• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 32311 - تاریخ انتشار : شنبه 27 آذر 1400 - ساعت: 16:14

چاپ
وزارت ارتباطات پای کار شبکه ملی اطلاعات/ سرعت اینترنت حق‌الناس است

وزیر ارتباطات در نخستین نشست خبری:

وزارت ارتباطات پای کار شبکه ملی اطلاعات/ سرعت اینترنت حق‌الناس است


عیسی زارع پور در نخستین نشست خبری با حضور اهالی رسانه، مسائلی را درخصوص توسعه شبکه ملی اطلاعات و پروژه فیبرنوری بیان کرد.

به گزارش میانخبر؛ عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: "برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در کشور ساز و کار جدیدی در وزارت ارتباطات پیش‌بینی کرده‌ایم، همه سازمان‌های وزارت ارتباطات پای کار آمده و وظیفه دارند تا به تکالیف خود در این زمینه عمل کنند. شبکه ملی ارتباطات دو بال دارد یکی در دسترس بودن شبکه پرسرعت در قالب پروژه فیبر نوری و بال دوم خدمات است. در حال حاضر شبکه ملی اطلاعات هم باید با تلاش فراوان همه دستگاه‌های دولتی را در بر گیرد."

 
زارع‌ پور بیان کرد: "سند بالادستی ما که در شورای عالی فضای مجازی تدوین شده بر تحقق شبکه ملی اطلاعات تاکید کرده است. برای تحقق این طرح کلان، یک شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات راه اندازی کرده ایم که هر هفته دوشنبه صبح در این خصوص جلسه داریم و بیش از ۱۰۰ پروژه ریز و درشت مشخص شده و تحقق آن‌ها به شکل هفتگی بررسی می‌شود."
 
زارع پور در ادامه گفت: "ارتقا کارآمدی دولت، حل مشکلات مردم و ایجاد شفافیت از اقدامات مهم دولت سیزدهم است.یکی از این اقدامات ایجاد پنجره خدمات الکترونیکی است که در ۲ الی ۳ دستگاه به صورت پایلوت تا پایان سال جاری و نهایتا تا پایان سال ۱۴۰۱ با مشارکت همه‌ دستگاه‌ها راه اندازی خواهد شد."
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: "سال‌هاست در کشور بحث تحقق دولت الکترونیکی به‌عنوان یک پروژه بزرگ و ملی دنبال می‌شود، اما متأسفانه پیشرفت مناسبی نداشته‌ایم. در خوش‌بینانه‌ترین حالت شاید این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته است آن‌هم در قالب جزایر متعدد؛ یعنی هر دستگاهی برای خود سامانه راه انداخته‌اند و حتی برخی از دستگاه‌ها چندین سامانه مجزا راه‌اندازی کرده‌اند و مردم را مجبور به احراز هویت در یک‌یک این سامانه‌ها می‌کنند؛ بنابراین تلاش خواهیم کرد تا پنجره واحد هر دستگاهی راه‌اندازی شود و این هم در لایحه پیشنهادی دولت موردتوجه قرار گرفته است."
 
زارع پور گفت: "اگر بخواهیم عدالت و مردمی بودن را در دولت سیزدهم محقق کنیم و زمینه‌های فساد و امضا‌های طلایی را ازبین ببریم باید خدمات دولت به صورت الکترونیک و شفاف در خدمت مردم قرار بگیرند."
 
وزیر ارتباطات درخصوص سرعت اینترنت در کشور گفت: "پروژه فیبر نوری تا منازل را در دستور کار قرار دادیم که ظرف ۳ سال و نیم باقی مانده، ۲۰ میلیون پورت پرسرعت را راه‌ اندازی کنیم. این کار بسیار سخت و پیچیده است. برای اجرای پروژه فیبر نوری شهرداری‌ها باید پای کار بیایند و همه بخش‌های دولتی و عمومی باید ظرفیت خود را به کار بگیرند تا فیبر نوری به سرانجام برسد."
 
وی در ادامه گفت: "۲۰ ترابیت بر ظرفیت شبکه زیر ساخت در سال ۱۴۰۱ اضافه می‌شود. در سال‌‌های گذشته ما به شدت در زمینه توسعه اینترنت ثابت عقب مانده‌ایم و در این زمینه رتبه ۱۴۲ را در بین ۱۸۰ کشور داریم. متخصصین می‌‌دانند که در ۱۰ سال گذشته در اینترنت ثابت اصلا خوب عمل نکرده‌ایم و امروز اثر همین موضوع را می‌بینیم. اگر فیبر نوری به طور کامل راه‌ اندازی شود دیگر کسی در منزل از اینترنت موبایل استفاده نمی‌کند."
 


مطالب مرتبط با : وزارت ارتباطات پای کار شبکه ملی اطلاعات/ سرعت اینترنت حق‌الناس است
دیدگاه شما در مورد : وزارت ارتباطات پای کار شبکه ملی اطلاعات/ سرعت اینترنت حق‌الناس است

وزارت ارتباطات پای کار شبکه ملی اطلاعات/ سرعت اینترنت حق‌الناس است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ