• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
گزارش و گفتگو

کد خبر : 5076 - تاریخ انتشار : شنبه 15 آذر 1393 - ساعت: 19:49

چاپ
مدرک گرایی و معظل بیکاری افراد تحصیل کرده

مدرک گرایی و معظل بیکاری افراد تحصیل کرده


به گزارش میانخبر ، احمد باقری دکترای علوم اجتماعی _جامعه شناسی، در خصوص مدرک گرایی و معظل بیکاری افراد تحصیل کرده، گفت: مسئله مدرک گرایی باعث شده است که همه فقط به این موضوع توجه کنند که شخص چه مدرکی دارد، یا مدرکش را از کدام دانشگاه گرفته است، اما کمتر به این موضوع توجه می کنند که آیا فرد به معنای واقعی مهارت یافته و می تواند در راستای رشته تحصیلی خود به جامعه خدمت کند یا خیر؟

وی در ادامه افزود: با گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن، سبک زندگی و روابط انسانی نیز به تناسب آن تغییر کرده است و زندگی در جوامع گذشته متفاوت با جهان امروز بوده است و لذا خواسته ها و نیازهای افراد جامعه با گذشت زمان تغییر می کند.

باقری مهمترین عامل موفق نبودن فارغ التحصیلان در کاریابی و اشتغال را تناسب نداشتن بین فرایندها و رشته های تحصیلی موجود در دانشگاهها و توانایی های مورد نیاز بازار کار دانست.

وی تصریح کرد: عوامل مختلفی در این زمینه وجود دارد که می توانند فقط در بالا رفتن تب مدرک گرایی دخیل باشد، از جمله: تناسب نداشتن بین محتوای آموزشی با مهارت های شغلی، ایجاد نکردن تقویت روحیه علمی و انگیزه در دانشجویان، مشخص نبودن حداقل قابلیت های علمی و عملی برای فارغ التحصیلان و... می باشد.

باقری در ادامه تآکید کرد: مراکز آموزشی نیز بدون در نظر گرفتن نیاز جامعه و استقبال افراد، اقدام به جذب دانشجویان در رشته هایی که مورد نیاز جامعه نیست، کرده اند.

وی برای مقابله با این معظل، گفت: باید با آسیب شناسی و ارائه راه کارهای مناسب، تدوین قوانین صحیح و بازنگری دقیق در جذب دانشجویان را داشته باشیم و همچنین پیوند بیشتری با بخش های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و اجتماعی برقرار کنیم.

باقری در پایان خاطر نشان کرد: بررسی میزان انگیزه و علاقه دانشجویان به رشته تحصیلی خود، همواره بخشی از دغدغه های اجتماعی را در بر می گیرد که باید با فراهم بودن شرایط لازم وآگاهی، از روی علاقه به تحصیل بپردازند، تا جامعه ای پویا و خودکفا پدید آید.

 مطالب مرتبط با : مدرک گرایی و معظل بیکاری افراد تحصیل کرده
برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • سه شنبه 09 دی 1393 - 20:49 معافی

    سلام و خدا قوت، در تأیید فرمایش آقای دکتر واقعاً این مسئله برای جامعه ما که بخش اعظم آن را نیروی جوان تشکیل می دهند معظل بزرگی شده، از مسئولین انتظار می رود توجه بیشتری به این امر مهم داشته باشند. با تشکر

    پاسخ به نظر
    + 8 - 0
دیدگاه شما در مورد : مدرک گرایی و معظل بیکاری افراد تحصیل کرده

مدرک گرایی و معظل بیکاری افراد تحصیل کرده تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ