• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 9163 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 28 اسفند 1393 - ساعت: 00:21

چاپ
دفاع! تبرئه! یا تغییر جهت افکار عمومی/ مسئولی که مسئولیت‌پذیر نیست

در نقد سخنان اخیر مدیرکل منابع طبیعی مازندران؛

دفاع! تبرئه! یا تغییر جهت افکار عمومی/ مسئولی که مسئولیت‌پذیر نیست


مدیرکل منابع طبیعی مازندران اخیرا در اظهارنظری ارزش درختان قطع شده جنگل میاندورود را تنها 30 میلیون تومان دانست و قیمت‌های اعلام شده را نادرست عنوان کرد.

به گزارش میانخبر ، در ماهی که منتهی به هفته منابع طبیعی و درختکاری بود خبرهایی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر قلع و قمع تعداد زیادی از درختان تنومند و با ارزش در جنگل‌های میاندورود که همه دوستداران منابع طبیعی را از این اتفاق و کم‌کاری مسئولان مربوطه شگفت‌زده کرده بود که در همین راستا و در ماجرای همین پرونده تعدادی از افراد بازداشت و به مراجع قضایی واگذار شدند.

برآورد اولیه این خسارت به منابع طبیعی و بیت المال توسط کارشناس مربوطه چند صد میلیون ارزیابی شده است اما در ادامه این پرونده هفته گذشته ستار بابایی مدیرکل منابع طبیعی مازندران در گفت‌وگو با ما صحبت‌های مطرح شده در این‌باره و اعداد و ارقام مطرح شده را نادرست دانست و گفت: مبلغ اعلام شده از سوی مسئولین قضایی اشتباه است و ارزش درختان قطع شده حدود 30 میلیون تومان بیشتر نبوده است.

بابایی در حالی این صحبت‌ها را بیان می‌کند که کارشناسان منابع طبیعی در بازدید اولیه خود از منطقه و مشاهده درختان قطع شده تعداد آن را 71 اصله و ارزش آن را بیش از 160 میلیون تومان عنوان کردند.

قطع بیش از 100 اصله درخت با قطرهای متوسط حداقل یک متر درحالی از نظر مدیرکل منابع طبیعی ارزش چندانی ندارد که هر فردی که اطلاعات بسیار اندکی از این قضایا دارد می‌داند که بیان این‌گونه حرف‌ها پاک کردن صورت مسئله می‌باشد.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران با موضع گیری‌های اخیر خود سعی در کم کردن حجم فشارها و انتقادات به این سازمان را دارد تا روند و روال پرونده قضایی که ناشی از کم‌کاری این دستگاه است را به سمت و سویی دیگری بکشاند که این مسئله جای تعجب دارد چراکه فردی که خود باید حافظ منابع و منافع ملی باشد و خواستار برخورد مسئولان قضایی با خاطیان باشد درصدد تسامح و تساهل و کم ارزش نشان دادن این پرونده می‌باشد.

همواره از رسانه‌های عمومی و از زبان مسئولان شاهد شنیدن وارد شدن خسارات سنگین توسط سودجویان به منابع طبیعی هستیم و هیچ‌گاه این آمار و ارقام‌ها نه تنها کم نمی‌شود بلکه روز به روز بیشتر می‌شود و شاید یکی از دلایل آن سهل‌انگاری و کم توجهی و یا بی توجهی مسئولان منابع طبیعی در حفظ و صیانت از جنگل‌ها و عدم برخورد قاطع و محکم با مرتکبان با این اعمال باشد.

در ادامه بذل و بخشش مدیرکل محترم منابع طبیعی در کم جلوه دادن قاچاق و به تاراج بردن سرمایه‌های ملی از جنگل‌های میاندوورد، از بین رفتن سه هزار اصله نهال خودرو و تخریب سه هزار متر مربع اراضی جنگلی که این نیز به نوبه خود هزینه ورود قاچاقچیان چوب به جنگل است که ظاهرا از نظر آقای بابایی پنهان مانده است.

فرار روبه جلوی مدیرکل محترم منابع طبیعی مازندران و سیاسی کردن این پرونده به خاطر کم کردن حجم انتقادات اقدام نادرستی است که از جانب ایشان در حال شکل گیری و پیش‌روی است.

سوال اساسی و مهمی که در اینجا می‌توان مطرح کرد این است که با وجود اینکه این‌همه نیرو از سرجنگلبان، قرق بان، ناظر طرح، مجری طرح، یگان حفاظت، نگهبانان و ... جهت مراقبت و نگه‌داری از جنگل حضور دارند و حتی به روستائیان و اهالی روستاهای جنگلی اجازه قطع درختان جهت گذراندن زمستان و نیازهای اولیه خود را نمی‌دهند و با سخت‌ترین قوانین با آنها برخورد می‌کنند چطور می‌شود این حجم بالای درخت قطع شده و انتقال داده می شود اما آب در دل کسی تکان نمی‌خورد؟

آیا این دست اقدامات شائبه‌هایی مبنی بر کم کاری و عدم توجه به منابع طبیعی را توسط حامیان اصلی جنگل به ذهن متبادر نمی‌سازد؟

مسئولان به جای قبول اشتباهات و ترمیم نقاط ضعف چگونه در توجیه اقدامات اشتباه نیروهای خود دارند، افرادی که از بیت المال حقوق می‌گیرند تا حافظ بیت المال باشند.

جرات و جسارت قبول اشتباه از سوی مدیرکل منابع طبیعی نباید ناخوشایند باشد بلکه وی در قبال مسئولیت خود مسئول است.

کم کاری از سوی هر مسئولی که صورت گرفته از ناظر طرح تا مسئول منابع طبیعی شهرستان تا... باید خیانتی که در قبال این سرمایه ملی و خدادی صورت گرفته جبران شود و با عاملان آن برخورد قانونی قاطع شود تا عبرتی برای سایرین باشد تا چشم طمع به منافع ملی و سواستفاده از جایگاه و مقام خود را نداشته باشند.برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پنج شنبه 28 اسفند 1393 - 10:25 میاندورودی

  جناب مدیر کل محترم!!! درختارو قطع کردن ،بردن و قسمتی از جنگل این سرمایه ملی،از دست رفته،حالا جنابعالی در تلاش پاک کردن صورت مسئله ای؟چی رو میخوای ثابت کنی؟ با این فرمایشات شما،آدم یاد این ضرب المثل میفته که،طرف اومد ابرو رو درست کنه زد چشم رو هم کور کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!! تورو خدا یه کم به فکر این مردمی که شمارو بعنوان مسؤل قبول دارن هم باشید،البته خطابم به همه مسؤلین و مقامات بود!

  پاسخ به نظر
  + 14 - 0
 • پنج شنبه 28 اسفند 1393 - 21:18 بنده خدا

  قای مدیر کل ممکنه امروز دو لت تدبیر و امید از تون نپرسه که چرای بجای مسئو ل پذیری داری از خائنین به منابع طبیعی وسر مایه ملی دفاع میککنی اما یقین بدان قیامت حقه واز شما خوهند پر سید

  پاسخ به نظر
  + 11 - 1
 • جمعه 29 اسفند 1393 - 18:37 صادق

  سلام به آقای مدیر کل منابع طبیعی استان بفرمائید که از خواب زمستانی بیدارشوند زمستان تمام شده به ایشان بفرمائید از جنگل به غارت رفته به خودش زحمت بده بازدید کنه از جنگل داربکلا ببین چه جوری بیت المال را چباول کردند خدا ازشان نگذرد

  پاسخ به نظر
  + 9 - 1
 • جمعه 29 اسفند 1393 - 22:52 مرسمی

  مدیرکل بی ارزش مطمنا درختهای هیرکانی رابی ارزش می بینه!

  پاسخ به نظر
  + 5 - 0
دیدگاه شما در مورد : دفاع! تبرئه! یا تغییر جهت افکار عمومی/ مسئولی که مسئولیت‌پذیر نیست

دفاع! تبرئه! یا تغییر جهت افکار عمومی/ مسئولی که مسئولیت‌پذیر نیست تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ