• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 32701 - تاریخ انتشار : یکشنبه 09 مرداد 1401 - ساعت: 18:23

چاپ
شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث در کشور راه اندازی شود

قالیباف در صحن علنی مجلس:

شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث در کشور راه اندازی شود


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ضرورت تسریع در راه اندازی شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث، نظام امداد و نجات کشور، وضعیت استقرار نیروها، تأمین و تجهیزات و آموزش‌های لازم نیز باید با توجه به تجارت موجود به طور جدی در کشور متحول شود.

به گزارش میانخبر؛ محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه ۹ مرداد) مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فرارسیدن ایام مصیبت اهل بیت و عزاداری بر سیدالشهدا را بر دوستداران اهل بیت تسلیت عرض می‌کنم.

وی بیان کرد: اگر کسی می‌خواهد مردم ایران را بشناسد و واقعیت دینداری این مردم را درک کند، باید به پهنه ایران اسلامی نگاه کند که با وجود تنوع خرده فرهنگ‌ها و سبک‌های مختلف سوگواری چگونه غرق در عزاداری برای سید و سالار شهیدان است و می‌بینیم چگونه مردم مال و سلامتی، اعتبار و همه چیزشان را برای تعظیم شعائر به میدان می‌آورند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ببینیم چگونه جوانان این سرزمین میدان‌دار بزرگترین مجالس عزاداری می‌شوند و اخلاص و تدبیر را در مدیریت امور جمع می‌کنند بدون اینکه مقام، منصب یا توقعی در کار باشد.

قالیباف ادامه داد: خدا شهید قاسم سلیمانی را رحمت کند که مردم را به خوبی شناخته بود و در یک کلام این تابلوی پرشکوه را به تصویر کشید که ما ملت امام حسینیم.

قالیباف با اشاره به اینکه محرم و صفر هر سال فرصت بی نظیری برای گسترش معارف دینی و جوشش عواطف دینی مردم است، گفت: هیچکس نمی‌تواند در مورد این سرمایه بزرگ مردمی تردید کند چرا که تردید این مساله مانند انکار روز روشن است اما این سرمایه برای اینکه در همه مقاطع و همه مسائل بیشترین بازدهی خودش را نشان دهد، نیاز به تقویت هوشمند و پرهیز از دخالت بی جا دارد و بنابراین نیازمند فناوری اجتماعی برای تبدیل ایمان مردم به عمل صالح جمعی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: مانند آنچه در رزمایش مواسات در دوران گرفتاری کرونا دیدیم چگونه به دست خود مردم، گره از کار مردم باز شد و ساز و کاری کارآمد بود. جا دارد صاحب نظران با ملاحظه همه ظرفیت‌هایی که چنینی موضوعاتی دارند به مرور تجربیات در این زمینه بپردازند و به جهاد تولید فکر و ایده بپیوندند.

وی ادامه داد: همچنین موضوع جاری شدن سیل در نقاط مختلف کشور نیازمند تاکید مجدد است که تمامی امکانات برای رسیدگی فوری به مشکلات مردم بخصوص یافتن مفقودین و درمان مجروحان بسیج شود و جبران خسارت‌های وارد آمده به مردم در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد.

قالیباف بیان کرد: علاوه بر این باید توجه داشت که صرف رسیدگی مقطعی به مشکلات و علاج وقایع بعد از وقوع آنها بدون شک کافی نیست. شهرداری‌ها موظفند که گزارش مستمر درباره عملیات لایروبی و پاکسازی کانال‌ها و مسیل‌ها ارائه کنند و باید به وظایف قانونی خود برای مدیریت حوادثی نظیر آنچه در هفته گذشته تجربه کردیم، عمل کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از این اتفاقات در صورت عمل به همین وظایف قابل مدیریت است. علاوه بر ضرورت تسریع در راه اندازی شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث، نظام امداد و نجات کشور، وضعیت استقرار نیروها، تأمین و تجهیزات و آموزش‌های لازم نیز باید با توجه به تجارت موجود به طور جدی متحول شود.

وی افزود: همانطور که در نطق هفته گذشته اشاره کردم، در اسرع وقت کمیسیون عمران و کشاورزی مجلس شورای اسلامی باید گزارش خود را عملکرد دستگاه‌ها و هم خسارت‌های وارده و بویژه مشکلات باغات، دام و طیور و خسارت‌های دیگری که وارد شده است، به صحن مجلس ارائه کنند.

قالیباف اظهار داشت: همچنین مطلع شدیم برادر عزیز و گرانقدرمان عادل آذر، نماینده مردم دهلران در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و همچنین رئیس سابق دیوان محاسبات کشور و رئیس سابق مرکز آمار ایران و از اساتید برجسته و نخبه کشور به رحمت ایزدی پیوست که این مصیبت وارده را به خانواده داغدار وی و همچنین به مردم شهید پرور استان ایلام بویژه دهلران عرض تسلیت و تعزیت دارم و برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر از درگاه خداوند معتادل خواستاریم.مطالب مرتبط با : شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث در کشور راه اندازی شود
دیدگاه شما در مورد : شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث در کشور راه اندازی شود

شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی از حوادث در کشور راه اندازی شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ