• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 32705 - تاریخ انتشار : سه شنبه 18 مرداد 1401 - ساعت: 11:24

چاپ
طیبی: به‌دنبال استیضاح شهردار هستم

عضو شورای اسلامی شهر سورک در گفت‌وگو با ما مطرح کرد

طیبی: به‌دنبال استیضاح شهردار هستم


عضو شورای اسلامی شهر سورک در گفت‌وگو با ما از طرح خود برای استیضاح شهردار گفت و افزود: تعلل و توقف در اجراي برنامه‌ها و پرداختن به حواشي بيشتر از متن، شهرداري را دچار روزمرگي کرده است به همین دلیل مجدداً شهر سورک را نيازمند تغييرات و رويکرد جديد در سطح مديريت شهري مي‌دانم.

به گزارش ميانخبر، يک سال از آغاز فعاليت دوره ششم شوراي اسلامي شهر سورک مي‌گذرد و در اين يک سال چالش‌هاي زيادي جلوي اعضاي شورا قرار گرفت که مهمترين آن را مي‌توان به اتفاقات مربوط به اختلاف اعضاي شورا با شهردار و استيضاح و عزل آن اشاره کرد، محمدرضا طيبي عضو شوراي شهر سورک به سوالات ما درباره اتفاقات به‌وجود آمده پاسخ داد که در ادامه مي‌خوانيد:

لطفا بفرماييد وضعيت شهرداري و موضوع عزل شهردار به کجا رسيد؟

با سلام و احترام خدمت شما و همه همشهريان گرامي و عرض تسليت ايام سوگواري شهادت آقا ابا عبدالله الحسين عليه السلام ، ضمن تبريک روز خبرنگار تشکر مي‌کنم از شما به‌عنوان يکي از رسانه‌هاي موثر در سطح شهرستان مياندورود که فرصت گفت‌وگو با همشهريان را فراهم کرديد.

در مورد وضعيت شهرداري بايد عرض کنم که در حال حاضر کارهاي معمول در زمينه خدمات شهري در حال اجرا است و اکنون هم تمرکز روي اجراي طرح دوربرگردان مي‌باشد که جا دارد بابت تاخير به‌وجود آمده از همه همشهريان عزيز عذرخواهي کنم.

اما در مورد مسئله عزل شهردار که فرموديد، بايد عرض کنم بنده قبل از اينکه موضوع عزل شهردار به صورت جدي مطرح شود در يک جلسه رسمي در دفتر شورا و با حضور تمامي اعضا اعلام کردم که حاضر به طرح سوال و استيضاح شهردار هستم اما برخي از همکاران با بي‌توجهي به پيشنهاد بنده، معتقد بودند که مسير عزل سريع‌تر از استيضاح به نتيجه خواهد رسيد و با همين ديدگاه به‌دنبال عزل شهردار، بدليل عدم اسکان در شهر سورک بودند، که اين موضوع نيز طبق مصاحبه اخير فرماندار محترم، مورد موافقت کميته انطباق شهرستان قرار نگرفت و ايشان تاکيد نمودند که برکناري شهردار بايد از مسير قانوني آن طي شود.

شنيده‌هايي مطرح شد که شما براي استيضاح به دنبال شروطي از جمله رئيس شورا شدن بوديد، توضيحاتي پيرامون اين موضوع بفرماييد؟

ببينيد در جلسه‌ايي با حضور اعضا، بنده براي استيضاح شروطي را مطرح کردم اما نه براي رياست خود بلکه شروط بنده براي استيضاح، انتخاب رياست سال جديد شورا، سرپرست و گزينه‌هاي مدنظر شهرداري بعد از استيضاح بوده، که يکي از اعضا شورا در همان جلسه به من پيشنهاد داد که خود شما رئيس شويد که من عرض کردم بنده براي رياست مشکلي ندارم اما هدفم اينه که اين موارد از قبل مشخص بشه، اما متاسفانه چنين برداشت شد که شرط بنده براي استيضاح، رياست شوراست، به همين دليل جهت رفع اين شائبه، طرح سوال و استيضاح از شهردار را موکول کردم به بعد از انتخاب هيئت رئيسه جديد شورا که فکر مي‌کنم با انتخاب هيئت رئيسه جديد اين شبهه برطرف شده باشد.

اخيراً جلسه‌ايي پيرامون عزل شهردار با حضور 4 نفر از اعضا شورا از جمله شما تشکيل شد ولي در پايان شما صورتجلسه مربوط به عزل را امضا نزديد؟ دليل آن را را بفرماييد.

جلسه‌ايي که مي‌فرمائيد طبق هماهنگي قبلي و دعوتنامه ارسالي و با دستور کار طرح سوال از شهردار تشکيل شده بود که بنده نيز در آن شرکت کردم اما متاسفانه با شروع جلسه، دستور کار جلسه تغيير و موضوع عزل شهردار در دستور کار قرار گرفت.

بنده در آن جلسه ضمن تاکيد بر برکناري از طريق استيضاح، مخالفت خود را با عزل شهردار علناً اعلام کردم اما در ادامه جلسه، شهردار با موافقت 3 تن از اعضاي شوراي شهر عزل شد و مقرر شد موضوع عزل شهردار طي مکاتبه‌ايي به اطلاع فرماندار محترم برسد و چون اين اتفاق و مکاتبات بدون صورتجلسه، مورد قبول فرمانداري نبوده است صبح فردا صورتجلسه‌ايي با دستور کار عزل شهردار تنظيم شد که بنده از امضاي آن بدليل تغيير دستور کار جلسه از طرح سوال به عزل، امتناع کردم.

لطفا علت مخالفت خود با عزل شهردار را هم بفرماييد؟

بنده دو دليل براي مخالفت با عزل شهردار داشتم؛ اول اينکه اصولاً اگر مسئولي استعفا دهد يا عزل شود ديگر پاسخگوي عملکرد دوران تصدي خود نخواهد بود و اينکه ما به‌دنبال عزل باشيم فرصت مطالبه گري از شهردار را از دست داده‌ايم، من معتقدم شهردار بايد پاسخگوي ميزان عملکرد خود باشد و نهايتاً اگر اعضاي شورا قانع نشدند راي به استيضاح او دهند.

دليل دوم هم اينکه نبايد محدوديتي براي آينده شهر ايجاد شود، انتخاب بشرط اسکان شايد مانع از حضور افراد مجرب و توانمند در جايگاه مديريت شهري شود، ضمن اينکه بپذيريم اين شائبه ايجاد خواهد شد که عزل شهردار آن‌هم به‌دليل عدم اسکان، بيانگر اين مطلب خواهد بود که چون نتوانستيم نقد و ضعفي بر عملکرد شهردار وارد کنيم، جهت برکناري وي اقدام به عزل کرديم.

با توجه به مخالفت قبلي شما در مورد استيضاح چرا اکنون به‌دنبال طرح سوال و استيضاح از شهردار هستيد، علتش را بفرماييد؟

همانطور که عرض کردم فرصت لازم بيش از يکسال به شهردار محترم آقاي محمودي داده شده است، همکاري و همراهي لازم با ايشان هم حداقل از سوي دو نفر از اعضاي شورا در اين مدت يکساله شوراي ششم شده است اقداماتي هم از سوي وي انجام شد که تشکر مي‌کنيم اما آنچه که مورد انتظار بود محقق نشد.

اما اينکه چرا اکنون به‌دنبال طرح سوال و استيضاح شهردار هستم بايد بيان کنم، بنده ليستي از مطالبات شهروندان را قبل از استيضاح گذشته در اختيار شهردار محترم قرار دادم که ايشان قول اجراي 80 درصدي آن را داده بودند، همچنين در آن مقطع، اجراي دوربرگردان و قرارداد آسفالت 20 هزار مترمربعي در سطح شهر در دستور کار شهرداري بود که موجب شد يک فرصت سه ماهه تا اجراي اين موارد به شهردار داده شود که متاسفانه تا به امروز بنا به هر دليلي درصد بسيار کمي از اين موارد مورد توجه قرار گرفت، لذا بر اساس شواهد و قرائن اين تعلل و توقف در اجراي برنامه‌ها و همچنين پرداختن به حواشي بيشتر از متن، شهرداري را دچار روزمرگي کرده است لذا ضمن تشکر از زحمات جناب آقاي محمودي در طي حضورشان به‌عنوان شهردار، مجدداً شهر سورک را نيازمند تغييرات و رويکرد جديد در سطح مديريت شهري مي‌دانم.

اکنون که به‌دنبال طرح سوال و استيضاح هستيد آيا گزينه‌ايي جهت تصدي جايگاه شهردار مد نظر اعضاي شورا شهر است؟

با توجه به اینکه نیت ما از ابتدا حمایت کامل از آقای محمودی به‌عنوان شهردار و دادن فرصت ۶ ماهه یا نهایتاً یکساله جهت اجرای برنامه‌ها بود، دنبال گزینه دیگری نبودیم اما قطعا پس از استیضاح و انتخاب سرپرست با فرصتی که در اختیار داریم، با صبر و دقت نظر لازم و با همکاری سایر اعضا شورا به‌دنبال گزینه‌ایی قوی، باتجربه و با سابقه در حوزه شهری خواهیم بود تا ضمن ایجاد وحدت و همدلی بیشتر شاهد عملکرد مطلوب‌تری از سوی شورای شهر و شهرداری باشیم.

صحبت پاياني؟

اميدوارم حالا که قرار است اين اتفاق رقم بخورد ديگر همکارانم در شوراي شهر نيز، همراهي لازم را با بنده در روند طرح سوال و استيضاح شهردار در اين مقطع داشته باشند، تا در پايان منجر به انتخاب يک شهردار کارآمد، يا بومي يا غير بومي در جهت ايجاد آرامش در سطح مديريت شهري و در پي آن ساخت شهري زيبا همراه با رضايت شهروندان محترم شود.مطالب مرتبط با : طیبی: به‌دنبال استیضاح شهردار هستم
دیدگاه شما در مورد : طیبی: به‌دنبال استیضاح شهردار هستم

طیبی: به‌دنبال استیضاح شهردار هستم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ