• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 6996 - تاریخ انتشار : دوشنبه 29 دی 1393 - ساعت: 16:06

چاپ
دنیای مجازی آری یا نه؟؟؟

دنیای مجازی آری یا نه؟؟؟


عصر تکنولوژی و ارتباطات در جهان کنونی رو به رشد و گسترش بوده و هست و این در حالی است که این فناوری ها به کشورمان ایران نیز رسیده و روزانه هزاران نوجوان و جوان و حتی خیلی از اقشار مختلف مردم را به این فضای مجازی آورده و آشنا کرده و متاسفانه یا خوشبختانه درگیر کرده است.

به گزارش میانخبر ، عصر تکنولوژی و ارتباطات در جهان کنونی رو به رشد و گسترش بوده و هست و این در حالی است که این فناوری ها به کشورمان ایران نیز رسیده و روزانه هزاران نوجوان و جوان و حتی خیلی از اقشار مختلف مردم را به این فضای مجازی آورده و آشنا کرده و متاسفانه یا خوشبختانه درگیر کرده است و با تشکیل گروه هایی در این فضای مجازی با هم در ارتباط هستند ، حال این سوال برای خانواده های متعهد و با مسئولیت پیش می آید این است که آیا این دنیای مجازی خطری برای فرزندان نوپا جوان و نوجوان ایجاد نمی کند؟

از طرفی اگر فرزندان‌مان را از این دنیای فناوری و تکنولوژی محروم کنیم و درصدد بلوکه کردن برآییم و در محدودیت قرارشان دهیم نوجوان بیشتر طالب و خواهان آن خواهد بود.

خانواده ها خود باید از این فناوری و اطلاعات آگاهی کافی داشته باشند تا بتوانند فرزندان‌شان را راهنمایی کنند با حرف زدن و گوش دادن به حرف‌های نوجوان تا حدودی کنترل‌شان کرد.

افراط و تفریط در هر کاری باعث می شود تا ضرر جبران ناپذیری به نوجوان و جوان وارد شود، دنیای مجازی را باید فرد خودش مدیریت کند و از آن بهترین استفاده ممکنه را ببرد و این میسر نمی شود مگر با فرهنگ سازی و آگاهی دادن به اقشار مختلف مردم مخصوصا خانواده ها.

متاسفانه در سال های اخیر بسیاری از خانواده ها به خاطر دنیای مجازی زندگی‌شان به چالش و حتی به هم پاشیدگی زندگی خانوادگی کشیده است.

فضای مجازی نباید ما را تسخیر کند، بلکه با آگاهی به این فضای مجازی قدم بگذاریم و با احتیاط پیش برویم و خودمان با مدیریت صحیح به این فضای مجازی پا بگذاریم.

عطایی روانشناس در این باره می گوید:

فضای مجازی یک ابزار است، مهم این است که چه‌طور و چگونه از این فضای مجازی استفاده لازم و بهینه را ببریم، اگر این فضای مجازی و اینترنت وجود نداشت هیچ وقت نمی توانستیم با دنیای اطراف خود بهتر آشنا شویم، باید فرهنگ سازی در این بستر انجام می شد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در ایران آن‌طور که باید از این ابزار استفاده بهینه نمی شود و مردم بدون هدف به این فضای مجازی رجوع می کنند و این فضای مجازی را نشناخته سیر می کنند.

دنیایی که در آن زندگی می کنیم دنیایی تکنولوژی، فناوری و پیشرفت علم و فناوری است و کشورمان ایران نمی تواند از این فناوری‌ها به دور بماند و بالطبع باید با دنیا هم قدم باشد ولی قبل از اینکه این قبیل فناوری‌ها وارد کشور شود مسئولین عزیزی که دستی بر این فناوری ها و اطلاعات دارند باید اگاهی، فرهنگ سازی و اطلاعات کافی را در اختیار خانواده ها و اقشار مختلف مردم قرار دهند تا شاهد این افراط و تفریط در جامعه نشویم و طبعات آن خدای نکرده گریبان‌گیر خانواده ها، نوجوان و جوان ایرانی نشود و کانون گرم خانواده ای از هم پاشیده نشود و از فناوری‌هایی که در دنیا به وجود می آید استفاده بهینه را ببریم و شخص با مدیریت بالایی خودش را مدیریت کند.

حتی اگر این فضای مجازی را به‌عنوان سرگرمی روزانه در نظر گرفته باشند این سرگرمی نباید از حد حصول خود تجاوز کند تا باعث از بین رفتن وقت گران‌بهایش شود.

فضای مجازی متاسفانه بر اقتصاد کشور هم لطمات جبران ناپذیری وارد کرده و می کند، از این جهت که افراد مختلفی با این فضای مجازی سرگرم و گروه‌هایی را تشکیل داده اند و مدام سرشان به این فضای مجازی گرم است و بالطبع بازدهی و کارآیی خوبی را در کارشان ندارند و این باعث لطمه وارد آمدن به اقتصاد خواهد شد.

خانم‌های خانه داری که با تشکیل گروه‌هایی در این دنیای مجازی از تربیت فرزندان غافل می شوند و این مسئله متاسفانه روز به روز شاهد افزایش فرزندانی پرخاش‌گر و عصبی در جامعه هستیم.

نمی توان گفت که این فضای مجازی صد در صد مخرب کننده و مضر بوده و هست اما همان‌طور که گفته شد با فرهنگ سازی و اطلاعات کافی در رسانه‌های گروهی و جمعی وقتی با تشکیل سخنرانی‌ها و همایش‌ها برای خانواده‌ها و نوجوان و جوان در مدارس به این معظلی که در جامعه گریبان‌گیر همه شده است خاتمه داده شود.

اینکه دنیای مجازی در حال حاضر به عنوان معظل در جامعه مطرح شده است به این خاطر که به صورت اعتیاد در جامعه خودش را نشان داده و بسیاری از مردم به این فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده اند و راه گریزی ندارند، است.

تا دیر نشده و تمام دنیای پیرامون‌مان را این فضای مجازی احاطه و ما را درگیر خود نکرده و باعث از هم پاشیدگی و دور کردن از یکدیگر نکرده به خود بیاییم و از این فناوری و تکنولوژی بهترین استفاده ممکن را ببریم.

نویسنده : حکیمه شیخ زاده

دیدگاه شما در مورد : دنیای مجازی آری یا نه؟؟؟

دنیای مجازی آری یا نه؟؟؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ