• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 6540 - تاریخ انتشار : یکشنبه 21 دی 1393 - ساعت: 01:31

چاپ
سهل انگاری های بنیاد مسکن عامل اصلی مشکلات مسکن مهر است

عضو شورای شهر سورک:

سهل انگاری های بنیاد مسکن عامل اصلی مشکلات مسکن مهر است


عضو شورای شهر سورک گفت: درباره مسکن مهر سورک مسائل زیادی وجود دارد و در آن سهل انگاری و کوتاهی هایی از سوی مسئولین و مدیران مربوطه صورت گرفته که در راس آن بنیاد مسکن است.

به گزارش میانخبر ، حسین طبری عضو شورای شهر سورک و عضو شورای شهرستان با حضور در دفتر پایگاه خبری تحلیلی میانخبر وضعیت مسکن مهر و مشکلات آن را تشریح کرد که گفته های طبری در ادامه آمده است.

درباره مسکن مهر سورک مسائل زیادی وجود دارد و در آن سهل انگاری و کوتاهی هایی از سوی مسئولین و مدیران مربوطه صورت گرفته که در راس آن بنیاد مسکن است.

مسکن مهر شهر سورک در مکانی واقع شده است که مقداری از زمین هایی که مربوط به جهاد کشاورزی بود برای این کار اهدا شد که در زمان اقایان یوسف نژاد و شجاعی نمایندگان مجلس پیگیری و از طریق مصوبه هیئت دولت برای ساخت مسکن مهر سورک 1.5 هکتار برای این منظور اختصاص پیدا کرد.

مسئله اول: تشکیل تعاونی مسکن مهر

تشکیل تعاونی مسکن مهر از اساس اشتباه بود

بعد آن بود که تعاونی مسکن مهر شکل گرفت که از اساس مشکل داشت، چون اگر هدف ایجاد تعاونی بود اطلاع رسانی و آگاهی رساندن لازم به مردم صورت نگرفت، یعنی مردم را با روند کار و به حقوق قانونی خودشان آشنا نکردند.

نیامدند به کسانی که در تعاونی مسکن مهر عضو شدند بگویند که با رای شما هیئت مدیره مشخص می شود و هیئت مدیره، مدیرعامل را انتخاب می کند و مدیر عامل به نمایندگی از شما پیگیر مطالبات و کارهای شما می شود.

همچنین بسیاری از افراد در این جلسه شرکت نکردند و یا خبر نداشتند و اگر هم رای دادند پیگیر کارهای خود از طریق این کانال نشدند.

مسئله دوم: اختصاص اعتبار لازم

اداره تعاون می بایست آن زمان اعتبار لازم را به تعاونی مسکن مهر اختصاص می داد، اما این اتفاق نیفتاد.

همچنین شرکت تعاونی وجوهاتی گاها از بعضی افراد کمتر یا بیشتر گرفتند، در صورتی که باید این وجوهات به‌عنوان سهم آورده مردم برای این پروژه لحاظ می شد، اما این اتفاق نیفتاد.

در حال حاضر نیز چیزی که برای آورده لازم بود 25 میلیون تومان اعلام شد در صورتی که افرادی هستند که بیشتر از این مبلغ پول پرداخت کرده اند.

به علت عدم پرداخت منابع لازم از سوی اداره کل تعاون به این شرکت تعاونی، هیئت مدیره و یا مدیرعامل پول را در مسیرهایی که مربوط نبود، هزینه کردند.

مسئله سوم: زمین 1.5 هکتاری اختصاص داده شده

1.5 هکتار زمین برای ساخت مسکن مهر اختصاص پیدا کرد، اما زمینی که برای ساخت مسکن مهر تحویل تعاونی شد خیلی کمتر از آن است. تقریبا نزدیک به 5 هزار متر از این زمین را در اختیار تعاونی مسکن مهر قرار ندادند.

تخلف مشهودی که آقایان در حوزه بنیاد مسکن انجام دادند و هزار متر از این زمین که بهترین نقطه مسکن مهر بود را در اختیار اداره ثبت اسناد قرار دادند تا گرفتن سند را برای مسکن مهر تسهیل کنند ولی امروز بابت صدور سند دارند از اعضا پول می گیرند.

هم زمین دادند و هم پول را دادند از مردم می گیرند. اگر زمین دادید پس گرفتن هزینه بابت صدور سند برای چیست؟

همچنین نزدیک به چهار هزار متر زمین در اختیار یک نهاد دیگر قرار گرفت، به چه قیمتی؟

مدیر کل بنیاد مسکن با چه دستوری این زمین را به جای دیگر واگذار کرد که در جلساتی که در فرمانداری داشتیم آقای هاشمی مدیر کل بنیاد مسکن صراحتا گفت که ما این زمین را صورت‌جلسه کردیم و در اختیار جهاد قرار دادیم.

آن زمان سیاست دولت خانه دار کردن قشر مستضعف جامعه بود، چرا شما خلاف این قضیه اقدام کردید؟

زمین متعلق به مسکن مهر شهر سورک است و اگر آن زمان که شما زمین را به این نهادها واگذار کرده بودید آن را در اختیار مردم قرار می دادید شاید 100 نفر دیگر هم می توانستند صاحب مسکن شوند.

مدیر کل و مدیریت شهرستانی در گرفتن بودجه ضعیف بودند و توان لازم را نداشت و نتوانست این موضوع را مدیریت کند.

مسئله چهارم: تعداد اعضای مسکن مهر

هر پروژه ای قبل از اجرا یک طرح و برنامه دارد و یک برنامه ریزی طبق آن صورت می گیرد، هدف گذاری که برای این پروژه شده بود 102 واحد بود.

صیاد رئیس اداره بنیاد مسکن ساری و میاندورود بیان می کند که ما مقصر نیستیم و شرکت تعاونی مقصر است که پول از افراد بیشتری گرفته است.

باید گفت که پول بسیار اندکی ابتدا به حساب تعاونی واریز شد، در صورتی که عمده پول به حساب بنیاد مسکن واریز شده است.

چطور شما 102 واحد داشتید ولی به حساب شما تعداد بیشتری پول واریز می کردند؟

چرا آن زمان شما به مردم نگفتید!؟

این یعنی سوء مدیریت هاشمی و صیاد بود که پول را از مردم می گرفتند و آگاه از این قضیه بودند که بیش از 102 نفر پول واریز می کنند در صورتی که باید تعداد افراد 102 نفر باشد.

زمانی که تخلف اول صورت بگیرد تخلف دوم صورت می گیرد

یک سوال: آن زمان دو نفر از کارکنان بنیاد مسکن در این پروژه 102 واحدی نام نویسی کردند و وجوهات هم پرداخت کردند که بعد از اعتراضات مردمی در زمان واگذاری این دو نفر را حذف کردند. چرا آنها را وارد کردید؟

چه بسا که آقایان صیاد و هاشمی با علم به این قضیه زبان‌شان کوتاه بود در مقابل اینکه اجازه ندهند دیگران بیایند، افرادی که مازاد و غیره هستند و واجد شرایط نیستند بیایند نام نویسی کنند، که نشان از آن دارد که سرآغاز تخلف با آنها بود.

با اینکه علم به این قضیه داشتند که مسکن مهر سورک 102 واحد است ولی به تعداد بیش از 102 نفر پول گرفتند، که این پول به حساب بنیاد مسکن واریز می شد.

یک نفر که ناخودآگاه نمی رفت پول واریز کند!؟

برای او نامه می آمد که تا زمان مشخصی پول واریز کنید. بنابراین آغاز لابی گری برای ورود افراد غیر بومی خود بنیاد مسکن بود.

مسئله پنجم: ساخت و ساز

مگر ناظر مسکن مهر، بنیاد مسکن نیست؟ از این 102 واحد بررسی کنید ببینید که کدام یک از واحدها به درستی ساخته شده است؟

یعنی کسی که کمترین آگاهی را در ساخت و ساز دارد متوجه می شود که نامرغوب‌ترین مصالح به‌کار گرفته شده است.

مگر بنیاد مسکن ناظر نیست؟ مگر روال کار پیمانکار نیست که پیمانکار صورت وضعیت ارائه دهد و شما تاییدش کنید؟ شما آمدید و بر روی کار نادرست آقایان صحه گذاشتید و به آنها پول دادید.

خیلی از این افراد نیازمند علاوه بر این پول که برای مسکن مهر دادند، دارند مازاد پرداخت می کنند تا تعمیرات داخلی را انجام دهند و وضعیت نابه سامان ساخت و ساز را درست کنند.

هر فرد علاوه بر پول پرداختی باید بالای 10 میلیون تومان دوباره بدهد و برای آن هزینه کند.

مسئله ششم: زمین وقفی

مگر شما زمین برای صدور سند ندادید؟ مگر قرار نشد که اداره ثبت این کارها را انجام دهد، یک زمین مگر چند بار سند می خورد!؟ یک سند مشاع می خواستید به این افراد بدهید، چرا مردم دوباره باید بروند پول اوقافی برای دریافت سند بدهند!؟

واگذاری را گذاشتند بر مبنای قرعه کشی

درمورد قرعه کشی باید گفت که قرعه کشی سرپوش گذاشتن بر خطای خودشان بود.

اصل موضوع آن است که آقایان هاشمی و صیاد اشتباه کردند که از افراد بیشتری پول گرفتند.

اگر بنا را بر قرعه‌کشی گذاشتید یعنی که شما علم به این قضیه داشتید که تعداد افرادی که پول دادند از تعداد واحدها بیشتر است و شما خواستید سرپوشی بگذارید بر خطاهای خودتان و قرعه کشی یعنی شانس و اقبال.

واژه مسکن مهر یعنی مسکن جوانان و طبقه کم درآمد که توانایی لازم را ندارند. شما چطور بعد از قرعه کشی نامه زدید که بین 2 تا 5 میلیون تومان باید بدهند چون اضافه بر بنا دارند!؟

طبقه کم درآمد برود پول نزول کند، ربا خواری کند که پول بدهد، بانک‌ها که تسهیلات نمی دهند و اگر مردم 10 میلیون پول داشتند که در بانک بگذارند تا تسهیلات بگیرند دیگر مسکن مهر ثبت نام نمی کردند.

در کوتاه ترین فواصل زمانی یک‌دفعه نامه می زدند که آقای متقاضی شما باید ظرف مدت یک هفته یا یک ماه 5 تا 10 میلیون تومان پول واریز کنید.

مردم درآمدشان حداقل است، بانک که تسهیلات نمی دهد، پس از کجا پول بیاورند، بروند پول نزول کنند؟

الان هم مدعی شدند که مردم اضافه بنا دارند و باید بیایند و پول اضافه بنا را پرداخت کنند. خوب مردم از کجا بیاورند؟

عدم مدیریت و نداشتن طرح و برنامه و پیش بینی لازم را که نباید مردم پرداخت کنند، باید حداقلی از انصاف و انسانیت داشته باشید.

خیلی راحت برای این افراد نامه می زنند که شما چند نفر که واحد به شما نرسید بیایید پول خود را دریافت کنید!

پولی که فرد چند سال پیش داد، با آن پول که امروز نمی تواند برود یک اقدامی انجام دهد. آیا شما هم بودید این‌طوری برخورد می کردید؟

آیا بانک که تسهیلات می دهد بدون سود است؟

بسیاری از این پول‌ها وام و قرض است و هر چه توانستید دارید از مردم پول می گیردید به صرف اینکه مردم به خانه نیاز دارند و کسی نمی تواند از شما پاسخی بابت کارهایتان بخواهد.

این مشکلاتی است که اعضای مسکن مهر با آن مواجه بودن و هستند و اعضای شورای شهر سورک پیگیر مطالبات به حق این افراد بوده و خواهند بود.

 مطالب مرتبط با : سهل انگاری های بنیاد مسکن عامل اصلی مشکلات مسکن مهر است
برای این پست 11 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • یکشنبه 21 دی 1393 - 18:49 امجدی

  همه جا را با وعده وحید هایی از قبیل اشتغال جوانان و................ درست کردی حالا بفکر حل مشکلات مسکن مهر افتادی توراخدا بسه برادر من مسولین خودشان پیگیر موضوع هستند شلوغش نکن همه جا رو خراب کردی بسه دیگه سر دبیر محترم چاپش کن

  پاسخ به نظر
  + 9 - 39
 • یکشنبه 21 دی 1393 - 22:01 سورکی

  آقایی که تحت عنوان امجدی کامنت گذاشتی .... مردم عاقلند و میفهمند که چه کسایی قول دادن و چه کسایی قول نداده دارند کار میکنند. من طرفدار طبری نیستم ولی اینقدر میدونم که امثال شما یک مشت آدم اجیر شده هستین که دوست دارید فضا متشنج بشه و از آب گل آلود ماهی بگیرید. جرات داشته باشید و محاسن و معایب تک تک اعضا و کارهای اونا رو بگید تا مردم در مورد اونا قضاوت کنند.

  پاسخ به نظر
  + 32 - 3
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 02:18 صبرایی

  تو کز محنت دیگران بی غمی //نشاید که نامت نهند ادمی////عموجون تا حالا کجا بودید الان دارین قمپوض در میکنین مردم وبی خانه ها خودشون خوب وبد رو تشخیص میدن وقضاوت میکنند دایه مهربانتر از مادر نشید ادمی رو میشناسم با هزار بدبختی بیست میلیون پول جور کرد خونه بهش نرسید همون پول رو بهش پس دادندبعد چهار سال این عدالت علی است/////

  پاسخ به نظر
  + 5 - 18
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 07:51 احمدی

  جهت اطلاع دوستان .بنیاد مسکن بامسکن وشهرسازی یا بهتر بگم راه وشهرسازی فرق داره.تموم کار این پروژه با بنیاد مسکن بود.خداییش تا زمان اتمام بنا کی تو فکر اینها بود که الان شده ضرب المثل ه "ها ... دزده بیرین" راه انداختند

  پاسخ به نظر
  + 2 - 18
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 08:45 پیگیر

  آقای به حساب امجدی یک سوال؟ مسئولین پیگیر هستن؟اگه پیگیر بودن چرا وضعیت اینطوری هستش؟ ما هر چی میکشیم .....از دست بعضی مسئولین مردم ندار هست. حالا یکی پیدا شده و پیگیری میکنه شما ناراحتی؟بابا بیخیال ....

  پاسخ به نظر
  + 19 - 2
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 08:51 بی خانمان

  آقایی که نظر منفی میزاری مرد باش خودتو معرفی کن تا مردم جوابتو حسابی بدن .... تمام مسائل مطرح شده واقعیت داره و میدونیم ایشون به اتفاق آقای مظلومی تنها اعضای پیگیر هستند.از هر دو نفرشون ممنونیم

  پاسخ به نظر
  + 18 - 3
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 12:33 وظیفه

  بی خانمان اگر آقایان مظلومی و طبری پیگیر هستند وظیفه آنهاست چون یکی رئیس شورا شهر هست و یکی دیگه نماینده شهر در شورای شهرستان هست ، نمیشه از منشی انتظار داشت پیگیر این مسائل باشه،به نظر شما میشه؟؟؟ از دید بنده گمان نمیکنم پیگیر باشن چون اگر پیگیری کار میکردن العان این اوضاع مسکن مهر نبود.

  پاسخ به نظر
  + 2 - 16
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 16:36 واقع گرا

  شبهه ای که در این مساله وجود دارد این هست که مسکن مهر ربطی به شورا نداره و آقایان مظلومی و طبری دارن لطف میکنن که پیگیر هستند.چون مشکلات رو باید شرکت تعاونی مسکن مهر و مدیرعاملش پیگیر میشدن.شواراها هم که الان دیدن اونا گند زدن مخصوصا این دو عضو شورا اومدن وسط تا بتونن به همشهریان خودشون کمک کنند.دم اونها گرم. آقای وظیفه اول برو در مورد وظایف شورا تحقیق کن بعد حرف بزن و نظر بده ...

  پاسخ به نظر
  + 13 - 2
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 16:39 آگاه

  همه دارن تغییرات در سطح شهر رو میبینند.به نظر من نفوذ و ارتباطات گسترده مظلومی و طبری و امجدی داره به داد شهر میرسه.

  پاسخ به نظر
  + 13 - 4
 • سه شنبه 23 دی 1393 - 00:23 صبرایی

  تا حالا که داشتند سر مردم رو کلاه میذاشتند مسوولین ما در خواب ناز بودند.بابا این مردم گناه دارند دست بدست هم پیگیری کنید با مسببان این نا بهنجاری برخورد کنید فردا سنگ رو سنگ بند نمیشه //////

  پاسخ به نظر
  + 7 - 1
 • سه شنبه 23 دی 1393 - 09:37 اصغرعمو

  آقایون،نه اینکه بگیم این عزیزان دارن کار شاقی انجام میدن،یاکاری خارج از حیطه وظایف شون انجام میدن ،خیر. دارن وضیفه شونو انجام میدن.مگر نه اینکه یکی از وظایف شورا پیگیری وحل مشکلات شهر وشهر وندانه،اما حالا که دارن یه کارایی توی این حیطه انجام میدن خدایی با حرفای بیهوده ونق زدن های بیجا دلسردشون نکنیم وبزاریم این حداقل وظیفه ای هم که دارن انجام میدن رو انجام بدن.ما که تاکنون کارهای چشمگیری ندیدیم.بزاریم این کارها رو حداقل انجام بدن تالااقل غیر از به هم پریدن وجر وبحث کردنهای بیوده کاری کرده باشن.

  پاسخ به نظر
  + 2 - 5
دیدگاه شما در مورد : سهل انگاری های بنیاد مسکن عامل اصلی مشکلات مسکن مهر است

سهل انگاری های بنیاد مسکن عامل اصلی مشکلات مسکن مهر است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ