• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 32090 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 مهر 1400 - ساعت: 18:56

چاپ
وقف 12 هزار میلیاردی در ساری/ ۷۲۴ موقوفه استان توسط علمای بزرگ محقق شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران:

وقف 12 هزار میلیاردی در ساری/ ۷۲۴ موقوفه استان توسط علمای بزرگ محقق شد


مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: فردی در ساری بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان مالش را دو هفته قبل وقف کرده است.

به گزارش میانخبر، حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی در همایش علما و روحانیون میاندورود با بیان اینکه در قرآن بیش از ۱۷ آیه با تفسیرهای مختلف در مورد وقف آمده است، اظهار کرد: خدای متعال از دو گروه با فضیلت و عظمت نام می‌برد، کسانی که با مالشان مجاهده کردند و همچنین کسانی که بذل جان کردند.

وی با بیان اینکه اوقاف استان مازندران در عرصه سنددار کردن رقبه خوش درخشید، گفت: استان ما ۱۵ هزار وقف دارد، موقوفات برای خود قوانین گسترده‌ای دارند که یادگیری هر ماده از قوانین نیاز به یک ماه مباحثه دارد.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان مازندران خاطرنشان کرد: موقوفات از لحاظ ملکیت منفعتی یا انتفاعی هستند، موقوفات منفعتی ۱۸ نوع کاربری دارد که اجارات موقوفه پرداخت می‌شود، در موقوفات انتفاعی اجاره دریافت نمی‌شود.

این مسئول تاکید کرد: درآمد استان در بخش اوقاف به حدود ۱۵ میلیارد تومان در سال رسیده و می‌تواند بیش از این باشد، ما مدعی این نیستیم که کاملا در چهارچوب قوانین عمل می‌شود، در این خصوص نیازمند کمک و حمایت همه بخش‌ها هستیم.

حیدری با بیان اینکه اوقاف در سال جاری ۲۷ هزار بسته معیشتی بدون کمک از هیچ نهادی تهیه و بین نیازمندان توزیع کرد، گفت: در بیمارستان امام خمینی(ره) اقدام به خرید امکاناتی همچون آمبولانس، دستگاه ام آر آی، ۷ دستگاه کولر و غیره، اقدام به توزیع لوازم‌التحریر بین دانش آموزان نیازمند کردیم، توزیع بیش از هزار و ۷۰۰ پرس غذای گرم در بخش بلده نور و غیره را هم داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه واقفان پس از مرگ زنده هستند، افزود: امروز پیگیری موقوفات ۳۷ حوزه‌ علمیه مازندران توسط اداره اوقاف استان انجام می‌شود، علمای مازندران نسبت به استان‌های دیگر در بخش اوقاف بر دیگران سبقت گرفتند و عمل کردند و ۷۲۴ موقوفه استان توسط علمای بزرگ محقق شده است.

حیدری با اشاره به اینکه فردی در ساری بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان مالش را دو هفته قبل وقف کرده است، تاکید کرد: برخی از کسانی که حقوق موقوفه را احصا نمی‌کنند تا پایشان به دادگاه نرسد ناجی و یاریگر پیدا نمی‌کنند، سوال اینجاست که چرا زودتر نسبت به پرداخت بدهی خود به اوقاف اقدام نمی‌کنند.

این مسئول اعلام کرد: در مازندران بیش از ۲۱۴ هزار رقبه و ۱۵ هزار موقوفه داریم، هر سند اجاره یک رقبه است و بیشترین رقبات کشور را اوقاف مازندران دارد همچنین بیش از ۸ هزار و ۵۴۳ مکان مذهبی در استان داریم که در این بخش نیز اول هستیم.

وی با بیان اینکه هزار و ۳۶۳ امامزاده در مازندران داریم، خاطرنشان کرد: در بحث ساخت و ساز امامزاده‌ها، ۱۲۷ امامزاده بدون کمک دولتی با حمایت خیرین در حال بازسازی است، در بحث موقوفات عرصه و اعیان بلامعارض توانستیم همه زمین‌های کشاورزی را بیش از ۳۰۰ هکتار زمین‌های شالیزاری را کشت کنیم.

حیدری جناسمی با اشاره به یک سری بی‌محبتی‌هایی که اوقاف را نشانه می‌گیرد، عنوان کرد: افرادی که علم دارند می‌دانند اوقاف در حال اجرای کارهای بزرگی همچون تاسیس بزرگترین بیمارستان تخصصی سرطان در منطقه غرب استان است، منابع مالی‌اش از موقوفه خانم خلعتبری در بازار تهران فراهم می‌شود.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان مازندران همچنین ادامه داد: در بحث مقابله با کرونا اوقاف جزو پنج نهاد برتری بود که به مردم در حوزه معیشتی، تجهیزات مراکز درمانی همچون خرید دستگاه تنفس، ساکشن، برش به‌خصوص به بیمارستان امام ساری، تجهیز بزرگترین مدرسه فنی در قائمشهر و غیره کمک کرد.مطالب مرتبط با : وقف 12 هزار میلیاردی در ساری/ ۷۲۴ موقوفه استان توسط علمای بزرگ محقق شد
دیدگاه شما در مورد : وقف 12 هزار میلیاردی در ساری/ ۷۲۴ موقوفه استان توسط علمای بزرگ محقق شد

وقف 12 هزار میلیاردی در ساری/ ۷۲۴ موقوفه استان توسط علمای بزرگ محقق شد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ