• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 32334 - تاریخ انتشار : دوشنبه 06 دی 1400 - ساعت: 16:07

چاپ
صدور و تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات شد/ حذف امضاهای طلایی با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی

وزیر صمت:

صدور و تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات شد/ حذف امضاهای طلایی با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی


وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی دیگر امکان صدور و تمدید کارت بازرگانی بدون پرداخت مالیات وجود ندارد و تمام امضاهای طلایی و رانت از این بخش حذف شد.

به گزارش میانخبر؛ سید رضا فاطمی امین امروز در مراسم رونمایی از صدور هوشمند کارت بازرگانی بدون دخالت عامل انسانی اظهار کرد: از این پس صدور و تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات شده است.

وی با بیان اینکه در اذهان مردم تصاویری از سوءاستفاده از کارت های بازرگانی وجود دارد افزود: با هوشمند سازی صدور کارت بازرگانی این اطمینان را به مردم می‌دهیم که دیگر کسی نمیتواند بدون پرداخت مالیات کارت بازرگانی بگیرد و دیگر شاهد نخواهیم بود که یک کودک ۵۰۰ میلیون دلار صادرات کند و به عبارتی دیگر شاهد سوء‌استفاده در این بخش نخواهیم بود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با هوشمند سازی اصلاحاتی در صدور کارت بازرگانی انجام شده است، بر لزوم تکمیل سامانه تجارت تاکید کرد و گفت: وقتی سامانه جامع تجارت کامل شود روش حکمرانی و حکومت‌داری ما نیز عوض می‌شود به عنوان مثال در مورد کارت بازرگانی ما به دنبال قانونی بودیم که دیگر یک فرد سالمند در منطقه‌ای دورافتاده و یا یک کودک نتواند کارت بازرگانی بگیرد.
 
فاطمی امین ادامه داد:‌ با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی و ضوابطی که برای صدور آن تعیین شده است دیگر هیچ فردی بدون پرداخت مالیات نمی‌تواند کارت بازرگانی دریافت کند و هوشمندسازی ابزار مقابله با سوء استفاده را به ما داده است.
 
وی با اشاره به فراهم شدن بحث نظارت در فرآیند هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی بیان کرد: بر این اساس راه بسیاری از مفاسد بسته شده و یکی از موارد و پیگیری‌های ما حذف رانت و امضاهای طلایی است که در حوزه کارت بازرگانی این اتفاق افتاده است و در بورس کالا هم موضوع حذف امضاهای طلایی و رانت انجام شده است.
 
وی به وضعیت صادرات بسیار مناسب کشور اشاره کرد و گفت:‌ ما از مرز ۴۰ میلیارد دلار صادرات در سال جاری به صورت قطعی عبور کرده‌ایم. برای ما شناسایی موانع صادراتی بسیار اهمیت دارد لذا این موانع با پیشنهاد صادرکنندگان شناسایی شده است و وظیفه ما این است که تلاش کنیم قید و بندها را برداریم و این کار را خواهیم کرد.
 
وزیر صمت اضافه کرد: ظرفیت‌های بسیاری پیش‌رو داریم و اگر موانع را رفع و از تولید پشتیبانی کنیم بسیاری از مسائل در مدیریت بازار حل خواهد شد. دستگاه‌های زیادی در مورد سامانه جامع تجارت مسؤولیت دارند اما متولی آن وزارت صمت است.
 
فاطمی امین با بیان اینکه اسفند ماه خبر تکمیل این سامانه را خواهیم داد، گفت: وقتی این سامانه کامل شود حاکمیت باید ۴ اقدام شامل اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، تسهیل‌گری و نظارت انجام دهد.
 
 
حذف امضاهای طلایی از فرآیند صدور کارت بازرگانی
 
وی در حاشیه این مرام مراسم و در جمع خبرنگاران گفت: هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی یکی از پروژه‌های سامانه جامع تجارت است که قول داده بودیم تا پایان سال کامل شود.
 
وی افزود: این کار بسیار دارای اهمیت است و موجب تسهیل فضای کسب و کار می‌شود. به طوری که در قالب این سامانه ۲۵ استعلام از ۲۰ دستگاه در کمتر از یکساعت اخذ می‌شود. بر این اساس بسیاری از رفت و آمدها و مهمتر از آن امضاهای طلایی و رانت‌ها حذف می‌شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: من به طور قاطع اعلام می‌کنم که در فرآیند صدور کارت بازرگانی از امروز هیچ امضاء طلایی و رانتی وجود ندارد و این خاطره که یک کودک میلیون‌ها دلار صادرات و واردات داشته است به طور کامل تمام خواهد شد.
 
فاطمی‌امین بیان داشت: امسال از نظر صادرات پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم و بیش از آنچه که تصور می‌کردیم صادرات رو به افزایش است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: رویکرد ما در وزارت صمت از بین بردن زمینه‌های فساد و امضاهای طلایی است و یکی از کارهای ما در این زمینه توجه به بورس و خرید مواد اولیه از بورس است در گذشته ۳۰ گروه کالا سهمیه‌بندی داشتند که الان ۲۰ مورد آن رفع شده و سهمیه‌بندی در این ۲۰ کالا نداریم و این اقدام نیز یکی از مصداق‌های کاهش زمینه فساد و امضاهای طلایی در بورس است.
 
وی افزود: بورس یک بازار رقابتی است که بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود و ممکن است بعضی از واحدها قیمت تمام شده بالاتری داشته باشند.
 
فاطمی امین افزود: قیمت‌های کالا در بازار بورس شفاف و رقابتی است و به عبارتی از روند دلار هم جدا شده است و این مسأله نکته‌ای است که به آن از ابتدای کار تأکید داشته‌ام که اقتصاد کشور را نباید به دلار پیوند زد زیرا نوسانات نرخ ارز باعث نوسانات همه چیز می‌شود.
 
وی تصریح کرد:‌ در هفته گذشته اگر چه قیمت ارز دچار نوسان شد اما در بازار فولاد شاهد ثبات بودیم و این خبر خوبی برای پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد ایران است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در رابطه با واگذاری معادن اظهار داشت: یکی از اقدامات ما در وزارت صمت این است که معادن بزرگ را به روشی واگذار کنیم که مردم نیز سهامدار شوند. در ماه گذشته یکی از این پروژه‌ها که بیش از ۳ هزار میلیارد تومان در آن سرمایه‌گذاری شد واگذار و مزایده‌ای که برای آن برگزار شد مشروط به این بود که ۴۰ درصد از سهام معدن را باید به مردم واگذار کرد.
 
وی بیان داشت:‌موضوع ما این است که معادن ثروت ملی هستند و باید فعال شوند و مردم نیز از آن منتفع شوند.به همین دلیل در ماه جاری نیز سه بسته معدنی عرضه خواهد شد.
 
فاطمی امین در پاسخ به سوالی در رابطه با درج قیمت تولید کننده بر روی برخی کالا ها اظهار داشت: با توجه به عدم‌شفافیتی که در نظام توزیع وجود داشت، دو ماه قبل پروژه ای را در این باره شروع و از هفته گذشته نیز به اجرایی شد. 
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: عدم‌شفافیتی که وجود داشت باعث‌شده بود مبالغ بیشتری در نظام توزیع دریافت شود، اما با درج قیمت تولید کننده به جای مصرف کننده این مشکل و‌ سوء استفاده هایی که وجود داشت رفع می شود.
 
وی با بیان اینکه درج قیمت تولید کننده بر روی کالا با استقبال تولید کنندگان مواجه شده است، افزود: با این کار، مرز تولید و‌ توزیع شفاف و دیگر شاهد درج قیمت های نامعمول و نامتعاف بر روی کالا  نباشیم همچنین باعث ایجاد رقابت و فروش با هزینه کمتر به مشتری در نظام‌توزیع می شود.


مطالب مرتبط با : صدور و تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات شد/ حذف امضاهای طلایی با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی
دیدگاه شما در مورد : صدور و تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات شد/ حذف امضاهای طلایی با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی

صدور و تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات شد/ حذف امضاهای طلایی با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ