• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 7444 - تاریخ انتشار : سه شنبه 07 بهمن 1393 - ساعت: 15:11

چاپ
لزوم تبدیل بقاع متبرکه شهرستان میان‌دورود به قطب فرهنگی

لزوم تبدیل بقاع متبرکه شهرستان میان‌دورود به قطب فرهنگی


بیشتر امامزادگان شهرستان میان‌دورود دارای شجره‌نامه معتبر و متصل به کاظم (ع) هستند که این اماکن متبرکه برای تبدیل شدن به قطب فرهنگی نیازمند توجه هرچه بیشتر مسئولان و خیران بقعه‌ساز است.

به گزارش میانخبر ، امامزادگان و بقاع متبرکه یکی از پایگاه‌های معنوی هر شهر و دیار به شمار می‌روند.

استان مازندران را با علوی بودنش می‌شناسند و در دهه‌های گذشته مردمان خطه سرسبز شمال پذیرای یک‌هزار و 222 امامزاده بوده‌اند که هر کدام از این امامزادگان در مکان‌های مختلفی مدفن هستند.

* میان‌دورود؛ شهرستانی امن برای خاندان اهل‌بیت(ع)

شهرستان میان‌دورود از دیرباز جزو مناطق امن برای خاندان اهل‌بیت و شیعیان آن‌ها به شمار می‌رفته است که امامزادگان متعددی در آن آرامیده‌اند.

به گواهی تاریخ، بسیاری از شیعیانی که در دوران‌های گذشته و بر اثر فشار حاکمان و سرداران ضد شیعه متواری می‌شدند، یکی از مناطق کاملاً امن خود را شهرستان میان‌دورود می‌دانسته‌اند.بیشتر امامزادگان شهرستان میان‌دورود دارای شجره‌نامه معتبر و متصل به کاظم (ع) هستند که این اماکن متبرکه برای تبدیل شدن به قطب فرهنگی نیازمند توجه هرچه بیشتر مسئولان و خیران بقعه‌ساز است.

* فقدان راه دسترسی مناسب برای امامزادگان میان‌دورود

یکی از نکات قابل تامل در عمران و آبادانی امامزادگان و بقاع متبرکه شهرستان میان‌دورود عدم دسترسی راه مناسب به امامزادگان این شهرستان است.

امامزادگانی که قابلیت گردشگرپذیری بسیار بالایی دارند اما از نظر زیرساخت‌های جاده‌ای از کمترین امکانات برخوردار هستند که این مسئله نیازمند توجه هرچه بیشتر مسئولان استانی و شهرستانی است.

* امامزاده عبدالله(ع) ولتیر چشم‌انتظار نگاه مسئولان

امامزاده عبدالله(ع) ولتیر که در بخش گهرباران شهرستان میان‌دورود و در دل زمین‌های چندین هکتاری شرکت زراعی دشت‌ناز واقع شده از کمترین راه مناسب برخوردار است.

آرامگاه ولتیر با قدمت چندین ساله که در جوار امامزاده عبدالله (ع) قرار دارد همه هفته میزبان زائران و خانواده‌های شهرستان میان‌دورودی و روستاهای حاشیه آن است که با توجه به اتمام مراحل توسعه و زیباسازی این بقعه از جاده دسترسی مناسبی برخوردار نیست.

امامزاده عبدالله (ع) ولتیر که از فقدان راه دسترسی مناسب و امکاناتی همانند آب شرب آشامیدنی رنج می‌برد، این روزها چشم‌انتظار نگاه مسئولان استانی است.

عبدالعلی رضایی یکی از شهروندان میان‌دورودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در میان‌دورود با بیان اینکه امامزاده عبدالله (ع) ولتیر یکی از امامزادگان شاخص این شهرستان به شمار می‌رود، اظهار کرد: عدم راه دسترسی مناسب به این امامزاده یکی از دغدغه‌های مهم مردم منطقه است.

وی با اشاره به اینکه یکی از آرامگاه‌های با قدمت چندین ساله در جوار امامزاده عبدالله (ع) قرار دارد، افزود: حدود 10 شهید دوران دفاع مقدس در جوار امامزاده عبدالله (ع) ولتیر مدفن هستند که همه هفته خانواده‌های بسیاری از شهدا و مردم منطقه به این مکان مقدس می‌آیند.

* خواستار بهسازی جاده دسترسی به امامزاده عبدالله(ع) ولتیر هستیم

این شهروند میان‌دورودی جاده دسترسی به بقعه امامزاده عبدالله (ع) ولتیر را یک جاده روستایی مخصوص رفت‌وآمد ادوات کشاورزی دانست و گفت: در چند سال اخیر برای این جاده حتی یک زیرسازی برای تسهیل در رفت‌وآمد مردم منطقه صورت نگرفته است.

رضایی با اشاره به اینکه کانال مجاور جاده دسترسی به امامزاده عبدالله (ع) ولتیر نیازمند بتنی شدن است، افزود: با رفت‌وآمد وسایل نقلیه عرض جاده دسترسی به امامزاده عبدالله (ع) ولتیر در حال کوچک شدن است که این مسئله نیازمند انجام عملیات بتنی کانال آب مجاور و تعریض جاده توسط شرکت زراعی دشت‌ناز است.

حسین عبداللهی دیگر شهروند میان‌دورودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در میان‌دورود اظهار کرد: ادوات کشاورزی شرکت زراعی دشت‌ناز از این جاده رفت‌وآمد می‌کند، اما تاکنون برای بهسازی آن اقدام نکرده که همین مسئله موجب ایجاد مشکلاتی برای زائران امامزاده عبدالله (ع) ولتیر شده است.

وی با بیان اینکه شهروندان میان‌دورودی و بخش گهرباران خواستار بهسازی جاده دسترسی به امامزاده عبدالله (ع) هستند، افزود: فقدان امکانات برای این مکان مقدس در چند سال اخیر برای مردم منطقه به معضلی بزرگ تبدیل شده است که برای رفع آن خواستار همت مسئولان استانی هستیم.

* امامزاده طاهر مطهر (ع) سورک چشم‌انتظار یک سرپناه

اما در این میان بعضی از امامزادگان شهرستان میان‌دورود از داشتن یک سرپناه محروم هستند که به عنوان مثال می‌توان امامزاده طاهر مطهر (ع) سورک را معرفی کرد.

در این جا می‌توان از مسئولان استانی این پرسش را داشت که حتی بودجه‌ای برای ساخت یک سرپناه برای امامزاده‌ای که علوی و شیعه بودن خود را به آنها مدیون هستیم، وجود ندارد؟

با وجود یک‌هزار و 222 بقعه و امامزاده در استان مازندران از سازمان اوقاف و امور خیریه این انتظار را نمی‌توان‌ داشت به تنهایی مباحث عمرانی و توسعه بقاع متبرکه را به‌دوش بکشد و در این‌جا باید متذکر شد که توجه به امامزادگان و بقاع متبرکه نیازمند مشارکت همه مسئولان به‌خصوص مردم علوی و ولایت‌مدار استان مازندران است.

حجت‌الاسلام فتاح سوادکوهی رئیس اداره اوقاف میان‌دورود نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در میان‌دورود با بیان اینکه بناهای بعضی از امامزادگان میان‌دورود فرسوده است، اظهار کرد: در حاشیه بودن بقاع این شهرستان سبب شده توجه کم‌تری به آن‌ها شود.

* اعتبارات محدود شهرستانی جوابگوی بقاع متبرکه میان‌دورود نیست

وی یکی از عوامل عدم توجه به امامزادگان میان‌دورود را دوری از مرکز استان و حاشیه قرار گرفتن آنان دانست و گفت: اعتبارات محدود شهرستانی جوابگوی نیاز امامزادگان میان‌دورود نیست.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میان‌دورود با اشاره به اینکه امامزادگان شهرستان میان‌دورود از نظر توسعه و آبادانی از کمترین امکانات و اعتبارات برخوردار هستند، افزود: بعضی از بقاع امامزادگان میان‌دورود از وجود آب شرب، برق و گاز محروم هستند.

سوادکوهی بیشترین مشکل بقاع متبرکه میان‌دورود را نبود جاده دسترسی مناسب دانست و گفت: بیشتر امامزادگان شهرستان میان‌دورود از وجود جاده دسترسی محروم هستند.

وی مطرح کرد: امامزادگان شاخص شهرستان میان‌دورود دارای شجره‌نامه معتبر و انتساب آ‌ن‌ها به امام کاظم (ع) است.

* امامزادگان میان‌دورود مهجور اما محبوب

سوادکوهی به جایگاه بالای امامزادگان میان‌دورود اشاره کرد و گفت: امامزادگان میان‌دورود با توجه به اینکه مهجور قرار گرفته‌اند اما در بین مردم منطقه از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

وی تصریح کرد: امامزاده علی‌اکبر (ع) اوسا، امامزاده عبدالله (ع) ولتیر، امامزاده قاسم (ع) زید، امامزاده زکریا (ع) پلنگ‌آزاد، امامزاده یحیی (ع) بازارخیل، امامزاده جمال‌الدین (ع) ورکلا و امامزاده هادی(ع) دلمرز نیازمند توجه ویژه مسئولان هستند.

این مسئول با بیان اینکه برنامه‌های ابلاغی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور مانند طرح بصیرت عاشورایی، رهروان زینبی، آرامش بهاری، نشاط معنوی و دیگر ویژه برنامه‌های فرهنگی و مناسبتی در امامزادگان میان‌دورود اجرا می‌شود، بیان داشت: برنامه‌هایی از سوی اهالی محل با عنوان جشن شکرگزاری در امامزادگان شهرستان میان‌دورود تدارک دیده که این مراسم‌ها با معنویت خاصی همراه با قربانی کردن گوسفند، سخنرانی، تعزیه و اطعام‌دهی اهالی محل به مسافران و زائران برگزار می‌شود.

* اجرای طرح مودت از دیرباز تاکنون برای امامزادگان میان‌دورود

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میان‌دورود بیان کرد: طرح مودت هرچند برنامه ابلاغی از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه است اما در عمل مسئله جدیدی نیست و مردم شهرستان میان‌دورود به صورت بومی و به شکل زیبایی از گذشته تاکنون برای ساخت و ساز امامزادگان و بقاع متبرکه آن را اجرا می‌کنند.

سوادکوهی تصریح کرد: به عنوان مثال در بقعه متبرکه امامزاده زکریا (ع)، امامزاده ابراهیم (ع) و امامزاده حمزه (ع) طرح مودت اجرا شده و بیش از 10 میلیارد ریال برای ساخت و ساز بقاع متبرکه به صورت نقدی و غیرنقدی از سوی اهالی محل جمع‌آوری و هزینه شده است.

به هر حال برای توسعه و آبادانی امامزادگان شهرستان میان‌دورود نیازمند توجه هرچه بیشتر مسئولان استانی و شهرستانی مانند مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران، فرماندار میان‌دورود، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرکل راه و شهرسازی استان، مدیریت توضیع برق استان و شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران هستیم که با توجه خود به این امامزادگان، گامی موثر در راستای محرومیت‌زدایی این اماکن مقدس برداشته شود.

 

گزارش از: صاحب نجفی وشواییمطالب مرتبط با : لزوم تبدیل بقاع متبرکه شهرستان میان‌دورود به قطب فرهنگی
برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • چهار شنبه 08 بهمن 1393 - 07:35 علی اکبر عبداللهی وشوایی

  در سینه‌ام دوباره غمی جان گرفته است « امشب دلم به یاد شهیدان گرفته است » تا لحظه‌ای پیش دلم گور سرد بود اینک به یمن یاد شما جان گر فته است ازتلاش مدیریت تلاشگر سایت وجناب آقای نجفی عزیز درپوشش خبری کمال تشکر راداریم به امیدروزی که این گزارشها خوانده شود وعمل گردد

  پاسخ به نظر
  + 7 - 0
 • چهار شنبه 08 بهمن 1393 - 11:13 معافی

  با سلام و وقت بخیر، از مسئولین انتظار می رود توجه بیشتری به اماکن متبرکه داشته باشند، ما مدیون آن بزرگواران هستیم.

  پاسخ به نظر
  + 6 - 0
 • پنج شنبه 09 بهمن 1393 - 12:26 قاسم

  سلام و خسته نباشید به مجموعه خبرنگاران شهرستان میاندورود. گزارش جالبی بود. به نکته خوبی در زمینه جاده دسترسی به امامزاده عبدالله ولتیر اشاره شد. از فرماندار محترم شهرستان میاندورود خواستار بهسازی این مسیر هستیم.

  پاسخ به نظر
  + 2 - 0
دیدگاه شما در مورد : لزوم تبدیل بقاع متبرکه شهرستان میان‌دورود به قطب فرهنگی

لزوم تبدیل بقاع متبرکه شهرستان میان‌دورود به قطب فرهنگی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ