• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 33105 - تاریخ انتشار : یکشنبه 29 مرداد 1402 - ساعت: 11:19

چاپ

نشان شجاعت بر سینه دانش آموز هفت ساله حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) نقش بست


به گزارش میانخبر، وزیر آموزش و پرورش در سفر چند ساعته خود به استان فارس با خانواده دانش آموز فداکار کواری حادثه تروریستی حمله به حرم شاهچراغ (ع) دیدار و نشان شجاعت را به دانش آموز ده ساله این خانواده اهدا کرد.

یکشنبه ۲۲ مرداد جاری حوالی غروب بود که حرم شاهچراغ‌(ع) بار دیگر هدف حمله تروریستی تکفیری قرار گرفت که با اسلحه جنگی وحشیانه خادمان و زائران این آستان مقدس را به گلوله بست، در میان تصاویر دوربین‌های مدارس بسته از این حادثه رفتار یک کودک توجه همگان را به خود جلب کرده است.

کودک هفت سال که در پشت سر خود آماج تیرهای این تروریست را احساس می‌کند اما در همزمانی حس ترس و عشق به سراغ پدر زخمی خود می‌رود تا به او "کمک کند".

این تصویر بسیار در فضای رسانه‌ای و مجازی پر بازدید شد و بسیاری او را نماد عشق دانستند و برخی او را تحسین کردند و به او "کاکوی شجاع" گفتند.

نام او محمد مبین است برادر متین و مرسانا و پسر هفت ساله عیسی قدرتی، اهل کوار است و امسال به کلاس دوم می‌رود و اکنون وزیر آموزش و پرورش برای قدردانی از این کودک به فارس سفر کرده است.

رضا مراد صحرایی در سفری چند ساعته به شهر طسوج شهرستان کوار استان فارس، با حضور در منزل محمد مبین قدرتی؛ دانش آموز شجاع حادثه حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع)، از نزدیک با این دانش آموز و خانواده‌اش دیدار و از حرکت شجاعانه این دانش اموز تجلیل کرد.

وزیر آموزش و پرورش در این دیدار صمیمی پس شنیدن شرح ماوقع از زبان محمد مبین و برادرش محمد متین قدرتی، اظهار کرد: حادثه تروریستی اخیر شاهچراغ علیه السلام در شیراز، عمق کینه دشمن با فرهنگ ایران اسلامی را نشان داد.

وی افزود: ایثار، فداکاری و شجاعت جزئی از فرهنگ اصیل ایرانی است لذا با ورود اسلام به سرزمین پارس و ایران، این شجاعت مایه اعتقادی و دینی به خودش گرفت‌ و به یکی از ویژگی های بارز ایرانیان تبدیل شد.

صحرایی تصریح گرفت: در انقلاب اسلامی یکی از مفاهیمی که در لحظات این ملت متولد شد همین روحیه شجاعت و فداکاری بود.

وی ادامه داد:حماسه کربلا الگویی بی بدیل برای نسل ها ساخته است، اینکه یک دانش آموز اینگونه شجاعانه و با روحیه ای که در هیچ کلاسی تدریس نشده رفتار میکند نتیجه این فضایی است که فرهنگ عاشورا ساخته است.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: برگزاری آئین های اسلامی، یادواره شهدا و سایر مراسم معنوی و تشریح شجاعت های یاران اباعبدالله الحسین علیه السلام در واقعه عاشورا، در نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شجاعت بسیار موثر است.

وی ادامه داد: به عنوان وزیر آموزش و پرورش هنگامی که فیلم حمله تروریستی شاهچراغ علیه السلام و حرکت شجاعانه دانش آموز کواری را مشاهده کردم وظیفه خود دانستم در اولین فرصت برای قدردانی و اهدای نشان شجاعت به دیدن این بزرگ مرد کوچک بیایم‌.

صحرایی گفت: اگرافراد تنها درفیلم و انیمیشن ها و.. مثل این شجاعت را می بینند اکنون در این مکان یک الگوی واقعی در کنار ما حضور دارد و در فرهنگ ما این از نمونه حماسه آفرینی ها بسیار است.

وی ادامه داد: به خاطر این فرهنگ و این ویژگی ها بر خود می بالیم و این اقدام نشان داد که نظام تعلیم و تربیت ما در مسیر صحیح حرکت می کند لذا در این نظام چنین فرهنگی رشد می کند و این برای ما امیدوار کننده است تا استوار تر از قبل این مسیر را ادامه دهیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: این بچه ها نشان دادند که این نسل برای مقابله با هر تهدیدی در آینده آماده تر از نسل گذشته است، امید، ایمان و خودباوری سه ویژگی است که در این نسل نونهال وجود دارد و آینده روشنی را نوید می دهد.

وی ادامه داد: در سازمان دانش آموزی نشان ملی شجاعت داریم که تنها یک بار و آن هم به شهید علی لندی؛ نوجوانی که دل آتش زد و خانواده ای را نجات داد، و به یک اسطوره تبدیل شد، اهدا کردیم و امروز برای دومین بار این نشان شجاعت را به این پسر نونهال کواری اهدا می کنیم.

صحرایی اذعان کرد:این اتفاق نشان داد، شجاعت در کودکان ماست بنابراین هنگامی که این ویژگی به فرهنگ تبدیل شود تنها یک پیام را به دشمن مخابره می کند و آن این است که ما شکست ناپذیر هستیم.

شایان ذکر است؛ درحادثه تروریستی حمله به حرم شاهچراغ (ع) ،عیسی قدرتی به همراه همسر و فرزندانش محمد متین، محمد مبین و مهرسانا از زائرین حرم شاهچراغ علیه السلام بودند که پس از زیارت و هنگام خروج با حمله تروریست مهاجم مواجهه می شوند، پدر از ناحیه پا زخمی و بر زمین می افتد در این هنگام محمد مبین فرزند کوچک علیرغم تیراندازی مهاجم و فضای رعب و وحشت ایجاد شده، به سمت پدر برمی گردد و با شجاعت تمام تلاش می کند او را از مهلکه نجات دهد.

گفتنی است، پدر این دانش آموز از ناحیه پای چپ مجروح و اکنون در یکی از بیمارستان های شیراز بستری و تحت درمان قرار دارد.

محمد مبین و محمد متین دانش آموزان پایه اول و سوم در دبستان امام خمینی (ره) شهرطسوج شهرستان کوار هستند.

خاطرنشان می شود: در حمله تروریستی شامگاه روز یکشنبه بیست و دوم مرداد ماه ۱۴۰۲ به حرم مطهرحضرت احمد بن موسی الکاظم شاهچراغ (ع) دو تن از خادمان حرم شهید و ۷ نفر از زائران شاهچراغ علیه السلام مجروح شدند.


منبع : ایرنا

مطالب مرتبط با : نشان شجاعت بر سینه دانش آموز هفت ساله حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) نقش بست
دیدگاه شما در مورد : نشان شجاعت بر سینه دانش آموز هفت ساله حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) نقش بست

نشان شجاعت بر سینه دانش آموز هفت ساله حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) نقش بست تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ