• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 9025 - تاریخ انتشار : شنبه 23 اسفند 1393 - ساعت: 16:02

چاپ
بانوی میاندورودی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد

بانوی میاندورودی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد


بانوی میاندورودی توانست با پرورش قارچ در روستای بیشه‌سر علاوه بر تولید، برای چندین نفر ایجاد اشتغال کند.

به گزارش میانخبر ، اقتصاد مقاومتی یکی از رویکردهای مورد تأکید مقام معظم رهبری است که شرایط امروز کشور به آن نیاز جدی دارد، علاوه بر اینکه ترویج و توسعه طرح های اقتصاد مقاومتی به تقویت خودکفایی در روستاها کمک می‌کند، از سوی دیگر کمکی برای اقتصاد کشور نیز محسوب می‌شود.

در این روزها که مسئولین در هیاهوی رسانه‌ای معنای اقتصاد مقاومتی را در همایش‌ها و نمایش‌ها تنها به زبان می‌آورند به فاصله 4 کیلومتر از مرکز شهرستان میاندورود بانوی میاندورودی در روستای بیشه سر گام در عرصه تولید محصولات داخلی نموده و اقتصاد مقاومتی را در عمل معنا کرده است که به همین بهانه گپ و گفتی خودمانی با این بانوی کارآفرین میاندورودی داشتیم.

سیده آسیه حسینی متولد 1363 کارآفرین طرح پرورش قارچ در گفت‌وگو با ما گفت: در سال 91 پرورش قارچ را طی 2 ماه در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای گذراندم و سال 92 در زمینه پرورش قارچ دکمه‌ای شروع به کار کردم.

وی افزود: در آغاز کار با 15 میلیون سرمایه در انبار 30 متری پدرم 80 عدد کمپوست را برای طرح تدارک دیدم و با استفاده از آموزش‌های کسب شده توانستم موفقیت‌های لازم را کسب کنم و به نوعی مقدمات راه اندازی یک واحد تولیدی را ایجاد نمایم که هم برای خودم و هم خانواده‌ام سودمند بوده است.

حسینی عامل انگیزه خود را علاقه و پشتکار دانست و گفت: با علاقه و پشتکاری که داشتم توانستم زمینه خوبی برای اشتغال خود و افراد دیگر به وجود آورم و همچنین با وجود تحریم‌های ظالمانه غرب، با اهمیت دادن به مشاغل داخلی بتوانم در رونق اقتصادی کشور و خانواده گامی بردارم.

وی خاطر نشان کرد: مدت 2 سال است که در عرصه پرورش قارچ دکمه‌ای مشغول به فعالیت هستم و در این عرصه با مشکلات نیز مواجه بوده‌ام که با لطف خدا و حمایت خانواده توانستم مشکلات را تا حد زیادی برطرف کنم.
حسینی اظهار داشت: بعد از یک تجربه کوتاه و آشنا شدن با کار با صرف هزینه بیش از یک میلیارد ریال، اقدام به ساخت دو سالن 100 متری کردم.

این کارآفرین درباره اهمیت تولید قارچ گفت: قارچ به‌علت اینکه سرشار از مواد مفید است می‌تواند غذای مناسبی به شمار آید و باید در این زمینه اطلاع رسانی شود تا افرادی که اطاعاتی از فواید قارچ ندارند از آن آگاه شوند و ضمن اینکه به‌دلیل سهولت پرورش قارچ خوراکی می‌توان آنها را به صورت تازه، خشک، پودر و ترشیجات به بازار عرضه کرد.

حسینی با بیان اینکه سه نفر به صورت دائم و 12 نفر غیر دائم در حال کار در این مجموعه هستند گفت: نیروهایی که استفاده شدند افرادی هستند که زیر نظر کمیته‌امداد، بهزیستی و نیازمندانی هستند که با ورود آن‌ها به این کار توانستم بیکاری افرادی را برطرف کنم.

وی تصریح کرد: افراد نیازمندی که در این کار اشتغال دارند علاوه بر درآمد و سوددهی، اجر معنوی نیز به دنبال دارد زیرا اشتغال برای چند نفر فراهم شده است.

این تولید کننده درباره مراحل تولید قارچ دکمه‌ای گفت: قبل از ورود کمپوست باید اقداماتی از نظر شست‌وشو و ضدعفوفی کردن محیط صورت گیرد، دما و تهویه محیط بسیار مهم است و پس از ورود کمپوست به سالن دوره پرورش قارچ و مراحل بعدی انجام می‌شود.

وی درباره نحوه تولید طرح خودکفایی در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: هفت میلیون کمپوست خریداری شده با انجام مراحل تولید در این مکان، با برداشت خوب، قارچ تولید شده 15 میلیون به فروش می‌رسد که هشت میلیون سود دهی دارد و این طرح در بازده زمانی 70 روزه آماده عرضه به بازار مصرف می‌شود.

حسینی در توصیه به کسانی که تصمیم دارند در این حرفه آغاز به کار کنند گفت: ابتدا افراد در این زمینه سعی کنند با هدایت و آموزش به این شغل ورود پیدا کنند و با توجه به شرایط فعلی اشتغال و با وجود کم بودن میزان کار دولتی و استخدامی موجود، هر فردی با استفاده از ظرفیت‌های محل زندگی خود می‌تواند درآمدزایی برای منطقه ایجاد کنند تا بتوانند در تحقق اقتصاد مقاومتی سهیم باشد.

این تولید کننده نقش بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی و برخورداری از تسهیلات بسیج سازندگی، گفت: حضور در پایگاه بسیج و انجام فعالیت‌های فرهنگی فرصت خوبی بود که از این تسهیلات در زمینه تولید و اقتصاد کشور آگاه شوم و با کمک بسیج سازندگی بتوانم از این تسهیلات استفاده کنم.وی یادآور شد: با استفاده از تسهیلات از سوی بسیج سازندگی توانستم از کمک و حمایت خوبی برخوردار شوم که با این شرایط برای چندین نفر اشتغال ایجاد کنم که این کار ضمن کمک به اقتصاد کشور، تشویقی برای جوانان به کارآفرینی شده است.

حسینی یکی از مشکلات را نبود تعاونی‌ها دانست و افزود: انتظار می‌رود این تولیدات در بازار منبع مشخصی داشته باشند تا محصولات را به آنها عرضه کنیم و نبود تعاونی یکی از مشکلاتی است که باید به آن توجه شود.

این کارآفرین خواسته‌ها و انتظارات خود را از مسولین حمایت آن‌ها از انواع مشاغل خانگی دانست و گفت: مسولین باید توجه کنند افرادی که می‌خواهند کارآفرینی ایجاد کنند به چه زیرساخت هایی نیاز دارند.

وی افزود: جوانان تحصل کرده زیادی وجود دارند که می‌توانند با حمایت مسولین به این مشاغل روی آورند زیرا کارهایی از جمله پرورش قارچ و گل‌های تزئینی و غیره علاوه بر اینکه پسماندی ندارند که به محیط زیست آسیب برسانند، بلکه امکان استفاده از کمپوست مصرف شده به عنوان کود نیز وجود دارد

حسینی در پایان خاطر نشان کرد: اجرای این طرح به‌عنوان فعالیت تولیدی گام موثری به سوی خود اتکایی کشور به شمار می‌رود، جوانان می‌توانند با مطالعه در این زمینه و دریافت تسهیلات زود بازده غول بیکاری را شکست دهند و اگر هر فردی رضای خدا، تلاش و پشتکار را زیر بنای اصلی بداند می‌تواند موفقیت‌های زیادی کسب کند.

 برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • شنبه 23 اسفند 1393 - 17:39 میاندورودی

    دست مریزاد و خدا قوت به همه بانوان پرتلاش ایرانی،همان هایی که در راه پیشرفت کشورشان،دوشادوش مردان و چه بسا فراتر از مردان دست به کار شده اند و با ایده های خوب،خلق شغل و درآمد کرده اند و اینگونه با عمل به فرمان رهبرشان لبیک گفته اند.میانخبر متشکریم بابت معرفی بانوان کوشایی همچون خانم حسینی عزیز.

    پاسخ به نظر
    + 16 - 0
دیدگاه شما در مورد : بانوی میاندورودی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد

بانوی میاندورودی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ