• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 3508 - تاریخ انتشار : جمعه 14 شهریور 1393 - ساعت: 22:25

چاپ
تحريم ها نشانه استيصال امريكايي ها است

حجت الاسلام رسولي:

تحريم ها نشانه استيصال امريكايي ها است


امام جمعه مياندورود گفت:امريكا قدرت مقابله با ايران را ندارد به همين دليل ياوه گويي مي كند و دست به تحريم مي زند .

به گزارش میانخبر ، حجت الاسلام سید مجتبی رسولی جویباری در خطبه های این هفته نمازجمعه میاندورود با تسلیت رحلت آیت الله جباری اظهار داشت: وی عالم، عارف کامل و مجاهد خستگی ناپذیر بود.

وی با بیان اینکه آیت الله جباری خادم مردم و نظام بوده است که در طول عمر نظام به انقلاب خدمت کرده است افزود:در سالهای دفاع مقدس در کنار رزمندگان و پس از آن نیز عاشق و پشتیبان خانواده های شهدا بوده است.

امام جمعه میاندورود به خدمت ایشان در سنگرهای مختلف اشاره کرد و گفت: ایشان در دو سنگر مجلس خبرگان رهبری و نمازجمعه بهشهر خدمت کرده است و همگان می دانند که چه میزان این عالم سفر کرده ، تاثیرگذار بوده است.

وی ابراز داشت:ایشان یکی از بهترین عالمان استان بوده اند که بسیاری از امتیازات را با هم داشته اند چرا که همواره تواضع،ادب ،فروتني و اخلاق و ادب ايشان زبانزد بوده است.

حجت الاسلام رسولي با بيان اينكه ايشان با ديد كرامت و بزرگواري به مردم كوچه و بازار رفتار مي كرد افزود: جمعيت تشييع كنندگان نشان از مردم داري و در كنار مردم بودن او دارد.

وي ابراز داشت: با وجودي كه همه امكانات برايش فراهم بوده است اما در جلسه رسمي اعلام كرد كه در طول اين مدت حتي يك سفر خارجي نرفته ام .

*ولايتعهدي امام رضا(ع) نقطه عطف ولايت پذيري شعيان است
امام جمعه مياندورود در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به دهه كرامت و سالروز ولادت حضرت معصومه (س) و امام رضا(ع) اظهار داشت: اين دو بزرگوار از يك پدر و مادر هستند.

وي با بيان اينكه پس از ورود امام رضا(ع) به ايران حضور اقوام و بستگان ايشان در ايران زياد شده است افزود: امروز مزار آنها قابل تعظيم و تكريم است كه در راس آنها حضرت معصومه و احمدابن موسي قرار دارند.

حجت الاسلام رسولي دوره ولايت امام رضا(ع) را نقطه عطف شيعه در اعتقاد به ساحت مقدس امامت و ولايت دانست و گفت: شايد بتوان گفت دوره هاي قبل از امام رضا(ع) به عنوان دوره گذار امامت بوده است كه دوره بعد از امام را به عنوان دوره تثبيت شيعه مي توان در نظر گرفت.

*معتقدان به امام رضا(ع) شيعيان اثني عشري هستند
وي تشتت،انشقاق و گروه بندي هاي سياسي را متعلق به دوران قبل از امام رضا(ع) عنوان كرد و گفت: معتقدان به چند امامي و قائلان به امامان غير معصوم اكثرا مربوط به قبل از امامت ايشان بوده است لذا معتقدين به امام رضا(ع) معمولا اثني عشري هستند.

حجت الاسلام رسولي با بيان اينكه مامون با اهداف سياسي امام را وليعهد خود كرد افزود:اما در نهايت شكست خورد و موفق نشد كه از امام به نفع حكومت خود استفاده كند.

*بهره برداري امام از مناظرات/احتجاج فرصتي براي تقويت اعتقادات شيعيان بود
وي به مناظرات امام اشاره كرد و گفت:اين مناظرات و احتجاحات دسيسه مامون و دستگاه سياسي براي بهره برداري به نفع خود بوده است اما در همين مناظرات پايه هاي مكتب اسلام قوت مي گيرد و محكم مي شود.

خطيب جمعه سورك ابراز داشت:امام از اين مناظرات به نفع اسلام و شيعيان بهره برد و پايه هاي اعتقادي شيعيان را تقويت كرد.

امام جمعه مياندورود با بيان اينكه همه اهل بيت اهل مناظره بوده اند افزود:گاهي مناظره در قالب خطبه و سخنراني ،گاهي در قالب كتابت و گاهي هم شفاهي و حضوري بوده است كه افراد مي نشستند و با امام مباحثه مي كردند و امام هم پاسخ مي گفت.

*بها دادن به مخالف يكي از اصول مناظره/مذاكره به معناي تسليم نيست
وي كرسي هاي آزاد انديشي مد نظر رهبري را همان مناظرات و احتجاجات زمان ائمه دانست و گفت:متاسفانه بر روي اين موضوع كار نشده است و ما هنوز در اين مورد عليرغم تاكيد رهبري عقب هستيم.

حجت الاسلام رسولي با بيان اينكه كرسي هاي آزاد انديشي آينده روشن و روبه رشدي را در اختيار جامعه اسلامي قرارخواهد داد گفت: بها دادن و ميدان دادن به طرف مقابل، ولو اينكه طرف مخالف باشد، يكي از ويژگي هاي مناظره است، در زمان ائمه هم طرف مقابل با امام و شيعه نبودند بلكه از مكاتب و اديان مختلف با امام مناظره مي كرند.

وي با بيان اينكه نبايد دو طرف هم فكر و هم عقيده را در مناظره روبروي هم بنشانيم و بعد بخواهيم بين آنها تقسيم كنيم افزود:بحث مناظره و اقناع كردن است بنابر اين طرف بايد تفكر مخالفي داشته باشد تا اصل مناظره شكل بگيرد.

حجت الاسلام رسولي اعطاي آزادي به مخالفان در مناظرات را اصل دانست و تاكيد كرد:البته اين موضوع به معناي پذيرش مخالف و مخالفت ها نيست.

وي با بيان اينكه ميدان دادن ،ابراز عقيده كردن،پرسش كردن و حتي ايجاد شبهه از اصول مناظره است افزود:مناظره با مشاجره و ايجاد شبهه تمام نمي شود ، بلكه جواب اقناعي است كه جواب مناظره را مشخص مي كند.

*سعه صدر در مناظرات رعايت شود/كشور براي پيشرفت نياز به مناظره و احتجاج دارد

خطيب جمعه سورك با اشاره به موفق بودن ائمه در مناظرات ابراز داشت: نياز است كه اصل ديگر اساسي كه همان سعه صدر است در مناظرات رعايت شود چرا كه حوصله داشتن و حوصله كردن يك اصل در مذاكرات و مناظرات محسوب مي شود.

امام جمعه مياندورود شيوه صحيح و منطقي را لازمه پيروزي در مناظرات عنوان كرد و گفت:جدال احسني كه قرآن از آن سخن مي گويد،انجام مناظره به شيوه منطقي ،درست و صحيح است.

وي مناظره مفيد و جدال احسن را استفاده از مقبولات طرف گفتگو عنوان كرد و گفت: يعني در مذاكره و مناظره بايد با ادبيات طرف آشنا بود و با ادبيات خودش هم به او پاسخ دهيم .

خطيب جمعه سورك ورود با استدلال ها و باورهاي طرف مقابل در مناظره را يكي ديگر از عوامل موفقيت دانست و اظهار داشت: استفاده ازاعتقادات طرف مقابل يكي از اصول انجام مناظره درست و منطقي است.

وي با بيان اينكه بايد تابع معصومين بود و از اين شيوه استفاده كرد افرود:يكي از راه هاي جذب مخالفان نيز اين است كه با آنها سر يك ميز مذاكره و مناظره بنشينيم اما اين به معناي اين نيست كه ما هر چه گفتيم آنها بپذيرند چنانچه در مذاكرات و مناظرات ائمه هم چنين بوده است.

حجت الاسلام رسولي ابراز داشت:اينگونه نبوده است كه در زمان معصومين در مناظره، طرف هاي مخالف همه استدلال ها را بپذيرند و دست تسليم بالا ببرند اما بايد شيوه مناظره و مذاكره در جامعه برقرار شود .

وي ضعف عمده جامعه را دست نيافتن به فرهنگ مناظره و مذاكره دانست و اظهار داشت:متاسفانه ما به آن عمل نكرديم تا جامعه آن را باور كند و به خودش بقبولاند كه كشور براي پيشرفت نياز به مناظره و احتجاج دارد.

امام جمعه مياندورود در بخش پاياني سخنان خود به 17 شهريور و قيام خونين مردم عليه طاغوت اشاره كرد و گفت: اين قيام مبارزان را مصصم تر و حركت را براي پيروزي سريعتر كرده بود كه البته شهداي زيادي نيز تقديم شده است كه لازمه انقلاب ها نيز همين است چرا كه بايد هزينه داد تا به قله هدف رسيد.

وي همچنين به سخنان رهبري در روزهاي گذشته اشاره كرد و ابراز داشت: نكته اي كه امروز در جامعه در حال بحث و گفتگو است بحث تحريم هاي جديد امريكا عليه ايران است.

خطيب جمعه سورك با بيان اينكه مذاكرات هنوز ادامه دارد افزود:هنوز دولت و دستگاه ديپلماسي و مسئولين به اين مذاكرات اميدوارند، درست است كه امريكا قابل اعتماد نيست اما به مذاكرات اعتماد هست.

*تحريم نشانه استيصال امريكايي ها است
وي با بيان اينكه بايد پشت ميز مذاكره نشست و مباحث را مطرح كرد افزود: اينكه ما بر اساس تجربه يا اعتقاد پيشگويي كنيم راه به جايي نخواهد برد چرا كه هنوز مذاكره ادامه دارد.

حجت الاسلام رسولي تحريم هاي جديد را ظالمانه دانست و گفت:اين خود بزرگترين توهين به ملت ايرن است اما بايد حواس وزارت خارجه جمع باشد كه اعمال تحريم معناش زورگويي و اعمال فشار است اما باور كنيم كه تحريم هاي اينچنين كه سابقه طولاني هم دارد چندان براي ما مهم نيست.

وي با بيان اينكه ما با اين تحريم ها زندگي كرديم و از دل اين تحريم ها هم فرصت ها ساخته شد افزود:اما نكته مهم،گستاخي امريكا است چرا كه آنها بر خلاف توافق نامه تحريم مي كنند.

حجت الاسلام رسولي معناي اصلي تحريم را استيصال دولت امريكا دانست و گفت: اين به معناي زور و قدرت و توان امريكا نيست بلكه نشان مي دهد آنها در مقابل منطق و استدلال مذاكره كم آورده است كه دست به تحريم مي زند.

وي ادامه داد:بايد پذيرفت كه فشار به امريكا هم بسيار زياد است چرا كه امريكا در هم غزه شكست خورده است و در سرنگوني پهپاد اسراييلي ،امريكايي ها دچار شكست شده اند.

امام جمعه مياندورود با بيان اينكه امريكا تمامي اين شكست ها را رهبري ايران در منطقه مي داند افزود: امريكا قدرت مقابله با ايران را ندارد به همين دليل ياوه گويي مي كند و دست به تحريم مي زند .

وي ادامه داد:موضع دولت و ملت ما در برابر امريكا كاملا مشخص است چرا كه ما در مذاكرات دست تسليم در مقابل آنها بالا نبرده و نخواهيم برد بلكه ما به دنبال منافع خود هستيم و همچنان امريكا را شيطان بزرگ مي دانيم كه به فرموده حضرت امام(ره) هيچ غلطي نمي تواند بكند.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه

مطالب مرتبط با : تحريم ها نشانه استيصال امريكايي ها است
دیدگاه شما در مورد : تحريم ها نشانه استيصال امريكايي ها است

تحريم ها نشانه استيصال امريكايي ها است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ