• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 8565 - تاریخ انتشار : یکشنبه 03 اسفند 1393 - ساعت: 13:09

چاپ
از محلات تا مازندران؛ داستان ناتمام یک نیک‌اندیش

از محلات تا مازندران؛ داستان ناتمام یک نیک‌اندیش


از آن روزها که دولت به‌تنهایی با بودجه‌های سالانه خود نسبت به عمران و آبادانی در همه بخش‌ها قدم بر میداشت، گذشته اما حالا نیک‌اندیشانی هستند که جمله «همه جای ایران سرای من است» را جامه عمل پوشانده و به کمک دولت می‌آیند.

به گزارش میانخبر ، وقف به مثابه «از خودگذشتگی و احسان» واژگانی زیبا و انسانی هستند که اگرچه هر کسی با هر توان مالی و جسمی می‎تواند به آن جامه عمل بپوشاند اما در حقیقت، از اعمال سهل و ممتنع به‌شمار می‎رود.

سهل از این بابت که همه انسان‎ها در ذات پاک خود توانایی احسان مالی و معنوی به هم‎نوع را دارند اما ممتنع از این بابت که گذشتن از تعلقات دنیوی و مادی دنیا برای کمک به انسان‎های نیازمند و کم‌بضاعت با وجود القائات مادی عصر حاضر از عهده هر انسان‎ دارنده‎ای خارج است.

شاید عده‎ای معتقد باشند که دارندگی به تنهایی می‎تواند موجب توانمندی فرد برای انجام امور خیر شود اما افراد بسیاری هستند که در عین توانمندی مالی هنوز شجاعت اقدام در راه ایجاد آسایش برای خلق خدا را پیدا نکرده‎اند و از آن سو نیز افرادی وجود دارند که با داشتن وضع مالی عادی، روزی خود را با نیازمندان جامعه تقسیم می‎کنند.

موضوع احسان و کار خیر می‎تواند متفاوت باشد، از تهیه جهیزیه عروس تا کمک به آزادی زندانیان نیازمند و از ساخت مسجد و حسینیه گرفته تا ساخت بیمارستان، درمانگاه و خانه بهداشت، اما همه این‌ها با توجه به نیاز روز مطلوب‌تر است و می‎تواند موجبات رضایت خدا و مخلوقات حق تعالی را برآورده سازد.

مردم میاندورود از سال‎های دور تا امروز هیچ‌گاه از داشتن یک بیمارستان درمانی بهره‌مند نبوده‎اند و این یکی از موانع توسعه‌یافتگی این منطقه به‌شمار می‌رفت، به همین دلیل در سال‎های گذشته مرکز بهداشتی درمانی شهر سورک با هدف ساخت یک مرکز درمانی تیپ یک تخریب شد تا امیدی در دل مردم میاندورود باشد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که موانع اعتباری و مالی دولت در سال‎های گذشته موجب شد که مردم نتوانند بر اساس برنامه اعلام شده شاهد ساخت این بیمارستان باشند و تردد بیماران به شهرهای اطراف دردی بر دردهای آنها می‎افزود و اینجاست که دست کمک دولت به نمایندگی از مردم به سمت نیک‌اندیشانی دراز می‎شود که زندگی را به جماعت می‌خواهند.

حاج مصطفی آشوری جوانمرد 81 ساله مازندرانی یکی از این افراد است که سابقه اقدامات نوع‌دوستانه وی نشان می‎دهد که او در عین تلاش برای کسب روزی حلال اما مال دنیا را بدون خلق دنیا نمی‎خواهد.

وی در حالی که شمایل بیمارستان تنها ستون‎هایی افراشته شده بود حاضر شد تا هزینه 12 میلیارد ریالی ساخت کامل آن را پرداخت کند و این آغازی دوباره از روشن شدن بارقه‎های امید در دل مردم بود.

آشوری در گفت‎وگو با ما هر چند میلی به بیان دقیق تعداد مدارس و اماکن عمومی وقف شده توسط خودش را ندارد اما تجهیز بیمارستان شهرستان محلات به ابزار پزشکی مختلف مانند دستگاه دیالیز و عکس‌برداری، ساخت دو مدرسه در بندپی‌شرقی، اهدای منزل خود برای راه‌اندازی مدرسه کودکان استثنایی باغچه‌بان در بادله میاندورود، خرید یک قطعه زمین به ارزش 30 میلیون تومان در سال 88 برای ساخت دبیرستان دخترانه استثنایی در مازندران و خرید منزل پدری خود در محلات از وارثان و وقف آن برای راه‌اندازی دارالقران همچنین بیمارستان میاندورود و ساخت یا کمک به ساخت 15 دستگاه منزل مسکونی مددجویان کمیته امداد را از جمله این اقدامات نیک‌اندیشانه خود عنوان کرد.

وی با اشاره به نبود یک مرکز بیمارستانی مجهز در میاندورود عنوان کرد: وقتی از مشکلات درمانی مردم و موانع مالی برای ساخت بیمارستان در منطقه‌ای که نام شهرستان را یدک ‎می‎کشد باخبر شدم در ملاقات با رئیس شبکه بهداشت میاندورود برای ساخت این مرکز درمانی اعلام آمادگی کردم و تا زمان تکمیل ساخت آن هر روز به بیمارستان سرکشی می‎کردم زیرا این کار احساس شادی قلبی به من منتقل می‎کرد.

عضو هیئت مدیره مجمع خیران مدرسه‌ساز استان مازندران از فروش منزل خود در ساری برای تهیه پول مورد نیاز ساخت بیمارستان تیپ یک سورک در شهرستان میاندورود خبر داد و افزود: برای ساخت این بیمارستان، 12 میلیارد ریال از محل آورده شخصی خود هزینه کردم و تنها آرزوی من این است که بیماران در آن سلامتی خود را به دست بیاورند.

وی در پایان، انجام کار برای مردم را موجب به دست آوردن آرامش و شادی قلبی برای خود دانست و بر ضرورت فرهنگ‌سازی این نوع تفکر در بین همه اقشار مردم و به میدان آمدن افرادی که توانایی مالی مناسب دارند را برای کمک به آسایش مردم مورد تاکید قرار داد.

مرد 81 ساله اهل محلات دو دهه است که در مازندران زندگی می‎کند و در این مدت، در هر فرصتی از اموال خود برای تسهیل زندگی مردم در مناطق مختلف کشور گذشته است.

آشوری در سال 1312 در شهر محلات از توابع استان مرکزی به دنیا آمد و در سن 15 سالگی به قم مهاجرت کرد و پنج سال بعد به تهران رفت و تا 60 سالگی در آنجا ساکن بود.

وی تا سال 1353 در سمت‎هایی چون شهردار یکی از مناطق تهران فعالیت کرد، در این سال ضمن جدایی از این مجموعه، دفترخانه اسناد رسمی 202 تهران را راه‌اندازی کرد اما در سال 72 به مازندران و شهر ساری مهاجرت کرد تا نخستین هتل چهار ستاره این شهر را که آن زمان 15 کارگر فصلی داشت خریداری و ساماندهی کند.

آشوری اکنون با اشتغالزایی مستقیم بیش از 50 نفر در مجموعه گردشگری «هتل بادله» ساری، نقشی مهم در اشتغال پایدار شهرستان میاندورود و استان مازندران ایفا می‎کند و در این سال‎ها همواره به دنبال افزایش میزان خدمات به مردم و اشتغالزایی بیشتر جوانان بیکار این استان بوده است.

یکی از شهروندان میاندورودی با اشاره به نیاز مردم به ساخت یک مرکز درمانی مجهز به تجهیزات تخصصی ابراز داشت: اقدام این مرد نیکوکار موجب باقی ماندن باقیات و صالحات برای وی خواهد شد.

محمدرضا علوی به خطرات حوادث ترافیکی و نیازمندی سالمندان به امکانات درمانی در اسرع وقت اشاره کرد و گفت: از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز می‌خواهم که مطابق وعده داده شده به مردم نسبت به آوردن دستگاه‌های تخصصی و کادر درمانی متخصص اقدام کنند.

یکی دیگر از بانوان این شهرستان نیز با قدردانی از اقدامات مسئولان درمانی میاندورود و دانشگاه علوم پزشکی مازندران و این خیر نیکوکار بر ضرورت تکمیل امکانات درمانی این بیمارستان تاکید کرد.

زهرا حسینیان، کارایی حقیقی این مرکز را در سایه حضور متخصصان و پرسنل همچنین اورژانس دانست و گفت: باید دید آیا روند کمبود امکانات بهداشتی و درمانی اورژانسی با آغاز به کار این مرکز به اتمام خواهد رسید؟

 با افتتاح مرکز درمانی شبانه‌روزی شهر سورک میاندورود، قدم مهمی برای رفع بخشی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان این شهرستان برداشته شده و حالا نوبت دولت است که به وعده‌های خود برای تجهیز این مرکز، جامه عمل بپوشاند.

نویسنده : حسن تیموری

مطالب مرتبط با : از محلات تا مازندران؛ داستان ناتمام یک نیک‌اندیش
برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • یکشنبه 03 اسفند 1393 - 14:46 دوستار شما

  خدا قوت تو ای انسان بخشنده

  پاسخ به نظر
  + 4 - 0
 • دوشنبه 04 اسفند 1393 - 01:04 صبرایی

  خدابه ایشان طول عمر باعزت عنایت فرماید که با این کار خود باعث افتخار سورک شد...

  پاسخ به نظر
  + 4 - 0
 • دوشنبه 04 اسفند 1393 - 22:41 ناشناس

  قربون خدا برم که بخشنده ترین بخشنده هاست و خوش بسعادت بنده هایی که خداوند این صفت نیکورو در وجودشون ودیعه نهاده.التماس دعا.

  پاسخ به نظر
  + 2 - 0
 • سه شنبه 05 اسفند 1393 - 15:18 عباس

  چهره اش خیلی اشنا ست تشکر

  پاسخ به نظر
  + 2 - 0
دیدگاه شما در مورد : از محلات تا مازندران؛ داستان ناتمام یک نیک‌اندیش

از محلات تا مازندران؛ داستان ناتمام یک نیک‌اندیش تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ