• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
تاریخی

کد خبر : 9289 - تاریخ انتشار : یکشنبه 09 فروردین 1394 - ساعت: 15:03

چاپ

مقابله مدرس با جمهوری رضاخانی


درگیری شهید «سید حسن مدرس» با طرفداران سردار سپه در مجلس شورای ملی، جلوس "شاه اسماعیل دوم" در قزوین و تولد "رُدولف دیزل" مبتکر و مخترع موتور ماشین از رویداد‌های تاریخی امروز‌اند.

*آغاز بهره ‏برداری از تلگراف در ایران (1236 ش)

به گزارش میانخبر، روزنامه وقایع اتفاقیه در شماره 372 خود در این روز، رویداد سیم کشی تلگراف در مدرسه دارالفنون و موفقیت‏ آمیز بودن آن را خبر داد. پس از آن قرار شد که از کاخ سلطنتی تا باغ لاله‏ زار، سیم تلگراف متصل شود و پس از آن، نقاط دیگر نیز دارای تلگراف شدند. نکته در خور توجه این بود که برقراری تلگراف در ایران، در مرحله اول انگلیسی‌‏ها را بهره‌‏مند کرد تا ایرانیان را، چرا که آنان با اتصال خطوط مخابراتی هند و اروپا، نه تنها با مستعمره خود، هندوستان، ارتباط برقرار کردند و آن را سرعت بخشیدند، بلکه با ساختن تلگراف خانه‌‏هایی در ایران و فرستادن مامور به کشور، نفوذ خود را روز به روز در ایران، توسعه دادند.

*درگیری شهید "سید حسن مدرس" با طرفداران سردار سپه در مجلس شورای ملی (1302 ش)

در روزهایی که بحث جایگزینی جمهوری به جای مشروطه سلطنتی، بسیار اوج گرفته بود و روز تصمیم‏گیری برای اعلان جمهوری نزدیک می‏‌شد، عالم مجاهد آیت‌‏اللَّه سید حسن مدرس در برابر این عمل ایستادگی کرد و سعی داشت از تصویب آن جلوگیری کند. در این میان مشاجره‏ای بین سید محمد تدین، رییس مجلس شورای ملّی با سید حسن مدرس روی داد که پس از هتاکی تدین، او به همراه طرفدارانش از مجلس خارج شد و مجلس از رسمیت افتاد. پس از آن، مدرس از جلسه خارج شد و در سرسرا که نمایندگان جمع بودند به ایراد سخن پرداخت. در این هنگام دکتر حسین بهرامی به تحریک تدین به مدرس نزدیک شد و سیلی محکمی به صورت مدرس نواخت به طوری که عمامه او از سرش افتاد. این حادثه چنان زشت و دور از انتظار بود که برخی نمایندگان آن را محکوم کرده و از جرگه هواداران جمهوری و سردار سپه خارج شدند. در آن زمان، این سیلی را، سیلی به جمهوری تعبیر کردند که در نهایت به شکست آن طرح انجامید.

*محمدولی خان سپهسالار رئیس الوزراء برای بازدید اردوی نظامی روس وارد قزوین شد.(1294ش)

ژنرال باراتف فرمانده قوای نظامی روس، مراسم نظامی به جای آورد و قوای خود را در برابر رئیس الوزراء رژه داد.

**رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( 27 جمادی الاول 1436 )

*جلوس "شاه اسماعیل دوم" در قزوین(984 ق)

شاه طهماسب صفوی یازده پسر داشت که بزرگ‏ترین آن‏ها، موسوم به محمد خدابنده بود. وی در هنگام مرگ پدر 45 سال داشت و هر چند یکسال بعد به تخت سلطنت نشست، اما در هنگام مرگ پدر به جهت ضعفی که در چشم داشت، از پادشاهی استعفا کرد. اما اسماعیل میرزا که مورد خشم پدر بود و در زندان به سر می‌‏برد توسط هواخواهانش رهایى یافت و بر تخت قدرت تکیه زد. وی تمام برادران خود را یکی پس از دیگری به قتل رساند و هر که را گمان می‏‌کرد، در فکر پادشاهی باشد، از سرِ راه برداشت. شاه اسماعیل دوم مردی عیاش و خونخوار و سفیه بود و چون در جوانی در هرات به دست معلّمی سنی مذهب تربیت یافته بود، بر آن شد که چون به شاهی برسد، مذهب شیعه را که توسط پدرانش ترویج شده بود، براندازد. او همین کار را هم کرد و خطبه و سکّه را به نام خلفای راشدین جاری ساخت.

*واگذاری امتیاز تأسیس بانک شاهی ایران به "رویتر" سرمایه ‏دار انگلیسی(1306 ق)

پس از لغوِ امتیاز فوق العاده‏ی بارون رویتر مبنی بر انحصار ساختمان راه آهن، استخراج معادن و تاسیس بانک ملی به یک تبعه‏ انگلیسی توسط دولت ایران، به زودی هر دو طرف به علّت عظمت امتیاز، دریافتند که این کار بدون مطالعه صورت گرفته شده است، بنابراین در سال 1306 ق دولت ایران به بارون دو رویتر پسر بارون جولیوس دو رویتر مذکور، به عنوان غرامتِ لغو امتیاز پدرش، امتیاز محدودتری اعطا کرد که به موجب آن می‌‏توانست بانکی تاسیس کرده و از بعضی معادن ایران بهره برداری کند. این امتیاز سرانجام به تاسیس بانک شاهی و بانک صنایع و معادن ایران منتهی گشت.

**رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( 18 مارس 2015 )

*تولد "رُدولف دیزل" مبتکر و مخترع موتور ماشین (1858م)

رودلْفْ دیزل مخترع آلمانی، در 18 مارس 1858م در پاریس به دنیا آمد و بخشی از زندگی خود را در فرانسه، انگلستان و آلمان گذراند. وی پس از طی تحصیلات خود، به ساخت دستگاهی اندیشید که بیشترین بازدهی انرژی را داشته باشد. از این رو، در مورد نیروی محرکه وسایل موتوری، تحقیقات فراوانی کرد و پس از سال‏ها کوشش در 5 اوت 1895م توانست، دستگاهی اختراع کند که بدون نیازبه الکتریسیته، با سوخت ساده‏ تر و ارزان‏ تر، نیروی بیشتر تولید کند. این دستگاه که به نام وی موتور دیزل نام‏گذاری شد، با فشردن هوا، حرارت زیادی در حدود 500 درجه تولید می‏‌کرد. دیزل اولین موتور خود را در کارخانه ماشین‏ سازی آکسبورگ آلمان به بهره‏ برداری رسانید و بدین جهت به فرزند آکسبورگ ملقب شد. وی برای معرفی و توضیح پیرامون اختراع خود به مناطق مختلف اروپا سفر کرد و به عرضه موتور خود پرداخت. اختراع دیزل، در جهان صنعت و وسایل نقلیه، تحول عظیمی به وجود آورد، به طوری که با وجود پیشرفت علم و صنعت، همچنان از این موتور به عنوان موتوری پرقدرت و با صرفه، استفاده می‏‌شود. رودلْفْ دیزل سرانجام در سال 1913م در 55 سالگی درگذشت.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : مقابله مدرس با جمهوری رضاخانی
دیدگاه شما در مورد : مقابله مدرس با جمهوری رضاخانی

مقابله مدرس با جمهوری رضاخانی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ