• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 5331 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آذر 1393 - ساعت: 17:06

چاپ
بهره برداری دشمن از فاصله بین حوزه و دانشگاه

بهره برداری دشمن از فاصله بین حوزه و دانشگاه


نام‌گذاری این روز از یادگارهای امام بزرگوار بوده و می شود آنرا از برکات انقلاب دانست چرا که قرن ها استعمارگران تلاش کردن که اسلام که یک دین اجتماعی و انسان ساز است را به‌عنوان دینی که مربوط به جنبه فردی هر مسلمان است جلوه دهند .

به گزارش میانخبر ، در تقویم انقلاب اسلامی ایران روز 27 آذر به مناسبت سال‌روز شهادت استاد گرانقدر شهید دکتر مفتح به‌عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است.

نام‌گذاری این روز از یادگارهای امام بزرگوار بوده و می شود آنرا از برکات انقلاب دانست چرا که قرن ها استعمارگران تلاش کردن که اسلام که یک دین اجتماعی و انسان ساز است را به‌عنوان دینی که مربوط به جنبه فردی هر مسلمان است جلوه دهند .

فارغ التحصیلان مراکز علمی غرب غالبا افرادی بودند که بر اثر تبلیغات نادرست دشمنان ملت و دشمنان اسلام مترقی یا بی دین بودند یا برای اینکه خود را به‌عنوان یک روشنفکر جا بزنند حوزه را از دین و دینداری دور نگه می داشتند و هیچ وقت حاضر نبودند حوزه های علمیه را به‌عنوان مراکز علمی و دینی بپذیرند و حوزه علمیه نیز متاسفانه به دانشگاهیان با بدبینی نگاه می کردند .

امام با شناخت از واقعیت های تاریخ این دغدغه را داشتند که برای بقای انقلاب اسلامی و جامه عمل پوشاندن به شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی باید روشنفکران و تحصیل کردگان مراکز دانشگاهی با آموزه های دینی آشنا شوند و تربیت شدگان مراکز حوزوی نیز با پیشرفت علمی و تکنولوژی جهان آگاهی پیدا کنند.

مرحوم شهید دکتر مفتح از جمله کسانی بود که توطئه استعمار را در جدا کردن دو قشر دانشگاهی و حوزوی به خوبی شناخته بود و به همین دلیل در جهت تحقق بخشیدن به آرمان های امام برای ایجاد وحدت حوزه و دانشگاه اهتمام فراوان داشتند لذا بعد از شهادت این عالم متفکر و تربیت شده حوزه و دانشگاه، روز شهادتش به‌عنوان روز وحدت این دو مرکز علمی نام‌گذاری شد.

ضرورت این نام‌گذاری و این وحدت از آن جهت مهم است که اسلام به‌عنوان دین کامل انسان ساز، هم به دنیا جامعه توجه دارد و هم به دین و آخرت مردم، به همین دلیل موضوع حیات طیبه به‌عنوان یک بحث قرآنی و دینی مورد توجه است.

حیات طیبه برای جامعه ای متصور است که براساس آموزه های دینی هم دنیایش آباد و در حال رفاه باشد و هم سعادت آخرت داشته باشد و به یک معنای دیگر جامعه ای حیات طیبه دارد که هم حیاتش و هم معادش تامین شده باشد.

به وجود آوردن این زندگی یعنی حیات طیبه ممکن نیست مگر آنکه حوزه و دانشگاه، حوزویان و دانشگاهیان، روحانیون و دانشجویان در کنار هم برای ساختن یک کشور انقلابی و اسلامی و دارای حیات طیبه دست به دست هم دهند تا دنیا و دین مردم را آن‌چنان که خدا می خواهد بسازند.

امام و رهبر معظم انقلاب با تمام وجود به وحدت این دو قشر تاکید فراوان داشته و دارند و در فعالیت های مختلف به این مسئله بسیار مهم توجه داشته اند و هر دو قشر را موظف دانستند که در این راه (وحدت) قدم بگذارند.

حضرت امام درباره این وحدت می فرماید: مراکز علمی و فرهنگی قدیم و جدید و روحانیون و دانشمندان فرهنگی و طلاب علوم دینیه و دانشجویان دانشگاهها و دانشسراها دو قطب حساس و دو مغز متفکر جامعه هستند و از نقشه‌های اجانب کوشش در جدایی این دو قطب و تفرقه اندازی بین این دو مرکز حساس آدم ساز بوده و هست. جدا کردن این دو مرکز، و در مقابل یکدیگر قرار دادن آنها، و در نتیجه خنثی کردن فعالیت آنها در مقابل استعمار و استثمارگران، از بزرگترین فاجعه‌های عصر حاضر است. فاجعه‌ای که ما و کشور ما را تا آخر به تباهی، و نسل جوان ما را - که از زمره زنده ترین مخازن کشور است - به فساد می‌کشد. این توطئه شیطانی طاغوتی را، که اکنون قشرهای ملت و خصوصاً دانشمندان بیدار بدان توجه کرده‌اند، باید با به کار بردن تمام تدبیر و توان خنثی کرد؛ و راه تفاهم و اتحاد را هرچه سریعتر و سریعتر باز نمود. با وحدت این دو قطب متفکر کشور عزیز به رشد واقعی و ترقی و تعالی حقیقی می‌رسد.

رهبر معظم انقلاب نیز می فرماید: مسئله وحدت حوزه و دانشگاه به اعتقاد من یکی از اساسی ترین و پیچیده ترین و عمیق ترین مسئله انقلاب است.

 مطالب مرتبط با : بهره برداری دشمن از فاصله بین حوزه و دانشگاه
دیدگاه شما در مورد : بهره برداری دشمن از فاصله بین حوزه و دانشگاه

بهره برداری دشمن از فاصله بین حوزه و دانشگاه تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ