• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 4965 - تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آذر 1393 - ساعت: 18:48

چاپ
نقش و جایگاه خانواده در اسلام

نقش و جایگاه خانواده در اسلام


نظام خانواده، یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود

به گزارش میانخبر ، نظام خانواده کوچکترین واحد اجتماعی است که اساس و زیرساخت واحدهای بزرگ اجتماعی بشری به شمار می رود. افرادی که در این واحد کوچک اجتماعی رشد می یابند و تربیت می شوند به میزان رشد و شکوفایی شان، سهم در واحدهای اجتماعی بزرگ انسانی دارند.

"خَيرُكُم خَيرُكُم لأَهلِهِ و َأَنَا خَيرُكُم لأَهلى ما أَكرَمَ النِّساءَ إلاّ كَريمٌ و َلا أَهانَهُنَّ إلاّ لَئيمٌ" بهترين شما كسى است كه براى خانواده اش بهتر باشد، و من از همه شما براى خانواده ام بهترم، زنان را گرامى نمى دارد، مگر انسان بزرگوار و به آنان اهانت نمى كند مگر شخص پَست و بى مقدار.

افرادی که روزی به عنوان فرمانروای مقتدر و سیاستمدار سترگ، مدیر نیرومند و مبتکر توانا در جامعه ظهور می کنند و مسئولیت های سنگین و خطیری را به عهده می گیرند، نظام خانواده و کانون گرم پدر و مادر تربیتگاه نخستین آنها است.

خانوادۀ خوب، خانواده‌ای است که اعضایش نیازهای هم را تأمین کنند نه اینکه همدیگر را تحمل کنند

خانوادۀ خوب خانواده‌ای نیست که صرفاً در آن دعوا نباشد، بلکه خانواده‌ای است که محصولات این خانواده به لحاظ جسمی و روحی کاملاً تأمین باشند. اعضای این خانواده نباید کمبودهای روحی، روانی و عاطفی داشته باشند، این نیازها باید در خانواده تأمین شده باشد.

خانوادۀ خوب، خانواده‌ای است که بیشترین نیاز و لذت‌های روحی و جسمانی اعضای خانوده را تأمین کند. هم فرزندان در روابط خانوادگی بیشترین لذت‌هایشان تأمین شود و هم زن و شوهر واقعاً لبریز و سرشار باشند. خانوادۀ خوب، خانواده‌ای است که نیازهای همدیگر را کاملاً تأمین کنند.

از یک خانوادۀ خوب، معمولاً آدمی با کمبودهای روحی و روانی و عاطفی بیرون نمی آید

خانوادۀ خوب، استاندارهای خیلی بالایی دارد. از یک خانوادۀ خوب، معمولاً آدم‌هایی با کمبودهای روحی و روانی و عاطفی بیرون نمی آید. متاسفانه بعضی‌ها آن‌قدر در خانواده‌های خود کمبود محبت و کمبود عاطفه دارند که در خیابان دنبال تأمین آن هستند و بعد به جای اینکه نام آن را بی‌حیایی بگذارند نامش را عشق و محبت می‌گذارند! به جای اینکه بگویند من مشکل دارم و بیمار شده‌ام، با افتخار می‌گویند «من عاشق شده‌ام!»
امام صادق(ع) می‌فرماید: کسی که دلش از ذکر و محبت خدا خالی شد، خداوند او را مجازات می‌کند به اینکه محبت غیرخدا را در دلش می‌اندازد. (سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَنِ الْعِشْقِ قَالَ قُلُوبٌ خَلَتْ مِنْ ذِکْرِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ حُبَّ غَیْرِهِ)
در یک خانوادۀ خوب زن و شوهر بعد از سی سال زندگی مشترک، علاقه و محبتشان نسبت به هم خیلی بیشتر از ماه عسل خواهد بود. لذا وقتی یک ماشین عروس از کنار این خانم رد شود، هرگز حسرت روزهای اول زندگی مشترک خود را نمی‌خورد چون این زن و شوهر الان بعد از سی سال به مراتب احساس محبت بیشتری نسبت به هم دارند.

اما يکي از مسائلي که اسلام بسيار بر آن اهميت قرار داده و در قرآن و روايات متعددي به آن پرداخته است مسئله خانواده مي باشد. جايگاه خانواده در اسلام جايگاه متفاوت از نگاه عرفي بشريت و يا مذاهب ديگر است رسول خدا مي فرمايد: "ما بني في الاسلام بناء احب الي الله واعز من التزويج" در اسلام هيچ بنايي ساخته نشد که نزد خداوند محبوب تر و ارجمندتر از ازدواج باشد. در حديث ديگر از همان حضرت است که ازدواج سنت من است و هر کس از سنت من روي گرداند از امت من نيست.

در روايت ديگر حضرت مي فرمايند:هرگاه کسي ازدواج کند نصف دينش را کامل کرده است وبراي حفظ نصف ديگر بايد تقواي خدا پيشه کند. يا در حديث ديگر است که فرد همسردار خفته نزد خدا فضيلت دارد بر بي همسر روزه گير شب زنده دار.

امام صادق فرمود: دو رکعت نمازي که فرد همسردار مي خواند برتر از هفتاد رکعتي است که فرد بي همسر بخواند. در حدیث دیگری از امام صادق آمده: کسي که اهميت به تشکيل خانواده ندهد از نگاه اسلام بدترين افراد است . پيامبر فرمود: "شرارکم عزابکم". بنابراين از اين روايات و صدها روايت ديگر برمي آيد که جايگاه خانواده و تشکيل آن از نظر اسلام بسيار جايگاه پراهميت و مهمي است .

در آيه اي قرآن همه مردم را مخاطب قرار داده و دستور داده که کمک کنيد تا افرادي که ازدواج نکرده اند ازدواج کنند و حتي اگر از فقر هم مي ترسند خداوند داناست و از فضل خود آنان را بي نياز مي کند «و أنكحوا الأيامى منكم و الصالحين من عبادكم و إمائكم إن يكونوا فقراء يغنهم اللّه من فضله و اللّه واسع عليم» 32، سوره نور.

اين آيه نشان مي دهد که حتي اگر مشکلي از جمله فقر و نداري سبب عدم تشکيل خانواده مي شود بايد همگي کمک کنند تا اين مشکل رفع شود وحتي خداوند هم وعده مي دهد که از فقر نترسيد و بواسطه ازدواج رزق و روزي شما را زياد مي کنم چرا که در حديثي پيامبر فرمود: ازدواج کنيد زيرا که اين کار روزي شما را بيشتر مي کند.

همچنين ازدواج سبب حفظ تقوى و عفاف و همچنين سبب اجتناب از بسيارى از كبائر مثل زنا و استمنا مى شود.

يکي از مسائل مهم ديگري که اسلام روي آن به سبب تشکيل خانواده تأکيد مي کند کسب آرامش است. با ايجاد خانواده زن و مرد احساس آرامش و سکونت مي کنند، بد نيست بدانيم همه چيز در عالم طبق نقل قرآن کريم به صورت زوج خلق شده است انسان هم از اين قاعده مستثني نيست.

خداوند در سوره نبا آيه۸ چنين مي فرمايد:« و خلقناكم ازواجا؛ ما شما را جفت جفت آفريديم » تعبير به جفت يعني آنکه هر يک از جفتها به تنهايي ناقصند و هر وقت در کنار هم قرار گيرند وتشکيل خانواده دهند آنگاه مکمل هم خواهند بود. بنابراين زن و مرد كامل كننده يكديگرند و با وجود هر يك، ديگري به كمال رسيده وهمين که يکديگر را از نظر رواني، جسمي و بقيه ابعاد کامل مي کنند مايه آرامش هم خواهند بود.

خداوند در آيه ديگر مي فرمايد: "هو الّذي خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها ليسكن اليها" يا در سوره روم آيه 21 مي فرمايد: "و من آياته أن خلق لكم من أنفسكم أزواجاً لتسكنوا إليها وجعل بينکم موده ورحمه" يکي از نشانه هاي خداوند اين است که براي شما از جنس خودتان همسراني آفريد تا درکنارشان آرامش يابيد و در ميانتان مودت و رحمت قرار داد .

از مجموع اين آيات مي توان فهميد که فلسفه وجودي تشکيل خانواده رسيدن به آرامش براي زوجين است پس از نگاه اسلام ازدواج برپايه آرامش وسکونت است. البته اين آرامش در همه ابعاد روحي و جسمي و اجتماعي وساير ابعاد است، زيرا به طور مطلق فرمود تا در کنارهم به آرامش برسيد، بنابراين از نظر اسلام اصل در زندگي خانوادگي وجود فضايي آرام ومحبت آميز است که زن و شوهر يايد سعي کنند در محيط خانواده ميان اعضا آرامش بوجود آيد و روز به روز اين آرامش و محبت بيشتر شود.

دشمن با روشهای مختلفی از جمله تهاجم فرهنگی و نفوذ به اعتقادات و ارزشهای دینی از طریق ‏کانال‌های ماهواره‌ای گام به گام اثرات مخرب اجتماعی خود را در میان خانواده‌ها به جای می‌گذارد، آنان با طرح ‏نقشه‌های شوم به تدریج شیوه و سبک زندگی ما را تغییر داده و باورهای دینی ما را مورد هدف قرار داده‌اند به طوری که در حال ‏حاضر بسیاری از اختلافات درون خانواده‌ها متأثر از این موضوع است، لذا مواظب خانواده هایمان باشیم تا به دام دشمنانمان نیفتن

و در آخر:

امام حسین(ع) ادب فرزندانش را در کربلا و کوفه و شام به رخ کشیده است. این بچه‌ها به حدّی با ادب بودند که یکی از فرمانده‌های لشکر یزید که از کوفه تا شام همراه کاروان اسرای کربلا بود، وقتی قرار شد اسرا از شام به مدینه برگردند به یزید گفت: حالا که قصه تمام شده است اجازه بده یک چیزی بگویم: «در راه کوفه تا شام، ما خیلی این بچه‌ها را اذیت کردیم و کتک زدیم، ولی من دقت کردم حتی یکی از بچه‌های حسین(ع) هم یک حرف بد یا ناسزا به ما نگفت! اینها خیلی خانوادۀ نجیبی بودند» این درحالی است که امام زین‌العابدین(ع) می‌فرماید: هر کدام از بچه‌ها که شروع به گریه می‌کردند با چوب نیزه به سرش می‌کوبیدند...

نویسنده : مبرا

مطالب مرتبط با : نقش و جایگاه خانواده در اسلام
برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • دوشنبه 10 آذر 1393 - 20:32 علی اکبرعبداللهی وشوایی

  باسلام وتشکر ازنویسنده محترم ومدیرسایت، درخانواده اسلامی باید یادبگیریم که ماهرچه داریم ازقرآن واهل بیت(ع) است .علاوه برآن خواندن کتب روان شناسی وجامعه شناسی نیز برای اولیا ومربیان بسیارمفید هست . مابه iqبچه ها توجه داریم وبرای آن هزینه می کنیم ولی از توجه به eq آنان غافلیم . اولی ثابت ولی دومی قابل تغییر ورشد ونیاز شدیدجامعه امروزی است.

  پاسخ به نظر
  + 3 - 0
 • دوشنبه 10 آذر 1393 - 20:37 س

  نظام خانواده، نظام ارزشمند و محبوبى است كه در اسلام هيچ بنايى محبوبتر از او پايه ريزى نشده است. پيامبر اسلام مى فرمايد: «ما بنى فى الاسلام بناء اَحبّ الى اللَّه تعالى و اعزّ من التزويج». «در اسلام هيچ نهادى محبوب تر و عزيرتر از تشكيل خانواده در نزد خداوند بنا نشده است».

  پاسخ به نظر
  + 4 - 0
دیدگاه شما در مورد : نقش و جایگاه خانواده در اسلام

نقش و جایگاه خانواده در اسلام تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ