• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
تاریخی

کد خبر : 8014 - تاریخ انتشار : شنبه 18 بهمن 1393 - ساعت: 17:19

چاپ

سرگذشت‌شیرمنقرض‌شده‌ایرانی/عکس


زمانی که سکونت اقوام آریایی ، در فلات ایران شکل می گرفت ، شیر نیز مانند خورشید ، نقش مهمی در فرهنگ این قوم پیدا کرد ، زیرا فلات ایران محل زندگی شیر ایرانی بود ، که امروزه اثری از آنها نیست . در واقع شیر در ایران آنقدر فراوان بود که ایران را به شیر هایش می شناختند.

در تاریخ آمده است که داریوش شاه محلی را برای شیرها ساخته بود که به آن گود شیران می گفتند . کسانی که مرتکب خطایی نابخشودنی می شدند به این محل آورده شده و خوراک شیران می شدند.

دلایل متعددی باعث انقراض شیر ایرانی گردید .بطور مثال فرهنگ شکار شیر به منظور نشان دادن شجاعت در دوران هخامنشی و پس از آن وجود داشته است . جوانان برای نشان دادن شجاعت خود و کسب نشان مردانگی دست به شکار شیر می زدند . این فرهنگ تا اواخر دوران ساسانی وجود داشت.

ایرانی های چند هزار سال پیش برای شکار و گرفتن حیوانات مانند: شیر، گاو وحشی، میش و آهو و غیره، مسیر های چندین کیلومتری درست می کردند، و آنرا با سنگ و خار و خاشاک دیوار کشی می کردند، دهانه آن نیز چند کیلومتر بود، و به مرور این مسیر تنگ می شد، تا به میدان گاهی تو در تو می رسید، حیوانات وقتی داخل می شدند دیگر نمی توانستند خارج شوند، و براحتی گیر می افتادند. این محل حرکت حیوانات را سیر می گفتند، و حیوانات گیر افتاده را اسیر می گفتند، اندازه سیر های فوق العاده بزرگ بود، و نمی توان آثار آنرا از روی زمین مشاهده کرد، و باید از هوا و بویژه ماهواره دید . هنوز کسی نمی داند شیر ایرانی در چه زمانی از تاریخ منقرض شده است.

آخرین شیر های ایرانی بیشتر در اطراف زاگرس سکونت داشتند . زیرا هنوز منابع غذایی خوبی برای آنها وجود داشت.

این عکس تاریخی به ظاهر آخرین شیر ایرانی را نشان می دهد و مربوط به دوره گردان زاگرسی است که با آخرین شیر ایران امرار معاش می کردند . اما بطور قطع نمی توان آن را تایید کرد . زیرا در این دوره ورود حیواناتی مانند پلنگ ، ببر ، خرس ، شیر و میمون از کشور های همسایه و هندوستان برای معرکه گیری و نمایش مرسوم بوده است . این عکس حدود 1300 خورشیدی گرفته شده است.


منبع : جوان و تاریخ

مطالب مرتبط با : سرگذشت‌شیرمنقرض‌شده‌ایرانی/عکس
دیدگاه شما در مورد : سرگذشت‌شیرمنقرض‌شده‌ایرانی/عکس

سرگذشت‌شیرمنقرض‌شده‌ایرانی/عکس تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ