• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 3108 - تاریخ انتشار : شنبه 25 مرداد 1393 - ساعت: 19:38

چاپ
چرایی ناراضی بودن مردم از خبرنگاران میاندورودی

اول یه سوزن به خودت بزن بعد یه جوال دوز به دیگران

چرایی ناراضی بودن مردم از خبرنگاران میاندورودی


اما در این بین بر اساس نظر سنجی که در پایگاه خبری میانخبر در خصوص عملکرد خبرنگاران شهرستان بر روی خروجی قرار گرفت حدود 40 درصد مردم از عملکرد این قشر ناراضی بودند که باید علل آن بررسی شود و گاهی لازم است بجای انتقاد از مسئولان از خود اصحاب رسانه هم نیز انتقاد شود که چرا نتوانسته نظر مردم را در خصوص گرفتن حق و حقوق آنها تاثیر گذار باشد

خبرنگاری یکی از کارهایی است پر از تنش و استرس است و گاها ورود به یک موضوع ممکن است حتی امنیت خود و خانواده اش را به خطر بیاندازد که این مسئله بارها مشاهده شده است .

خبرنگار کسی است که باید مدافع حقوق مردم باشد و بی پرده و صریح البته با حفظ شئونات رفتاری و اخلاقی مطالبات مردم را از مسئولات بخواهد و در این راه نباید و سستی و ضعفی به خود راه بدهد .

اما در این بین بر اساس نظر سنجی که در پایگاه خبری میانخبر در خصوص عملکرد خبرنگاران شهرستان بر روی خروجی قرار گرفت حدود 40 درصد مردم از عملکرد این قشر ناراضی بودند که باید علل  آن بررسی شود و گاهی لازم است بجای انتقاد از مسئولان از خود اصحاب رسانه هم نیز انتقاد شود که چرا نتوانسته نظر مردم را در خصوص گرفتن حق و حقوق آنها تاثیر گذار باشد .

یکی از بزرگترین و یا شاید اصلی ترین و مهمترین معضل در خبرنگاری که در سطح استان مشاهده می شود عدم ثبات شغلی و بیمه آنها است که متاسفانه همین مسئله تبعات فراوانی را به همراه دارد .

یکی از این تبعات که سبب می شود خبرنگار به سمت مدیران سوق پیدا نماید و جهت دریافت آگهی به آنها متوسل شود که همین موضوع سبب می شود شان خبرنگار پایین بیاید و به نوعی وام دار آن مسئول و  مدیر شود و به قول رسانه ای ها زبانش در برابر کم و کاستی هایی که می بینید بسته بماند و نتوانند در برابر آن ضعف ها انتقاد نماید و در شهرستان میاندورود هم برخی از اهالی رسانه بجای پرداختن به حرفه خود متاسفانه جهت تامین معیشت خود به ناچار دست دوستی با مسئولان و مدیران می دهند که برای خبرنگار سم مهلکی است .

خبرنگار و اهالی رسانه اگر قرار است آزاد و مستقل باشد باید دارای حقوق و مزایایی باشد که او و خانواده اش را اقناع کند که به این مسئله کمتر توجه می شود .

مضوع بعدی که باید در خصوص ناراضی بودن مردم به آن اشاره کرد منفعت طلبی و حزب گرایی برخی از اهالی رسانه است بطور مثال برخی ها که قلم در دست دارند و در سطح روزنامه و سایت های محلی قلم می زنند روزی که از مسئولی خوششان نیاید و از دوستان و هم حزبی هایشان نبشد برخلاف  وجدان خود عمل و آسمان و زمین را بهم می دوزنند و با نوشته های خود در صدد تغییر آن بر میایند و گاها بطور مستقیم هم وارد عمل می شوند که این مسئله مشاهده شده است که دور از انصاف  و کار حرفه ای خبرنگاری است .

یکی دیگر از نکاتی که متاسفانه در شهرستان میاندورود اهمیت داده نشده است فرهنگ سازی و نقش رسانه بر عملکرد مدیران است که این مسئله جای کار بسیاری دارد چراکه خبرنگار اگر روزی بر اساس تحقیق و مستندات اقدام به درج خبری نماید آن مسئول و مدیر بجای آنکه از آن خبر بخاطر گوش زد کردن اشتباهات تشکر نماید شمشیر را از رو برای آن خبرنگار بیچاره می کشند و از راه ممکن  و ناممکنی سعی می کنند که خبرنگار بخت برگشته را تنبیه نمایند چه به لحاظ روانی در اجتماع چه با تهدید و ارعاب و شکایت و ... که این مسائل و بخاطر نداشتن پشتوانه ای محکم ، خبرنگار سعی می کند خبرهای بی حاشیه و بدون تنش را پیگیری نماید که این امر سبب عدم محقق شدن مطالبات مردم می شود .

اما یکی دیگر از نقاط تاریک در خبرنگاری ، وجود خبرنگاران دولتی است که وابسته به دستگاه و ادارات دولتی هستند که این افراد بخاطر داشتن علاقه به دستگاه مذکور و رشد در آن سیستم مجبور می شود متناسب با کارکردهای آن دستگاه و برخلاف آنچه که در گذشته به آن فکر می کرده مبادرت به انتشار خبر نماید که معمولا هم این خبرها و تحلیل ها یک سویه و به کام مسئولان دولتی و خنثی است و دردی از درد های مردم را داوا نمی کند .

مجموع این عوامل و عوامل دیگر سبب می شود مردم نتوانند حضور خبرنگاران در شهرستان را در به ثمر رسیدن خواسته های خود امیدوار باشند اما در این باید از حق نباید گذشت که برخی خبرنگاران در شهرستان فارغ از نگاه حزبی و جناحی تنها بر اساس منافع مردم قلم می زنند و زحمات زیادی هم می کشنند که جای بسی تشکر دارد اما باید تلاش شود تا  با حداکثر توان بر اساس رسالت خطیر خبرنگاری به وظیفه ذاتی خبر و دست یابی به خواسته های مردم توسط خبرنگاران و بر طرف ساختن نقاط ضعف اقدام شود .

 برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پنج شنبه 30 مرداد 1393 - 10:34 ناشناس

    لابد اون خبرنگاری که زحمت می کشه توییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بشین بابا کدوم دانشگاهخبرنگاریخوندی که دست شیطون اینجوری بستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ به نظر
    + 0 - 2
دیدگاه شما در مورد : چرایی ناراضی بودن مردم از خبرنگاران میاندورودی

چرایی ناراضی بودن مردم از خبرنگاران میاندورودی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ