• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 9088 - تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اسفند 1393 - ساعت: 21:02

چاپ
یک روز و یک عمر پشیمانی/ سنت‌ها را درست بیاموزیم

یک روز و یک عمر پشیمانی/ سنت‌ها را درست بیاموزیم


هر ساله با فرارسیدن چهارشنبه آخر سال شاهد حوادث تلخ و ناگوار هستیم که بسیاری از نوجوانان وجوانان قربانیان اصلی این ناآگاهی هستند.

به گزارش میانخبر ، شب چهار شنبه سرخ یا چهارشنبه سوری ماجراجویی‌های خطرناک و فاجعه‌آمیز را در سال‌های گذشته داشته که شیرینی عید را به کام‌ها تلخ کرده و لباس سیاه را جایگزین لباس‌های نو عید می‌کند.

هر ساله وقتی گام‌ها به چهارشنبه آخر سال نزدیک می‌شود نگرانی سایه‌ای سنگین بر خانواده‌ها می‌اندازد، تنها یک بی‌احتیاطی، یک غفلت، یک کنجکاوی و لذت زودگذر می‌تواند روزهای پایانی سال را برای عده‌ای با غم و اندوه همراه سازد .

چهارشنبه سوری همان‌طور که از اسمش پیدا است اساس و مبنایش بر جشن بوده و مظهر پاکی نور و گرما بوده است.

سرخی را نماد صحت، سلامتی، درستی و راستی گفته‌اند، در طول تاریخ همه آیین‌ها دستخوش تغییرات و تحولات فراوانی می‎شوند، چهارشنبه سوری نیز در طول زمان دچار دگرگونی و تغییرات زیادی شده است.

متاسفانه برخی از سرمایه غنی فرهنگی ایرانی تغییرات نامناسبی را بر این جشن حاکم ساختند و گروهی هم اطلاعی از تمدن و فرهنگ عظیم ایرانی اسلامی ندارند و چنین تغییراتی را به‎وجود آورده‌اند .

البته نهادهای فرهنگی و سازمان‌ها و دستگاهای اجتماعی موظفند افکار عمومی را با فلسفه اصلی این جشن آشنا کنند.

هر ساله با فرارسیدن چهارشنبه آخر سال شاهد حوادث تلخ و ناگوار هستیم که بسیاری از نوجوانان وجوانان قربانیان اصلی این ناآگاهی هستند که با انبار کردن مواد محترقه شیمیایی در ساختمان‌های مسکونی باعث انفجارهای شدید می‌شوند که باعث خسارت جانی و مالی نیز شده است.

بیشتر این نوجوانان در گروه سنی 10 تا 25 سال می‌باشند که نقش اساسی و جدی در کاهش خطرات احتمالی و آسیِب‌های این روز را خانواده‌ها بر عهده دارند و چقدر خوب است که والدین فرزندانشان را در این چهارشنبه آخر سال و جشن آن همراهی و کنترل کنند.

البته افراد سودجویی هستند که از فضای چهارشنبه سرخ‌سو استفاده می‌کنند و شهر را ناامن می‌کنند که سازمان‌ها و نهادها باید بیشتر هوشیار باشند ومکان‌ها و فضاهایی را تدارک ببینند تا جهارشنبه آخر سال سالمی را به‌همراه داشته باشیم.

زنده کردن آداب و رسوم ایرانی اسلامی یکی از راه‌های برون رفت از رفتارهای پرخطر به‌وجود آمده در چند سال گذشته است.

در سراسر ایران به خصوص در روستاها که از فضای شهری به دور هستند مردم این روز را به جشن و شادی می‌پردازند و در هر یک از نقاط آئین خاصی مرسوم است و در استان سرسبز مازندران هم مراسمات و جشن‌های مختلفی برپا می‌شود.

مازنی ها علاوه بر روشن کردن آتش و پریدن از روی آن، آش مخصوصی به نام آش گزنه یا آش چهل گیاه طبخ می‌کنند.

اکثر مردم این روز را به طبیعت می‌روند و با بپا کردن آتش و بساط درست کردن آش و چای دودی این روز را در کنار خانواده و اقوام به خوبی و خوشی سپری می‌کنند.

آش گزنه یا چهل گیاه غذایی بسیار مقوی با خواص دارویی که مواد اولیه این غذای سنتی کاملا از دل طبیعت گرفته می‌شود.

گزنه، ذولنگ، انار ریژه، نعنا، گیشنیز، باقالا، آلوچه وحشی، رب انار و سایر موادی که در این غذا استفاده می‌شود بسیار معطر و طبیعی بوده و این خود سبب خوش خوراک و خوش طعم بودن آش می‌شود.

یکی دیگر از رسم ها،رسم قاشق زنی است که در شب چهارشنبه آخر سال فردی پارچه‌ای روی خود می‌انداخت به‌طوری که شناخته نشود و به نیت سلامتی با یک ظرف و قاشق به در خانه همسایگان می‌رفت و بدون اینکه چیزی بگوید قاشق را به ظرف می‌زد تا همسایه خوراکی یا پولی در ظرفش بگذارد.

در هر حال باید در آموزش سنت‌ها به فرزندان خود با آگاهی بیشتری آموخت و از اضافه کردن حرکت‌های ناهنجار به این سنت‌ها جلوگیری کرد.برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • دوشنبه 25 اسفند 1393 - 21:20 M

    با زنده نگه داشتن سنت های پیشینیان مان قطعا میتوانیم در چنین مناسبت هایی،بهترین بهره را ببریم و بدون هیچ صدمه و آسیبی به خود و جامعه به جشن و شادی بپردازیم.

    پاسخ به نظر
    + 6 - 0
دیدگاه شما در مورد : یک روز و یک عمر پشیمانی/ سنت‌ها را درست بیاموزیم

یک روز و یک عمر پشیمانی/ سنت‌ها را درست بیاموزیم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ