• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 32199 - تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آبان 1400 - ساعت: 22:14

چاپ
صنعت خودرو تا ۲ سال آینده بهبود می‌یابد/ افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

صنعت خودرو تا ۲ سال آینده بهبود می‌یابد/ افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده


وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مدت دو سال آینده شاهد صنعتی به‌روزتر و تولید محصولات با مصرف سوخت پایین و باکیفیت خواهیم بود، گفت: طی هفته‌های آینده خودروهای باقی‌مانده در کف پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و به بازار عرضه می‌شوند؛ همچنین از هفته آینده عرضه خودرو از سوی ۲ خودروساز بزرگ کشور افزایش خواهد یافت.

به گزارش میانخبر؛ سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو، ضمن انتقاد از روابط  مالی بین خودروسازان و قطعه‌سازان، کاهش هزینه‌های سر بار خودروسازان را نیز امری مهم دانسته و اظهار کرد: اصلاح ساختار مالی شرکت بایستی صورت گیرد که اکنون در حال انجام است. نمی‌توان منکر بدهی‌های صنعت خودرو به قطعه‌سازان و زیان‌انباشته بالای آن‌ها شد.  برنامه‌ریزی‌هایی برای بهبود صنعت خودرو تعریف شده است که در مسیر تحقق بوده و ظرف دو سال آینده قطعا شاهد صنعت خودرو به روزتر با تولیداتی با مصرف سوخت پایین و باکیفیت خواهیم بود.

وی افزود: در چند بخش در حال انجام کار هستیم که از جمله آن‌ها مدیریت جریان نقدینگی خودروسازان و کاهش هزینه‌های سربار آن‌ها خواهد بود.  اصلاح ساختار صنعت  خودرو از جمله ۱۰ برنامه در نظر گرفته شده است. ما دنبال مجموعه‌سازی هستیم.  در مجموعه‌سازی، خودرو ساز با چندین قطعه‌ساز همکاری خواهد کرد و کار را باهم پیش خواهند برد. این ساختاری است که در اکثر صنایع خودروسازی در جهان موفقیت آمیز بوده است.
 
 
افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده
 
 فاطمی امین در جمع خبرنگاران هم اظهار کرد: ۱۰ پروژه در صنعت خودرو تعریف که اجرای آنها از دو ماه پیش آغاز شده است و با زمان‌بندی مناسب در حال پیشرفت است.
 
وزیر صمت افزود: صنعت خودرو به قطعه‌سازان بدهی زیادی دارد و زیان انباشته در این صنعت محرز شده است اما ما برای مدیریت اوضاع در چند بخش از جمله مدیریت جریان نقدینگی خودروسازان، کاهش هزینه‌های سربار آنها و اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها در حال انجام کار هستیم.
 
وی با بیان اینکه یکی از ۱۰ پروژه ما در صنعت خودرو، اصلاح ساختار این صنعت است، گفت: با توجه به اینکه رابطه بین خودروساز و قطعه‌ساز در کشور ما رابطه نادرستی است و آشفتگی‌های زیادی دارد، به دنبال اصلاح این روابط هستیم. امروز به جای ارتباط مستقیم بین خودروساز و قطعه‌ساز که مشکلاتی همچون پیچیده شدن مدیریت، سخت شدن کنترل کیفیت قطعات و قیمت‌ها را به دنبال دارد، ما به دنبال مجموعه‌سازی در صنعت خودرو هستیم.
 
فاطمی امین با بیان اینکه در حال حاضر هر خودروساز با ۷۰۰ تا ۸۰۰ قطعه‌ساز کار می‌کند، گفت: پس از مجموعه‌سازی، هر خودروساز با ۷۰ تا ۱۰۰ مجموعه‌ساز کار خواهد کرد و مجموعه‌سازان نیز با قطعه‌سازان در ارتباط خواهند بود. این شیوه توسط خودروسازان خارجی اجرایی شده و موفق بوده است.
 
وزیر صمت در ادامه در خصوص تولید خودرو نیز گفت: ظرفیت‌ها و برنامه‌های همه ۱۰ خودروساز بزرگ کشور برای برنامه‌ریزی جهت تولید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو تا سال ۱۴۰۴ اخذ شده است. اکنون ۹۰ درصد تولید خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا انجام می‌شود که این سهم تا سال ۱۴۰۴ به ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت. به این ترتیب سهم سایر خودروسازان از ۱۰ به ۳۰ درصد خواهد رسید.
 
افزایش عرضه خودرو به بازار
 
وی ادامه داد: طی دو ماه گذشته جلسات متعددی بین وزارت صنعت با خودروسازان در خصوص تأمین قطعات، رفع مشکلات خودروهای ناقص و … برگزار شد.
 
فاطمی‌امین افزود: طی هفته‌های آینده خودروهای باقی‌مانده در کف پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و به بازار عرضه خواهند شد. همچنین از هفته آینده ایران‌خودرو روزانه ۵۰۰ دستگاه و سایپا ۲۰۰ دستگاه بیش از ظرفیت کنونی خود تولید خواهند کرد که به این ترتیب عرضه خودرو افزایش می‌یابد.
 
به گفته وزیر صمت، برنامه‌های طراحی شده برای اصلاح صنعت خودرو در حال اجرا است و تا دو سال آینده شاهد صنعتی به روز با خودروهایی با مصرف سوخت پایین و با کیفیت خواهیم بود.
 
گفتنی است شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون امور صنایع وزارتخانه مذکور، عبدالرزاق داود (مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری) و با مشارکت حدود ۵۰۰ شرکت بزرگ قطعه‌سازی داخلی و خارجی (چین، ترکیه، هند، آلمان و ایتالیا)  افتتاح شد. این نمایشگاه که توسط شرکت بازرگانی بین‌المللی ایدرو برگزار شده، در زمینه قطعات و مجموعه‌های خودرو، ماشین‌آلات و تجهیزات قطعه‌سازی، تحقیقات و طراحی مهندسی، مواداولیه و تجهیزات جانبی خودرو، بازرگانی و خدمات پس از فروش، لوازم تزئیناتی خودرو، تعمیر و نگهداری خودرو فعالیت دارد و از امروز (۱۶ آبان ماه) تا ۱۹ آبان ماه دایر است.


مطالب مرتبط با : صنعت خودرو تا ۲ سال آینده بهبود می‌یابد/ افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده
دیدگاه شما در مورد : صنعت خودرو تا ۲ سال آینده بهبود می‌یابد/ افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده

صنعت خودرو تا ۲ سال آینده بهبود می‌یابد/ افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ