• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 5298 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آذر 1393 - ساعت: 11:44

چاپ
شب یلدا و حرمت هایی که باید نگه داشته شود

شب یلدا و حرمت هایی که باید نگه داشته شود


شب یلدا و دور هم نشستن که یک نوع صله رحم است که دین مبین اسلام تاکید فراوانی به آن کرده اما چه بهتر که امسال با توجه به همزمانی شب یلدا با ایام جانگداز رحلت پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا (ع) کمی حرمت های این شب ها و روزها را نگه داریم.

به گزارش میانخبر ، شب یلدا طولانی ترین شب سال نام دارد شبی که برای ایرانیان یک سنت قدیمی و یک فرهنگ اصیل ایرانی به حساب می آید که همه افراد خانواده را دور سفره مهربانی ها جمع می کند تا این شب یلدای پر از خاطره را خاطره بسازد.

شب یلدا به شب چله نیز معروف است شبی که پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها دور سفره عشق می نشینند و با خواندن فال حافظ و با تعریف کردن قصه های قدیمی ، خاطرات خوب و بد گذشته از تجربیات و درس هایی که گرفته اند برای بچه ها و نوه های شان سخن و تعریف می کنند.

و چه شب زیبایی است، شبی که طولانی ترین شب سال و سردترین فصل سال را پیش رو دارد.

شب یلدا برای ما ایرانیان بسیار مهم است شبی که غصه ها و کدورت ها جایش را به مهربانی و محبت می دهد.

شبی که هندوانه اش معروف است، انارش به سرخی قلب مهربان خانواده ها است و شوری آجیلش به لبخندها و خنده ها است و میوه های مختلفش صفا و صمیمیت را به ارمغان می آورد.

شبی که با شیرینی ها و حلواهای مخصوص به هر نقطه از این ایران عزیز کام خسته خانواده ها را شیرین می کند و غم را از جان ها می زداید.

با گذشت زمان و کم رنگ شدن دید و بازدیدها و مشکلات روزمره زندگی خوشبختانه این سنت قدیمی و اصیل ایرانی همچنان جایگاه خود را در بین خانواده های ایرانی حفظ کرده و خانواده های با فرهنگ ایرانی هنوز از این سنت قدیمی و فرهنگ ناب ایرانی استقبال می کنند و زنده نگه می دارند تا برای نسل های بعدی از خودشان شب یلدا را از نسلی به نسلی دیگر بسپارند.

ما ایرانیان دارای فرهنگ غنی و سرشار از فرهنگ اصیل و سنتهای قدیمی با ارزش هستیم که باید قدر این فرهنگ ها و سنت ها را بدانیم و از آن نگهداری کنیم تا این سنت ها و فرهنگ ها به صورت ارزشهای ناب و اصیل همچنان محکم و محکم تر باقی بماند تا آیندگان بر ما خرده نگیرند که چرا ارزشها را ندید گرفتیم و خدا نکند که ما این سنت ها را از یاد ببریم.

شب یلدا، شب دور هم نشستن، دوستی ها و محبت ها است، شب همدلی و یک‌رنگی است، شبی که با حنده های بچه ها و بزرگ ترها سپری می شود و این لحظات زیبا چه شیرین و دلنشین است .

شب یلدا چله نشینی عشق و مهربانی است؛ شب یلدا چله نشینی معرفت و مرام دل‌ها است.

شب یلدا، چله نشینی شادی های دل های خسته از جبر زمانه است، شبی که سردترین شب سال است و با عشق و محبت تبدیل به گرم ترین شب سال می شود.

شب یلدا و دور هم نشستن که یک نوع صله رحم است که دین مبین اسلام تاکید فراوانی به آن کرده اما چه بهتر که امسال با توجه به همزمانی شب یلدا با ایام جانگداز رحلت پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا (ع) کمی حرمت های این شب ها و روزها را نگه داریم.

دور هم نشینی و بلند ترین شب سال به نام یلدا شاید بهانه ای برای دور هم نشینی و دور کردن اختلافات و نزدیک شدن خانواده ها به یکدیگر باشد، ولی باید توجه داشته باشیم که ما ایرانی ها در کنار این سنت های قدیمی دین و سنتی داریم به نام اسلام که از همه سنت های اصیل ایرانی مهمتر بوده و ذخیره ای برای آخرت ما است بنابراین به گفته بزرگان این یک شب هزار شب نمی شود و باید حرمت این شب ها و روزها را نگه داشت.مطالب مرتبط با : شب یلدا و حرمت هایی که باید نگه داشته شود
برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • جمعه 28 آذر 1393 - 18:10 یلدا

    یلدا یعنی بهانه ای برای در کنار هم شاد بودن و زندگی یعنی همین بهانه های کوچک گذرا...

    پاسخ به نظر
    + 3 - 0
دیدگاه شما در مورد : شب یلدا و حرمت هایی که باید نگه داشته شود

شب یلدا و حرمت هایی که باید نگه داشته شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ