• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 32076 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 مهر 1400 - ساعت: 11:46

چاپ
شناسایی 2 موقوفه جدید در میاندورود/ ثبت سامانه ۷ هزار سند وقفی

رئیس اوقاف و امور خیریه میاندورود:

شناسایی 2 موقوفه جدید در میاندورود/ ثبت سامانه ۷ هزار سند وقفی


رئیس اوقاف و امور خیریه میاندورود گفت: دو موقوفه‌ای که اثر و سابقه‌ای در اداره شهرستان نداشتیم شناسایی شده است و موقوفه ۱۳ هزار متر مربعی باغ مرکبات از این دست بوده که ثبت اوقاف شده است.

به گزارش میانخبر، محمود فیاض‌بخش به مناسبت دهه وقف، در جمع خبرنگاران با تبریک این دهه، اظهار کرد: سابقه دینی و مذهبی وقف بسیار زیاد است و وقف از موضوعات بسیار مهمی بوده که مورد تایید علمای فقهی و حقوقی است.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم کشور بحث وقف است و در بحث حقوقی وقتی به قانون مدنی مراجعه می‌شود ۳۶ ماده قانون مدنی بصورت پشت سرهم از ماده ۵۵ تا ماده ۹۲ به وقف اختصاص پیدا کرده و بجز آن هم در جاهای دیگر این قانون هم تک ماده‌هایی هم راجع به وقف است.

رئیس اوقاف و امور خیریه میاندورود خاطرنشان کرد: علاوه بر قانون مدنی که ام‌القوانین و قانون عامی می‌باشد قوانین خاصی هم راجع به وقف به تصویب رسیده که قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه و آیین نامه اجرایی آن از این دست می‌باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در قوانین و آیین نامه‌های مراجع دیگر اداری هم به بحث وقف پرداخته شده که قانون ثبت اسناد و املاک و آیین نامه‌های اجرایی آن، قوانین و مقررات شهرداری، قوانین مالیاتی و ... از این دست بوده که نشان از اهمیت وقف و مبتلی بودن موضوعات وقف را می‌رساند.

فیاض‌بخش با اعلام اینکه ۱۹۴ موقوفه در این شهرستان ثبت شده است، گفت: ۳ هزار رقبه، ۲۹ امامزاده، ۹۷ مسجد، ۲۴ تکیه، ۲۹ حسینه تحت پوشش اوقاف میاندورود فعالیت دارند که ۹۸ درصد نیات موقوفات برای تعزیه داری و اطعام دهی ایام دهه اول محرم ثبت شده است.

وی با اعلام اینکه اجرای طرح آستان مهربانی در ایام نوروز عملیاتی شده است، افزود: با توجه به اینکه منابع مالی وقفه مربوط به ایام محرم و ماه مبارک رمضان است، تلاش کردیم که طرح آستان مهربانی با توزیع ۵۰ سبد کالا با هزینه ۲۰۰ میلیون ریال بین افراد کم بضاعت توزیع کنیم.

فیاض‌بخش بازبینی و به روز رسانی و تکمیل صدور احکام ۹۹ نفر برای ۲۲ مکان مذهبی از دیگر اقدامات انجام شده در اوقاف میاندورود بیان کرد و گفت: احکام برای عضویت در هیأت امنا امکان مذهبی و امامزادگان به مدت سه سال و به تعداد سه الی پنج نفر صادر می‌‍شود.

وی با اعلام اینکه بیش از ۷هزار برگ از اسناد اوقافی میاندورود در سامانه جامع موقوفات ثبت شده است، افزود: این طرح در راستای اجرای طرح الکترونیک در سازمان اوقاف عملیاتی شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میاندورود گفت: طرح شمیم حسینی با هدف کمک به هیأت‌های مذهبی با پرداخت ۵ میلیارد ریال در ایام محرم انجام شده است.

وی با اعلام اینکه برای ۳۰۷ فقره سند اجاره در اوقاف میاندورود تنظیم شده است، افزود: دو موقوفه‌ای که اثر و سابقه‌ای در اداره شهرستان نداشتیم شناسایی شده است و موقوفه ۱۳ هزار متر مربعی باغ مرکبات از این دست بوده که ثبت اوقاف شده است.

فیاض بخش یادآور شد: ۲۰ نفر را به مسابقات منطقه‌ای استان اعزام کردیم که دو نفر به‌عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

وی با اشاره به اقدامات عمرانی در سطح امامزاده‌های شهرستان میاندورد، گفت: میزان عوائد ما بسیار کم و محدود است و کلیه عوائد امامزادگان برای همان امامزاده با ارایه مستندات و اسناد هزینه مثبته خرج می‌شود.

فیاض‌بخش با اعلام اینکه اقدامات لازم برای برق‌رسانی زمین دو هکتاری ششدانگ وقف موقوفه علی اکبر کلانتری روستای ماکران به اتمام رسیده است، گفت: برای اجرای این طرح بیش از ۵۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی با اعلام اینکه نظارت بر فرایند عمرانی و ساخت و ساز امامزادگان از جمله برنامه‌ریزی‌های انجام شده در اوقاف این شهرستان است، گفت: اقدامات عمرانی در ۱۵ امامزاده بیش از ۱۵ هزار متر مربع با هزینه ۴ میلیارد تومان در حال انجام است.

رئیس اوقاف و امور خیریه میاندورود در پایان با اشاره به وصول مطالبات موقوفات خاطرنشان کرد: خوشبختانه ادارات و دستگاه‌های اجرایی شهرستان میاندورود در پرداخت بدهی خود به موقوفات پیشتارند.مطالب مرتبط با : شناسایی 2 موقوفه جدید در میاندورود/ ثبت سامانه ۷ هزار سند وقفی
دیدگاه شما در مورد : شناسایی 2 موقوفه جدید در میاندورود/ ثبت سامانه ۷ هزار سند وقفی

شناسایی 2 موقوفه جدید در میاندورود/ ثبت سامانه ۷ هزار سند وقفی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ