• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 5231 - تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آذر 1393 - ساعت: 21:11

چاپ
هفته پژوهش و فرهنگی که در این زمینه گسترش نیافته است

هفته پژوهش و فرهنگی که در این زمینه گسترش نیافته است


در ایران فرهنگ پژوهش برخلاف فرهنگ آموزش، هنوز گسترش نیافته است و اگر مسولان اعتباراتی در خور توجه و هدایت منابع مالی خود را به سمت پژوهش سوق دهند نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد

به گزارش میانخبر ، امروزه ضرورت و اهمیت پژوهش بر هیچکس پوشیده نیست و علت نام‌گذاری روز و هفته پژوهش آن است که مردم با اهمیت پژوهش، نقش، جایگاه و تآثیر آن در اداره کشور، اداره سازمان ها، بهبود وضع زندگی و معیشتی شهروندان آشنایی بیشتری پیدا کنند.

این روز و هفته، فرصتی دست خواهد داد تا مردم و دوست‌داران علم و پژوهش با یکدیگر به تعامل بپردازند و اقشار مختلف جامعه نیز پیشرو در جریان فعالیت های پژوهشی قرار گیرند.

سید ابراهیم ساداتی، دکترای مدیریت استراتژیک و استاد دانشگاه در تعریفی از پژوهش گفت: تعاریف متعددی از پژوهش به عمل آمده است، به طور مثال: مجموعه فعالیت های بدیع، خلاق، نوآورانه، نظام یافته، برنامه ریزی شده و گفت‌وگو در زمینه فرایند عام در معارف بشری گفته می شود.

وی به سه ویژگی پژوهش اشاره داشت و افزود: در پژوهش سه ویژگی مشترک وجود دارد که عبارتند از: فرایندی بودن پژوهش، نظم و استمرار در انجام فعالیت ها، کشف حقیقت یا افزایش آگاهی است.

ساداتی درباره رویکرد پژوهش در جامعه گفت: تحقیق و پژوهش فرایندی وقت‌گیر و زمان‌بر است و بیش از هر چیز نیازمند صبر و شکیبایی مسولان و پژوهشگران است، موفقیت و توسعه پژوهش در جامعه، نیازمند گسترش رویکرد پژوهش در آن جامعه است.

وی، نوع و سطح فعالیت های پژوهشی را یکی از شاخصه های اصلی توسعه و پیشرفت دانست و گفت: موفقیت در تمام فعالیت های مربوط به توسعه خدمات، صنایع و کشاورزی و ... به نحوی به گسترش فعالیتهای پژوهشی بستگی دارد، و در حقیقت ضامن پیشرفت و توسعه پایدار کشوری محسوب می شود که در رشته های مختلف علمی، پژوهش به شیوه های گوناگونی انجام می شود.

وی درادامه افزود: توسعه پژوهش در کشور به عوامل سخت افزاری، نرم افزاری و نیروی انسانی نیاز دارد و پژوهش می تواند جلوی بسیاری از دوباره کاری ها، اتلاف وقت و بودجه را بگیرد.

ساداتی در پایان خاطر نشان کرد: در ایران فرهنگ پژوهش برخلاف فرهنگ آموزش، هنوز گسترش نیافته است و اگر مسولان اعتباراتی در خور توجه و هدایت منابع مالی خود را به سمت پژوهش سوق دهند نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد و تولیدات ملی و میهنی به آن اهداف و رسالت، مآموریت و چشم اندازی که مد نظر جمهوری اسلامی ایران است حاصل خواهد شد.

 مطالب مرتبط با : هفته پژوهش و فرهنگی که در این زمینه گسترش نیافته است
دیدگاه شما در مورد : هفته پژوهش و فرهنگی که در این زمینه گسترش نیافته است

هفته پژوهش و فرهنگی که در این زمینه گسترش نیافته است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ