجب امنیت خاطر سرمایه گذاران و مالباختگان دانست.

آیت الله رئیسی همچنین از تدبیر دادستان‌ها در رسیدگی به مسائل مربوط به شرکت‌ها و کارخانجات تقدیر کرد که ضمن برخورد با تخلفات و عوامل فساد، اجازه ندادند خواست دشمنان و بدخواهان در خاموش یا کم فروغ شدن چراغ تولید در کشور تحقق یابد.

رییس قوه قضاییه از تلاش دادستان‌ها برای بازگشت مطالبات بانک‌ها به خزانه و نظام بانکی هم تقدیر کرد، اما متذکر شد: بانک‌ها باید تسهیلات را با تأمین وثایق لازم به افراد واجد شرایط پرداخت کنند تا معوقات به وجود نیاید که نیازمند پیگیری‌ها و اقدامات قضایی باشد.

به قاضی نفوذناپذیر در برابر جریان قدرت و ثروت افتخار می‌کنیم
آیت الله رئیسی بر لزوم حفظ کرامت انسانی مراجعان و همکاران دستگاه قضا نیز تاکید کرد و گفت: قاضی متعهد و نفوذناپذیر که مقابل جریان قدرت و ثروت می‌ایستد و با عزت زندگی می‌کند، به دستگاه قضایی عظمت و اعتبار می‌دهد و برای ما محترم و ارزشمند است و به او افتخار می‌کنیم.مطالب مرتبط با : حضور قوه قضاییه در شوراهای نظارتی و امنیتی تشریفاتی نیست/ هیچ دستگاهی حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند
دیدگاه شما در مورد : حضور قوه قضاییه در شوراهای نظارتی و امنیتی تشریفاتی نیست/ هیچ دستگاهی حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند

حضور قوه قضاییه در شوراهای نظارتی و امنیتی تشریفاتی نیست/ هیچ دستگاهی حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ