• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 3248 - تاریخ انتشار : جمعه 31 مرداد 1393 - ساعت: 23:39

چاپ

حجت الاسلام مبرا:

مسجد پايگاه مهم جامعه اسلامي است


وي با اشاره به فرا رسیدن روز جهاني مساجد در رابطه با فضيلت مسجد، گفت: مسجد پايگاه مهم جامعه اسلامي است كه بايد با حضورمان در مساجد باعث آبادی شويم تا مورد شفاعت قرارگيريم.

به گزارش میانخبر ، حجت السلام مبرا شب پنج شنبه در مسجد امام جعفر صادق(ع) شهر سورک ضمن عرض تسليت به مناسبت شهادت امام صادق(ع) به بيان جايگاه وارزش شيعه پرداخت.

وي با اشاره به فرا رسیدن روز جهاني مساجد در رابطه با فضيلت مسجد، گفت: مسجد پايگاه مهم جامعه اسلامي است كه بايد با حضورمان در مساجد باعث آبادی شويم تا مورد شفاعت قرارگيريم.

مبرا تصریح کرد: مسجد، نمادي استوار از تمدن اسلامي در طول تاريخ بوده و ارزش و اعتبار خود را ميان مسلمانان حفظ کرده است.

وی افزود: دوران صدر اسلام، درخشان‏ ترين دوره در طول حيات مساجد است، چرا که در آن زمان، مسجد نه صرفاً محل عبادت، بلکه محل فعاليت‏هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي، قضايي و نظامي به شمار مي‏ آمد.

وی با اشاره به سخنان امام صادق عليه ‏السلام که فرمودند:«همانا در عهد رسول خدا، نيازمندان در مسجد سکونت مي‏ گزيدند» اظهار داشت:اين حضور دو فايده داشت، نخست آنکه از آوارگي آنها جلوگيري مي‏ کرد و دوم آنکه اين افراد به عنوان طبقه نيازمند جامعه، هميشه در برابر چشم حاکم و مردم بودند و لابه ‏لاي شلوغي شهر و رفت و آمدها گم نمي‏ شدند.

مبرا اضافه کرد: به همین خاطر شخص پيامبر(ص) و مسلمانان همواره در فکر تأمين زندگي آنها بودند و اولين امکاناتي که به دست مي ‏آوردند، به آنها اختصاص مي‏دادند.

وی با بیان اینکه در صدر اسلام، خدمات‏ رساني اجتماعي يکي از کارکردهاي مسجد بود، گفت: مسجد پناه‏گاه غريبان و در راه‏ ماندگان يا به تعبير قرآن «ابن السبيل» بود، به‏ گونه‏ اي که در شهرهاي اسلامي هرگاه فرد تازه‏ واردي داخل شهر مي‏ شد و در آن شهر کسي را نمي ‏شناخت به سراغ مسجد آن شهر مي‏رفت و در مدت اقامت خود در آنجا سکونت مي‏ گزيد.

مبرا خاطر نشان کرد: شناسايي نيازمندان منطقه، دستگيري از آنها و گردآوري کمک براي ايشان، پرداخت وام، اقدامات تسهيل در ازدواج زوج‏هاي جوان، برنامه‏ ريزي براي عيادت و سرکشي از بيماران و اموري از اين دست، مواردي است که بسياري از مساجد نمونه کشور با پيروي از مساجد صدر اسلام، در ايفاي نقش خود در تعاون اجتماعي به آن مي‏ پردازند.دیدگاه شما در مورد : مسجد پايگاه مهم جامعه اسلامي است

مسجد پايگاه مهم جامعه اسلامي است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ