• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 5145 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 آذر 1393 - ساعت: 12:41

چاپ
پیرمردی که 260 مرتبه پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) رفت

پیرمردی که 260 مرتبه پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) رفت


امام صادق(علیه السّلام) به زائرین پیادۀ امام حسین(علیه السّلام) مقامی را نسبت می‌دهند که تعدادی از پیامبران انتظار رسیدن به این مقام را دارند، که در این دنیا به آن نمی رسند. بلکه خداوند توفیق رسیدن به این مقام را درآخرت به آنها عنایت می‌فرمایند. اما زائرئن واقعی پیاده امام حسین(علیه السّلام) درهمین دنیا به این مقام می رسند.

به گزارش میانخبر ، لحظه به لحظه به اول شهر نزدیک می شدیم، بچه ها سرازپا نمی‌شناختند، ده روزخستگی، سختی، مشکلات انگارنه انگار، قدم ها تندترشده بود. زیرپاهاشان آسفالت نبود، مثل اینکه بر روی ابرها راه می رفتند. بجای تالاپ تلوپ قلبهاشان صدای تبلای نقاره خانه شنیده می‌شد.

یکی از بچه‌ها گفت: چقدرخوش گذشت، سختی داشت! اما آخرش قشنگ تموم می‌شود‌.

یکی دیگراز بچه‌ها که فکر می‌کنم سال اولش بود، می‌گفت: فکر نمی کردم پیاده روی اینقدر صفا داشته باشد، بچه‌ها سال بعدهم میایم؟

تا اینکه نوبت به مجتبی رسید، گفت: رفقا بعداین همه روز پیاده روی، باهمه مشکلاتش، همینکه نگاهاتون به گنبد وگلدسته‌های قشنگ امام رضا(علیه السلام) بیفته چه کار می کنید؟

اولش همه بالاتفاق گفتند: ظهور آقا امام زمان(عج) وسلامتی مقام معظم رهبری بعدش یکی یکی گفتند:

شفای مریض ها، حل مشکل جوون ها...

به شهر رسیدیم، بعد از پارک ملت، درحال صحبت کردن بودیم، یک دفعه دیدیم، یک آقایی با ماشینش که رنو(pk) بود. وقتی به ما رسید، سرعتش رو کم کرد. یک نگاه خیره کننده‌ای به همۀ ما انداخت، گاز داد و رفت.

همه به همدیگر نگاه می کردیم. براهمه سوال شده بود، چرا اینکار را انجام داد؟

هرکس یه چیزی گفت:یکی گفت: شاید زائرای پیاده امام رضا (علیه السلام) رو دیده، باخودش می‌گه: خوش بحالشون.

یکی دیگر ازبچه ها می‌گفت: نه بابا! تودلش گفته، اینا عقل ندارن، خب با ماشین می‌رفتین!

هرکس یه چیزی گفت، به راهمون ادامه دادیم.

چند دقیقه بعد طولی نکشید، دیدیم همان ماشین رنو دوباره آمد، حدود ده متر جلوتر ازما، ماشینشو پارک کرد. پیاده شد، دیدیم یک جوان تقریباً سی تا سی‌وپنج سال، که یک بسته به همراه داشت بسمت ما حرکت کرد.

وقتی بما رسید، دیدیم برای همۀ بچه‌ها آبمیوه گرفت، نگو آنجا هم که سرعتشو کم کرده بود، تعداد ما را می‌شمرد. آبمیوه ها را بین بچه هاتقسیم کرد.

چشم‌هایش پر از اشک بود، دست به سرو صورت و لباس‌های بچه ها می‌کشیدو به خودش می‌مالید. گفت: بچه ها التماس دعا دارم. بچه‌ها هم خیلی تشکر کردند.

وقتی قصدرفتن داشت، برگشت بماگفت: حرم که رفتید، بعد از زیارت امام رضا(علیه السلام) یه دعا برام کنید، یه مشکلی دارم، خود آقا امام رضا(علیه السلام)خبر دارند، از امام رضا(علیه السلام) بخواهید، برای من یک فرجی حاصل بشود.

به ایشان گفتم: اخوی شما که خودتون اهل مشهدید، بچه محل امام رضا(علیه السلام) هستیدید، چرا خودشما از آقا طلب نمی‌کنید؟ نگاهی به من کرد.

گفت: خدادر قرآن می فرمایند: انّ الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل الرحمن ودّا[مریم/96] کسانی که ایمان آورده وکارهای شایسته کرده اند به زودی خدای رحمان برای آنان محبتی در دلها قرار می دهد.

شما پیاده خدمت امام رضا(علیه السلام) رسیدید.مهمان امام رضا(علیه السلام) هستید.شما با اخلاص این مسیر راپیاده آمدید، آقا یک حساب دیگری روی شما باز کرده است.

وقتی انسان این توصیف‌ها را می‌بیند وهمچنین شور وشوق وحماسه بزرگ وعظیم کاروان‌های پیاده زائرین امام حسین (علیه السلام) و ارادت مردم عراق نسبت به زائرین پیاده را از شبکه ملی به تماشا می نشیند، جای تعجب ندارد.چون خدمت به کسانی است که می خواهند زیارت اباعبدالله(علیه السلام) رابنا به فرمودۀ جد بزرگوارشان پیامبراعظم(صلوات الله علیه) که می فرمایند: افضل الاعمال احمزها[1]بهترین اعمال دشوارترین آنهاست، بالاترین ثواب‌های زیارت شامل حالشان شود.

همچنین امام صادق(علیه السلام) در فضیلت زیارت امام حسین(علیه السلام) با پای پیاده می فرمایند:

مَنْ خَرَجَ مِنْ مَنْزِلِهِ يُرِيدُ زِيَارَةَ قَبْرِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ ص إِنْ كَانَ مَاشِياً كَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِكُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةً وَ مَحَى عَنْهُ سَيِّئَةً حَتَّى إِذَا صَارَ فِي الْحَائِرِ كَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْمُصْلِحِينَ حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِكَهُ كَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِينَ حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَكٌ فَقَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص يُقْرِؤُكَ السَّلَامَ وَ يَقُولُ لَكَ اسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَكَ مَا مَضَى[2] كسى كه از منزلش بيرون آيد و قصدش زيارت قبر [حضرت] حسين ابن على(عليهما السّلام) باشد اگر پياده رود خداوند منّان به هر قدمى كه برمى‏دارد يك حسنه برايش نوشته و يك گناه از او محو مى‏فرمايد تا زمانى كه به حائر(مراد از حائر آن مقدار از مساحتی است که دیوارهای صحن، آن را احاطه کرده است. در نتیجه خود صحن از همه اطراف و ساختمان هایی که به قبه ی شریف متصل است و همچنین مسجدی که در پشت آن قبّه قرار دارد، جزء حائر محسوب می شوند) برسد و پس از رسيدن به آن مكان شريف حق تبارك و تعالى او را از رستگاران(صالحین) قرار مى‏دهد تا وقتى كه مراسم و اعمال زيارت را به پايان برساند كه در اين هنگام او را از فائزين محسوب مى‏فرمايد تا زمانى كه اراده مراجعت نمايد در اين وقت فرشته‏اى نزد او آمده و مى‏گويد: رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) سلام رسانده و به تو مى‏فرمايد: از ابتداء عمل را شروع كن، تمام گناهان گذشته‏ات آمرزيده شد.

با نگاهی به این روایت، امام صادق(عليه السّلام) در این حدیث شریف صفت صالحین را برای زائرپیاده امام حسین(عليه السّلام) قرار داده‌اند.

مقام صالحین را اینطور می توان توصیف کرد: در فرهنگ اسلامی و قرآنی اخلاص بمعنای پاك كردن نیت از غیر خدا و انجام دادن عمل برای خداتعریف شده است. یكی از مراتب عالی اخلاص ، مرتبه مخلِصین[( به كسر لام) كسانی كه دین خود را برای خدا خالص گردانده‌اند]. [آیات ۱۳۹بقره و ۲۹اعراف و14غافر،اشاره به این مرتبه دارند.] و مرتبه عالی و برتر اخلاص، مرتبه‌ای است كه قرآن از آن به مقام مخلَصین[( به فتح لام) كسانی‌كه از سوی خداوند خالص شده اند] نام می برد.[مریم آیه51و نیز یوسف آیه ۲۴و حجرآیه ۴۰نیز به این مقام اشاره دارند]

همچنین درقرآن تعدادی ازپیامبران با این‌که جزو مخلَصین (بالاترین مرتبة اخلاص) بوده‌‏اند. ولى با این همه مقامى عالی‌تر وارجمندتر از اخلاص، که همان مقام صالحین می باشد، و آنان بدان واصل نگشته و دعا می‌كردندكه در آخرت به آن برسند.

مثلا حضرت یوسف(على نبیّنا و آله و علیه السلام) با آن كه به نصّ قرآن از مخلَصین بوده است. انَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخْلَصِین[یوسف/24]چرا که او ازبندگان مخلَص ما بود. در مقام دعا ازخداوند خود طلب مقام رسیدن به صالحین را نموده وعرض‌ مى‏كند:

انْتَ وَلیِّى فِى الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ تَوَفَّنى مُسْلِماً وَ الْحِقْنِى بِالصَّالِحینَ[یوسف/101] تنها تو در دنیا وآخرت مولای منی؛ مرا مسلمان بمیران ومرابه صالحین ملحق بفرما.

همچنین حضرت إبراهیم (علیه السّلام) با آنكه مقام شامخ وبالایی در خلوص دارا بوده، عرض مى‏كند:

رَبِّ هَبْ لی حُكْما وَ الْحِقْنى بِالصَّالِحین[شعرا/83]پروردگارا به من حکمی ببخش و مرا به صالحان ملحق ساز. بنابراین مقام صالحین عالی‌تر از مقام مخلصین است، كه حضرت ابراهیم الحاق خود را به صالحین از خداى خود تمنّا می‌نمود.

خداوند این دعاى حضرت إبراهیم را در دنیا اجابت ننمود، بلكه تحقّق آن را در آخرت وعده فرمود:

وَ لَقَدِ اصْطَفَیْناهُ فِى الدُّنْیَا وَ انَّهُ فِى الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحین[بقره/130]: همانا حقا او را در دنیا برگزیدیم و او در آخرت[نیز] از صالحان است[3].

پس می بینیم امام صادق(علیه السّلام) به زائرین پیادۀ امام حسین(علیه السّلام) مقامی را نسبت می‌دهند که تعدادی ازپیامبران انتظار رسیدن به این مقام را دارند، که درآیات اشاره شده در این دنیا به آن نمی رسند. بلکه خداوند توفیق رسیدن به این مقام را درآخرت به آنها عنایت می‌فرمایند.اما زائرئن واقعی پیاده امام حسین(علیه السّلام) درهمین دنیا به این مقام می رسند.

بهمین خاطر می‌بینیم رفتن با پای پیاده چقدر دربین علما و مراجع به صورت قولی و عملی سفارش شده است.

نقل شده که زیارت کربلا با پای پیاده، از زمان مرحوم شیخ انصاری (متوفی سال 1281ق)مرسوم بوده است.[4]

همچنین یکی از علمایی که بخاطر ارادت به اهل بیت(علیهم السلام) بالاخص اباعبدالله الحسین(علیه السلام) بیش از260مرتبه پیاده از نجف به کربلا سفرکرده وحتی این عمل پر ارزش خود را در 90سالگی نیز ترک نکردند، مرحوم آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی بودند[5]. آیت الله العظمی شاهرودی در زمره علمای بزرگ نجف بودند، که به شیخ العلماء و سیدالفقها معروف شده وعالمان بزرگی چون، آخوند خراسانی، میرزای نائینی و... به او لقب «ذو شهادتین» دادند و اجازات اجتهاد افراد را به ایشان محول کردند.ایشان در سال 1293 (ه.ق) در روستای قلعه آقاعبدالله، از توابع شهر بسطام قدم به عرصه گیتی نهاد[6]، و در 17 شعبان 1394(ه ق) دار فانى را وداع نموده و در صحن مطهر امیر المؤمنین على(علیه السلام) درسمت بالاى سر مدفون گردیدند.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

ابوذر کاظمیان سورکی

قم (19/9/1393)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت ها:
1] محمدتقی مجلسی،بحارالانوار،ج67،ص238.
2] ابن قولویه،کامل الزیارات، باب ،49،ص132.
3] علامه سيد محمد حسين تهرانى، لب اللباب در سير و سلوك،ص76.
4] حسین نوری، نجم ثاقب در احوال امام غایب(ع)،ص25.
5] جعفر رعایتی،سیمای شاهرود،ص۱۰۱.
6]سایت تبیان(http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=136363)مطالب مرتبط با : پیرمردی که 260 مرتبه پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) رفت
دیدگاه شما در مورد : پیرمردی که 260 مرتبه پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) رفت

پیرمردی که 260 مرتبه پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) رفت تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ