• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 3930 - تاریخ انتشار : جمعه 11 مهر 1393 - ساعت: 22:26

چاپ
جشن خرمن در روستای زید برگزار شد

جشن خرمن در روستای زید برگزار شد


جشن خرمن در روستای زید سفلی با حضور پرشور مردم برگزار شد.

به گزارش میانخبر ،یکی از رسوم مردم مازندران که عموما در فصل پاییز برگزار می‌شود رسم زیبای جشن خرمن است که عصر امروز توسط مردم روستای دو هزار نفری زید سفلی در بخش مرکزی شهرستان میاندورود برگزار شد.

مردم روستای زید سفلی هر ساله در فصل پاییز بعد از برداشت محصولات زراعی خود طی مراسمی در دو امامزاده روستا به شکر گذاری از نعمت خداوند می پردازند.

مراسم جشن خرمن هر ساله در روستای زید سفلی پس از برداشت محصولات کشاورزی بخصوص برنج برگزار می شود.

اهالی روستای زید با هماهنگی هیات امنای امامزادگان روستا، شورا و دهیاری برنامه ریزی مناسب برای برگزاری این مراسم را انجام می دهند.

این مراسم با حضور مردم روستای زید و کسانی که امواتشان در این مزار دفن است که ممکن است خارج از روستا ساکن باشند در این روز به این مکان می آیند و با پذیرایی صبحانه و ناهار از مهمانان برای امواتشان خیرات و مودات می دهند و همچنین از نعمات خداوند شکر می کنند.

روستای زید بدلیل اینکه دو امامزاده در دو مزار دارد به همین دلیل روز پنج شنبه در امامزاده قاسم که از نوادگان امام جعفر صادق(ع) است و روز جمعه در امامزاده محمد که از نوادگان امام حسن (ع) می باشد در دو روز این مراسم را برگزار می کنند.

بابا علی حقیقی عضو هیات امنای امامزاده جعفر  با بیان این مطالب تاریخچه برگزاری این مراسم را مربوط به نسل های گذشته روستا دانست و گفت: این مراسم از بزرگان و اجداد ما به ما رسیده و پدران پدربزگان ما نقل کردند که در زمان قبل آنها نیز این مراسم برگزار می شده است.مطالب مرتبط با : جشن خرمن در روستای زید برگزار شد
دیدگاه شما در مورد : جشن خرمن در روستای زید برگزار شد

جشن خرمن در روستای زید برگزار شد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ