• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
گزارش و گفتگو

کد خبر : 5297 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آذر 1393 - ساعت: 11:19

چاپ
پژوهش و عامه مردم

پژوهش و عامه مردم


به گزارش میانخبر ، در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود.

سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موفق وابسته است و دانسته‌های ما یا با مطالعه منابع اطلاعاتی موجود و یا بنا به پژوهش‌هایی که خود انجام می‌دهیم، به دست می‌آید.

یکی از شاخص‌های اصل توسعه و پیشرفت هر جامعه فعالیت‌های پژوهشی آن است، موفقیت در فعالیت‌هایی مانند توسعه صنایع، کشاورزی، خدمات و... به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد، چرا که نقاط ضعف و قوت موضوع یا یک محصول بررسی یا کارکرد یک سازمان و نهاد ارزیابی می‌شود و بر مبنای نتایج به دست آمده از آن، برای کارآیی بیشتر آن نهاد یا آن تولیدات و موضوع‌ها، برنامه‌ریزی و راهکار ارائه می شود.

قاسم سعیدی، کارشناس ارشد مدیریت آموزش و استاد دانشگاه با بیان اینکه اجرای یک طرح پژوهشی نمی تواند موجب پیشرفت یا افزایش یک محصول شود، گفت: یکی از رسالت های متولیان امور اطلاع رسانی از نتایج پژوهش انجام شده به جامعه هدف می باشد، فرض کنیم در زمینه کشاورزی و چگونگی کاشت و داشت و برداشت محصول گندم تحقیقات مفصلی انجام شود که در صورت به‌کارگیری نتایج و یافته‌های آن مطالعات، می‌توان تولید گندم را در هر هکتار افزایش داد. به عبارتی اگر پژوهش در زمینه تولید گندم به بهترین وجهی انجام شود و آزمایش‌ها هم موفقیت آن را نشان دهد ولی کشاورز از آن بی‌اطلاع باشد یا آن را به هر دلیلی نپذیرد طبیعی است که آن یافته‌ها به دست او به اجرا گذاشته نمی‌شود و تحولی در محصول گندم رخ نخواهد داد، و در اینجا ضرورت اطلاع رسانی احساس می شود.

وی در ادامه تأکید کرد: برای اینکه این مهم حاصل شود باید زمینه های آن فراهم شود، که یکی از این زمینه ها برگزاری هفته پژوهش می باشد که فرصتی است تا متولیان مربوط ضمن تقدیر از فعالیتهای محققان فرصتی بدست می آورند تا نتایج پژوهش ها را به اطلاع جامعه هدف بطور خاص و عموم مردم بطور عام برسانند.

سعیدی، به لازمه استفاده عموم مردم از نتایج پژوهش ها اشاره داشت و گفت: این موضوع یک نکته مهم را بدنبال دارد و آن هم آشنایی با راه های دسترسی به این نتایج است، با توجه به اینکه برخی از ابزار اطلاع رسانی در خانواده و جامعه فراهم است اما چگونگی استفاده از آن باید به شهروندان آموزش داده شود بطور مثال: دسترسی به اطلاعات از طریق اینترنت، که خوشبختانه امروزه اکثر افراد جامعه به آن دسترسی دارند اما آموزش استفاده از آن هم می تواند در این هفته مدنظر قرار گیرد تا آن خانم خانه دار هم بتواند با آخرین نتایج مطالعات مربوط به مساله خودش از طریق اینترنت آگاه شود و در زندگی خود از آن استفاده کند.دیدگاه شما در مورد : پژوهش و عامه مردم

پژوهش و عامه مردم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ