• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 6595 - تاریخ انتشار : دوشنبه 22 دی 1393 - ساعت: 01:22

چاپ
کارمندان دهیاری آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند/ در باغ‌ها کارگری می کنم

کارمند سابق دهیاری اسلام آباد:

کارمندان دهیاری آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند/ در باغ‌ها کارگری می کنم


کارمند سابق دهیاری اسلام آباد گفت: کارمندان دهیاری آینده شغلی تضمین شده ای ندارند و احتمال دارد با تغییر شورا و بروز هرگونه اتفاقی، قرارداد وی تمدید نشده و از کار بیکار شود.

به گزارش میانخبر ، در سال 1377« قانون تأسیس دهیاری خود کفا در روستاهای کشور» به تصویب رسید و با الگوبرداری از مدیریت شهری که مشتمل بر دو نهاد شورای شهر و شهرداری است، به وزارت کشور اجازه داده شد تا به منظور اداره امور روستاها و توسعه پایدار روستایی سازمانی بنام دهیاری با توجه به ویژگی های محل و با درخواست اهالی، به صورت خودکفا با شخصیت حقوقی مستقل در روستاهای بالای بیست خانوار، تأسیس نماید.

بعد از آن بود که در روستاها شورا توانست فردی را به عنوان دهیار معرفی کند و همچنین هر روستا دارای دهیار و کارمند و یا کارمندان دهیاری شد.

انتخاب دهیار از سوی شورا برای مدت 4 سال یعنی اینکه فردی که مسئولیت دهیاری را بر عهده گرفته است در این 4 سال دهیار بودن شغل او است و باید وظیفه خود را در این زمینه به عنوان دهیار به خوبی انجام دهد و بابت آن حقوق دریافت کند.

اما دهیار بودن یک شغل ثابت و همیشگی نیست و احتمال دارد با تغییر شورا و یا مسائل دیگر این سمت از فرد گرفته شود و دیگر منبع درآمدی نداشته باشد، افراد زیادی هستند که در جوانی سمت دهیاری را قبول کردند و امروزه به جز دهیاری شغل دیگری ندارند و برای آن وقت و هزینه صرف نکردند و در مدتی که می بایست در شغل ثابت دیگری مشغول به کار می شدند و آینده خود را می ساختند، دهیاری را که شغل ثابت و مطمئنی نیست را قبول کردند.

در کنار دهیار، کارمندان دهیاری نیز از این قضیه مستثنی نیستند و کار آنها در دهیاری به صورت قراردادی است و هیچ تضمینی بابت حضور دائمی فرد در این شغل وجود ندارد و احتمال دارد با تغییر شورا و بروز هرگونه اتفاقی قرارداد وی تمدید نشده و از کار بیکار شود.

در پایان فردی باقی می ماند که جوانی خود را در این کار گذاشته و دارای زن و بچه شده است و هزینه زندگی خود را از این طریق کسب می کند و حالا در دوره میان‌سالی دیگر نمی تواند به دنبال شغل جدیدی برود.

مهدی افضلی‌نیا یکی از کسانی است که این اتفاق برای او افتاده است و امروز با انبوهی از مشکلات و گرفتاری‌ها بیکار شده است.

افضلی نیا که در گذشته کارمند دهیاری روستای اسلام آباد بود به دلایلی از این سمت کنار گذاشته شده است.

وی در گفت‌وگو با ما درباره اتفاقات به وجود آمده، گفت: سال 86 به عنوان مسئول امور اداری و دریافت عوارض از سطح روستا وارد دهیاری اسلام آباد شدم.

در سال 90 چون نیرو به اندازه کافی و بودجه برای دادن هزینه به کارگر نداشتیم با هماهنگی شهریاری دهیار روستا و رعنایی آبدار محل، اقدام به لوله کشی در خیابان‌های روستا کردم.

همچنین در آن زمان با وجود اینکه جزء وظایفم نبود و با همان حقوق، انواع کارها مثل جوشکاری، لوله کشی و... را برای دهیاری انجام می دادم.

در همان زمان در یکی از خیابان‌های روستا مشغول به کار بودم که برای بلند کردن دو شیر فلکه که سنگین هم بودند به دلیل فشار زیادی که برای بلند کردن فلکه به کمرم وارد شد، مهره کمرم ضربه دید و مقداری شکست، به همین دلیل سال 90 کمرم را عمل کردم و بعد از 45 روز با وجود اینکه بخیه عملم باز نشده بود و دکتر 6 ماه استراحت مطلق داده بود به سر کار بازگشتم. و مشغول به کار شدم.

بعد از اینکه سال گذشته اعضای دوره چهارم شورای اسلامی معرفی شدند، با وجود اینکه تا پایان سال 93 قرار داد داشتم، حکم عزل مرا صادر کردند.

در این بین با وجود رایزنی های فرماندار، معاون وی و بخشدار و جلساتی که در این باره گذاشتند، ولی اعضای شورا بازگشت مرا قبول نکردند.

بعد از این اتفاقات به اداره کار شکایت کردم و اداره کار حکم بازگشت من به کار را صادر کرد، ولی اعضای شورا به این رای اعتراض کردند و فعلا پرونده ام به دیوان عدالت اداری رفته و در حال بررسی است.

همچنین دهیاری اسلام آباد به پرداخت 12 میلیون تومان سنوات به من محکوم شد، اما بابت این مسئله فشارهای زیادی به من وارد کردند که پنج میلیون بیشتر از آنها نگیرم و آن زمان چون احتیاج داشتم، مریض و بیکار بودم و دو فرزند داشتم و همچنین در بیمارستان بستری بودم، مجبور شدم قبول کنم.

از آن زمان تا به حال با این وضعیت جسمی، مجبور شدم برای تامین مخارج زندگی به کارگری در باغات روی بیاورم و به عنوان کارگر فصلی کار کنم.

تا به امروز برای تامین هزینه های دکتر و زندگی خودم ماشین و طلای زن و بچه خودم را فروختم و حتی در این مدت به دلیل مشکلات به وجود آمده سکته هم کردم و مجبور به آنژوگرافی هم شدم.

مهدی افضلی‌نیا در پایان گفت: با این وضعیتی که برای من به وجود آمده نمی دانم باید چکار کنم و انتظار دارم مسئولین توجه بیشتری به من و افرادی مثل من که در دهیاری ها مشغول به‌ کار هستند داشته باشند و همچنین انتظار دارم فرد یا مسئولی بتواند برای من شغلی پیدا کند که من بتوانم خرج زندگی خود را تامین کنم و شرمنده خانواده ام نشوم.مطالب مرتبط با : کارمندان دهیاری آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند/ در باغ‌ها کارگری می کنم
برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 02:08 صبرایی

  lمثل شما فراوون داریم تو این جامعه فراوون ///انشاالاه مشکل شما بدست دولت تدبیر امید حل شود/////

  پاسخ به نظر
  + 9 - 0
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 03:10 ناشناس

  شوراء حق دخالت نداره دهیار مسیول مستقیم زیر دستانش با اختیار کامل میباشد

  پاسخ به نظر
  + 7 - 0
 • دوشنبه 22 دی 1393 - 15:58 مهدی محمودی

  با سلام نظارت و کنترل و عزل و جانشن کردن دهیاران از وظایف شورای اسلامی میباشد تا کارهای عمرانی روستا با مسئولیت همه اعضا صورت پذیرت نه سلیقه یک فرد دهیار. امنیت شغلی دهیاران نیز مانند تمامی کارگران قراردادی شرکت ها و کارخانه ها به همین صورت باقی میماند تا مجلس آنرا به وضعیت قبل از سال 1375 برگرداند.

  پاسخ به نظر
  + 2 - 2
  چهار شنبه 26 فروردین 1394 - 08:28 ناشناس

  توراست میگی معلومه توپت پره و .............

  پاسخ به نظر
  + 1 - 0
دیدگاه شما در مورد : کارمندان دهیاری آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند/ در باغ‌ها کارگری می کنم

کارمندان دهیاری آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند/ در باغ‌ها کارگری می کنم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ