• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
یادداشت و مقاله

کد خبر : 32744 - تاریخ انتشار : شنبه 10 دی 1401 - ساعت: 12:20

چاپ
هدف نهایی انقلاب اسلامی نهادینه کردن تمدن اسلامی است

هدف نهایی انقلاب اسلامی نهادینه کردن تمدن اسلامی است


پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی قانون اساسی شکل گرفت اما عبور از سه گام دولت، جامعه و تمدن اسلامی در زنجیره تمدن‌سازی فرآیندی پیچیده است و اکنون باید دولتی تشکیل شود تا در آن تمام شئونات، قوانین و عدالت اسلامی اجرا شود.

به گزارش میانخبر، تمدن اسلامی بر چهار رکن دین، عقلانیت، علم و اخلاق بنا شده و برای تحقق این‌ امر باید پنج مرحله انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی در مسیر تمدن سازی پشت سر گذاشته شوند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی قانون اساسی شکل گرفت اما عبور از سه گام دولت، جامعه و تمدن اسلامی در زنجیره تمدن سازی فرآیندی پیچیده است و اکنون باید دولتی تشکیل شود تا در آن تمام شئونات، قوانین و عدالت اسلامی اجرا شود.

باوجود هشت سال جنگی تحمیلی، تهدید، ترور، تحریم و دیگر توطئه‌های دشمنان،جمهوری اسلامی ایران توانست ۴۰سال با قاطعیت گام نخست را بردارد. طبق فرموده رهبر معظم انقلاب،چهل سال، شاهد جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفتهای شگفت‌آور در ایران اسلامی است. عظمت پیشرفتهای چهل‌ساله‌ی ملّت ایران آنگاه بدرستی دیده میشود که این مدّت، با مدّتهای مشابه در انقلابهای بزرگی همچون انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر شوروی و انقلاب هند مقایسه شود. مدیریّتهای جهادی الهام‌گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم» که امام بزرگوار به همه‌ی ما آموخت، ایران را به عزّت و پیشرفت در همه‌ی عرصه‌ها رسانید.

ایشان توصیه‌های اساسی در پرتو امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده را در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند *جزییاتی از ۷مرحله مهم در بیانیه گام دوم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب؛ هفت مرحله مد نظر مقام عظمای ولایت است، اولا اهمیت علم و پژوهش اینکه باید بدانیم علم، اقتصاد، فرهنگ، دفاع و امنیت از موئلفه‌های قدرت در هرکشوری هستند خوشبختانه در این ۴۰سال شاهد انقلاب علمی در زمینه نانو، انرژی، صنایع دفاعی، امنیتی، موشکی و پزشکی در کشور بودیم که باید این روند ادامه یابد‌.

مولفه دوم تفکر اجتماعی به منظور پاسخ به شبهات است به عنوان مثال آمریکا نخستین کشوری بود که بمب شیمیایی را در جهان علیه بشریت استفاده کرد و بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن فرود آورد همچنین این کشور با دخالت‌های مستقیم و غیر مستقیم و حضور نظامی در سایر کشورها زمینه‌ساز جنگ‌های فراوان و کشته شدن چندین میلیون انسان بی‌گناه شد و دیگر آنکه باید بدانیم هر جایی که مدیران و مسئولان ما اخلاق مدار و معنوی بودند موفق بودیم اگر مدیران و کارگزاران نظام اهم از سران ۳قوا و دیگر مدیران این دو موئلفه را درزندگی شخصی و اجتماعی خود جاری و ساری سازند این اکسیر می تواند جامعه را از کجی‌ها و انحرافات دور کند.

مولفه سوم بیانیه گام دوم انقلاب، بحث اقتصاد است، رهبر معظم انقلاب فرمودند در این بحث مشکلات عدیده داریم که بخشی زائیده خارج و بخش عمده آن داخلی است کج خلقی و دشمنی دشمنان وجود دارد باید ظرفیت داخل را کشف و به آن توجه کنیم صنایع، معادن، اقتصاد و بانکداری اسلامی توجه شود و در یک کلام برای حل مشکلات اقتصادی نگاه ما به این امر باید نگاهی اسلامی و انقلابی و اقتصاد مقاومتی باشد. 

چهارمین موئلفه عدالت و مبارزه‌ با فساد است ۱۷سال پیش رهبر معظم انقلاب یک‌نامه‌ای به دولت و کارگزاران نظام نوشتند تا جلوی فساد گرفته شود و گرنه تبدیل به اژدهای هفت سر شده و کشور دچار مشکل می‌شود مسئولین دقت کنند، دشمن همیشه روی زخم می‌نشیند اگر عدالت درست اجرا و دست مفاسد اقتصادی و اجتماعی قطع شود موجب رضایت‌مندی و همراهی مردم با نظام می شودو زمینه مانور دشمن کمتر می‌شود در نتیجه دستگاه‌های حکومتی به ویژه سران سه قوه اگر خواهان قدرت و تقابل با توطئه دشمنان هستند باید عدالت را بگستراند و با فساد مبارزه‌ کنند.

پنجمین مولفه گام دوم انقلاب، استقلال و آزادی است منظور از استقلال، استقلال ملت و حکومت از دست زورگویان جهانی است و معنای آزادی اجتماعی نیز حق تصمیم‌گیری، عمل کردن و اندیشیدن برای همه افراد جامعه است نه برای عده‌ای خاص، این دو موئلفه عطیه الهی است که باید حکومت‌ها در تامین این دو بکوشند.

ششمین موئلفه، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن است، در بیانیه گام دوم روابط خارجی بر مبنای عزت،حکمت مصلحت ملت باید باشد.

گام هفتم سبک زندگی است ، تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران است باید برای مقابله با هجمه های دشمن،آموزه های دینی تقویت و سبک زندگی ایرانی اسلامی مد نظر باشد. جامعیت داشتن ،نگاه به آینده، مخاطب قرار دادن جوانان، تاکید بر مبنایی بودن شعار های انقلاب اسلامی، یادآوری چشم‌اندازها و افق های انقلاب اسلامی و توجه به مطالبات مردم، توجه به ارائه راهکارها، نگاه به جلو‌، انعطاف پذیری بودن و منفعل نبودن، پایبندی بر اصول ضمن درک پدیده‌های جدید و نو، توجه بر دفاع مقتدرانه از ویژگی‌های بیانیه‌ گام دوم انقلاب است.

مقام معظم رهبری بر تولید نظریه توسط حوزه علمیه، تولید علم توسط دانشگاه، کاربست در سطح خرد توسط گروه‌های خودجوش نخبگانی و گفتمان‌سازی با تشکیل دولت و جامعه اسلامی که زمینه برای الگوگیری و آغاز تمدن اسلامی که تجلی کامل آن در عصر ظهور خواهد بود فراهم می‌گردد، تاکید دارند درنتیجه باید گوش به فرمان فرمایشات مقام معظم رهبری جهاد تبیین را جدی بگیریم تا بیانیه گام دوم رقم بخورد مطالعه عمومی انجام، دشمن را بشناسیم و بشناسانیم ،مشخص شود هرفرد و قشری کجا می‌تواند نقش‌آفرینی کند،مسئولان با بصیرت و انقلابی در پُستهای مختلف به کارگیری شوند همچنین با توجه به جنگ رسانه‌ای دشمن، با افزایش سطح سواد رسانه ای مردم؛ امید را در جامعه زنده کنیم تا بتوانیم شاهد تشکیل دولت اسلامی در کشور باشیم.

نویسنده : قدسیه سادات شعبانپور

مطالب مرتبط با : هدف نهایی انقلاب اسلامی نهادینه کردن تمدن اسلامی است
دیدگاه شما در مورد : هدف نهایی انقلاب اسلامی نهادینه کردن تمدن اسلامی است

هدف نهایی انقلاب اسلامی نهادینه کردن تمدن اسلامی است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ