• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 4427 - تاریخ انتشار : جمعه 09 آبان 1393 - ساعت: 22:29

چاپ
قمه‌زنی و علامت‌کشی بی‌حرمتی به عزاداران حسینی است

امام جمعه میاندورود:

قمه‌زنی و علامت‌کشی بی‌حرمتی به عزاداران حسینی است


امام جمعه میاندورود با تاکید بر اینکه عزاداری حسینی قمه‌زنی و علامت‌کشی ندارد، گفت: قمه‌زنی و علامت‌کشی بی‌حرمتی به اباعبدالله است.

به گزارش میانخبر ، حجت‌الاسلام مجتبی رسولی جویباری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهرستان میاندورود اهل بیت(ع) را شخصیت‌های استثنایی و منحصر به فرد بشریت دانست و افزود: ما معتقدیم همه ائمه در حقیقت و معنا با هم برابرند و هیچ تفاوت و امتیازی بین آنها وجود ندارد، اما امام حسین(ع) در بین همه اهل بیت(ع) به دلیل موقعیت زمانی و شرایط اجتماعی سیاسی عملکردی ممتاز داشت که این مساله موجب شد ایشان شخصیتی ویژه داشته باشد.

خطیب نماز جمعه شهرستان میاندورود گفت: رویکرد و انگیزه در همه امامان یکی است، اما عملکردها متفاوت است و براساس عملکرد ویژه شخصیت‌ها هم ویژه می‌شوند و این عملکرد به تناسب شرایط اجتماعی و سیاسی آنها متفاوت بوده است.

این مسئول با اشاره به رسمی و نهایی بودن دین مبین اسلام نزد پروردگار عالم ابراز داشت: همه انبیای گذشته در تاثیر امام حسین(ع) به عنوان احیا کننده دین اسلام بودند و هستند، به همین دلیل حسین(ع) شخصیت تاثیرگذار گذشته و آینده تاریخ بشریت و بالاتر از آن شخصیت تاثیرگذار عالم هستی است.

رسولی واقعه کربلا را حادثه استثنایی و نگین درخشان انگشتری تاریخ و فرهنگ بشریت دانست و ادامه داد: در تاریخ مانند حادثه استثنایی عاشورا سراغ نداریم، زیرا شخصیت به‌وجود آورنده آن استثنایی است.

این مسئول با بیان اینکه آدم ابوالبشر از روز اول خلقت با ذکر نام و یاد و اشک بر امام حسین(ع) وارد دنیا شده است، افزود: اگر این توسل و اشک برای اباعبدالله نبود، آدم به زندگی باز نمی‌گشت، زندگی تا روز آخر بر محوریت حسین(ع) معنا پیدا می‌کند، زیرا اگر زندگی با محوریت اباعبدالله نباشد، زندگی نیست بلکه خور و خوابی بیش نیست.

وی ادامه داد: اگر زندگی بخواهد دوام و جاودانگی داشته باشد، باید بر محوریت اباعبدالله باشد.

امام جمعه میاندورود با بیان اینکه تمام عالم، جن، انس و ملک همه حسین(ع) را صدا می‌زنند و اما حسین(ع) خدا، دین و قرآن را مورد توجه قرار می‌دهد، افزود: این یعنی امام تمام هستی و خانواده خود را فقط برای خدا قربانی و فدا کرده است، چون او خدامحور و دین‌محور بود.

وی نقش مهم خدا و دین در زندگی اباعبدالله را برای همه انسان‌ها یک سرمشق دانست و ابراز داشت: حسینی زندگی کردن یعنی اینکه خدا را در تمام مراحل زندگی در نظر بگیریم و صحبت و عملکرد ما بر مبنای خدا و دین باشد، یعنی هر چه خدا و دین گفت بدون تعلل و محاسبات ناقص عقلی انجام دهیم تا حسین محور و خدا محور باشیم.

رسولی جویباری علامت‌کشی و قمه‌زنی را از انحرافات محرم دانست که موجب تالم امام حسین(ع) و رنجش امام زمان(عج) می‌شود و افزود: اگر بخواهیم حسینی زندگی کنیم باید از این اقدامات دوری کنیم، یعنی فقط برای خدا و امام حسین(ع) عزاداری کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: 9 سال است که روی منبر می‌گویم و تا جان دارم می‌گویم که این خرافات را نباید وارد عزاداری کرد و حال نیز از جوانان خواهش می‌کنم که به خاطر امام حسین(ع) قمه نزنید، علامت نیاورید و حرمت امام حسین(ع) را نگه دارید.مطالب مرتبط با : قمه‌زنی و علامت‌کشی بی‌حرمتی به عزاداران حسینی است
برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • یکشنبه 11 آبان 1393 - 13:03 سورکی

  اقا این یک سنت است نمی توان ان را تغییر داد اگر خیلی نگران هستید درشهرستان خود اقدام کنید

  پاسخ به نظر
  + 16 - 0
  دوشنبه 12 آبان 1393 - 00:42 مبرا

  صحبت های حاج اقا کاملا درست ومنطقی است باید قبول کرو

  پاسخ به نظر
  + 0 - 12
 • چهار شنبه 14 آبان 1393 - 21:19 ...

  سلام بر حاج اقا رسولی و تمامی مسئولین شهرستان میاندرود . در اینکه قمه زنی و علم کشی حرام است قبول با جان دل می پذیرییم ولی نوع رفتار شما ها برای براندازی این سنت دیرینه مناسب نمی باشد . همانطور که برای جمع آوری ماهوار ها از طریق نیروهای ضربتی و عملیات راپل امکان پذیر نبوده و تازه به این نتیجه رسیدن که باید کار فرهنگی انجام شود در مورد قمه زنی هم نمیشه اینطوری ضربتی عمل کرد . دادستان محترم اقای ملا کریمی خواهشا حرمت عزاداران و هیت امنا و پیرغلامان حسینیه ها را نگه دارید مطمن باشید خیلی از این پیر غلامان از شماها مسئولین بر اعتقادشان استوار تر هستند . بجای فرستاند مامورین پلیس امنیت بر در منازل برخی سرشناسان شهر و فرهنگیان عزیز برای گرفتن تعهد برای اینکه قمه نزنند و قمه زن ها را تحریک نکنند بهتر است از این عزیزان با افتخار دعوت کنید تا با استفاده از اندیشه های این عزیزان معظلات فرهنگی را مرتفع سازید . باتشکر

  پاسخ به نظر
  + 14 - 0
دیدگاه شما در مورد : قمه‌زنی و علامت‌کشی بی‌حرمتی به عزاداران حسینی است

قمه‌زنی و علامت‌کشی بی‌حرمتی به عزاداران حسینی است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ