• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 9547 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 فروردین 1394 - ساعت: 15:48

چاپ
گفت‌وگو قابلیت ویژه انسان است/ فقط در پناه همدلی و همزبانی می‌توان یک جامعه خوب و با نشاط داشت/ مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند

اسحاق‌علی کشاورز در گفت‌وگوی اختصاصی با میانخبر؛

گفت‌وگو قابلیت ویژه انسان است/ فقط در پناه همدلی و همزبانی می‌توان یک جامعه خوب و با نشاط داشت/ مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند


اسحاق علی کشاورز گفت: طرف‌های مقابل مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند و نتوانستند اراده خودشان را بر اراده ما سوار کنند، بلکه پذیرفتند که اراده مردم ایران هم هست که خودش را می‌نمایاند و جلوه می‌کند.

به گزارش میانخبر ، اسحاق علی کشاورز بخشدار مرکزی میاندورود در گفتوگویی با پایگاه خبری تحلیلی میانخبر به سوالات ما درباره بیانیه لوزان و جنبه های مختلف آن پاسخ داد.

شما چه فرصت‌هایی را از بیانیه لوزان برای ایران متصور هستید؟

معتقد هستم برون رفت از هر مخمصه‌ای پناه بردن به خرد و استفاده درست از زبان است بدین معنا که ما در مواجهه با تنگناها به نیروی استدلال پناه ببریم و با تکیه بر نیروی باور اهدافمان را تعقیب کنیم، این یعنی گفت‌وگو،و همان‌طور که شعار سال از سوی رهبری به دولت، ملت همدلی و همزبانی نام‌گذاری شده است، جز از طریق گفت‌وگو میسر نیست.

گفت‌وگو قابلیت ویژه انسان است، درمیان جاندارانی که می‌شناسیم که بتوانند از عقل خود برای زیست خود استفاده کنند این انسان است که می‌تواند منطق و نطق داشته باشد.

منطق یعنی اندیشه، آراسته و نطق یعنی زبان و امکان و قابل بیان آن اندیشه و حالا که انسان چنین قابلیتی دارد می‌تواند به‌جای این‌که خواسته‌های خود را از طریق جنگ، درگیری، خشونت پیش ببرد می‌تواند گفت‌وگو کند.

ما ایرانی‌ها در طول تاریخ نشان دادیم که اهل گفت‌وگو و سخن، مدارا و استدلال هستیم و قرآن هم ما را به گفت‌وگو، خرد، عقل و اخلاق دعوت می‌کند، وقتی راهنمایی به این خوبی داریم و دین به این خوبی و چنین پیامبری داریم که می‌گویید به دورترین نقاط برای تجسس در علم بروید و از ما می‌خواهد که مستدل سخن بگوییم و همیشه درصدد آن باشیم که خرد را برفراز بنشانیم چرا چنین نکنیم.

بنابراین این مقتضی منافع ملی ایران است که زمام‌داران ما و کسانی که قرار است از منافع ملی دفاع کنند به گفت‌وگو پناه ببرند و زمینه‌های تشدد و درگیری و از میان رفتن یکپارچگی را بردارند و نتیجه آن باشد که مردم به آرامش برسند و رنج آنها کمتر شود.

آیا به نظر شما تنها فرصتی که ما توانستیم بدست بیاوریم تنها این موارد بودند؟

ما به دنیا می‌توانیم ثابت کنیم که شما قریب به 4 دهه ما را متهم کردید به اینکه شما در مدار گفت‌وگو و اخلاق نیستید و انقلاب شما در رویارویی با مدنیت است، این ما هستیم که مدام می‌خواستیم از دل این انقلاب یک نظام و ملت مودب و خوب و اهل گفت‌وگو تحویل دهیم و شما نگذاشتید و جنگ را بر ما تحمیل کردید و هزار مانع دیگر و بعد از همه این رنج و دردسرها داریم می‌گوییم که اهل گفت‌وگو هستیم و به‌دنبال حل مشکلات خود از طریق گفت‌وگو هستیم.

در زمینه اجتماعی و اقتصادی چه تاثیری خواهد داشت؟

از آنجایی که امام علی (ع) می‌فرمایید اگر قرار باشد مردم هم در تعاملات اجتماعی خود درست رفتار کنند چه بسا نگاهی به زمام‌داران خود داشته باشند زمانی که با هم اختلاف دارند در رفع نیازمندی‌های خود با هم دعوا می‌کنند یا به گفتوگو می‌پردازند و یا زمانی که زمام‌داران با هم اختلاف پیدا می‌کنند با هم مودبانه رفتار می‌کنند و تابع دین مبین اسلام هستند و یا خودشان به کش مکش و نزاع می‌پردازند.

وقتی که در بالا ادب رعایت شود در جامعه منتشر می‌شود اما اگر در بالا اتفاقات دیگری بیفتد و آتشفشان بدی و بداخلاقی فوران کند، مواد مذاب به سر مردم می‌ریزد و مردم یاد می‌گیرند که بر سر چیزهای کوچک به نزاع بپردازند.

اقتصاد زمانی بالنده خواهد شد که امنیت برقرار باشد، امنیت اجتماعی یکی از بسترها و لازمه پویایی و شکوفایی اقتصاد است، زمانی که مردم آرامش نداشته باشند و دغدغه خاطر داشته باشند نمی‌توانند به اقتصاد، رشد و بالندگی خود فکر کنند و مردم در یک بستر امن و آرام می‌توانند رشد کنند و اقتصاد خوب داشته باشد و اشتغال رونق پیدا کند.

چه بهره‌برداری از این فرصت می‌توان داشت؟

طبیعی است وقتی ما در مسیری افتادیم که منافع ملی و مردم ما در خطر بود و ما به روند و روالی می‌افتیم که کمتر دغدغه خواهد بود، اگر همه عوامل برداشته شود شرایط به گونه‌ای پیش برود که امنیت و آسایش برقرار شود، طبیعتا مردم در داخل از آن بهره‌مند خواهند شد و هم ارتباط خارجی ما بهتر خواهد شد و اقتصاد دریچه‌اش باز خواهد شد و فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاران از داخلی و خارجی با آرامش بیشتری به فعالیت خواهند پرداخت.

به اعتقاد بعضی از کارشناسان هماهنگی همه بخش‌ها تصمیم گیرنده در موضوع هسته‌ای با یکدیگر باعث قدرت و استحکام بیشتر در مذاکرات شده و شرایط را به نفع ایران رقم زده است، نظر شما دراین باره چیست؟

در یک محیط محدود خانواده اگر اعضای آن با هم همدل نباشند آن خانواده همیشه در تلاطم است و اگر همین را به جامعه بزرگتر سرایت دهید تا به سطح کشور برسد طبیعتا اگر نخبگان اجرایی، تقنینی و قضایی با هم همدل نباشند و بر سر منافع سیاسی به نزاع بپردازند و منافع ملی را در نظر نگیرند و فرآمین بالاترین مقام مذهبی، سیاسی یعنی رهبری را به حاشیه آرزوهای خود ببرند و نتوانند با هم کنار بیایند همه متضرر خواهند شد.

همیشه نتیجه جنگ و نزاع خسارت است، اگر دو نفر و یا دو گروه با هم بجنگند چیزی جز خسارت برجای نخواهد گذاشت، شاید در پایان یک برنده داشته باشد اما آن برنده حتما مجروح و خسارت خواهد داشت، فقط در پناه همدلی و همزبانی می‌توان یک جامعه خوب و با نشاط داشت.

هدایت‌های اساسی رهبری در بحث هسته‌ای چه مقدار راهگشا بوده است؟

در کشوری که نقش رهبری به‌عنوان شخص اول کشور هم در موضوع مذهبی و سیاسی با آن نفوذ کلمه‌ای که در سطح جامعه دارند طبیعتا اجتناب ناپذیر است و اطلاعات دقیقی از شرایط کشور و مردم دارند، با توجه به این‌که همه موضوعات را رصد می‌کند و حتما می‌دانند که رنج مردم رنج ایشان است و اگر مردم رنجور شوند ایشان بیشتر از همه رنج خواهند برد و در این زمان تشخیص دادند که جلوی رنجوری مردم را بگیرند و هر کسی در مقابل این اراده رهبری بایستد هم جفا به رهبری کرده و هم به مردم.

شما چه سهمی برای ایستادگی مردم در برابر تحریم‌ها، هدایت رهبری در حرکت‌های متعدد، تلاش‌های دیپلماتیک نیروها و تیم‌های قبلی برای ایجاد شرایط جدید در مذاکرات هسته‌ای قائل هستید؟

طبیعی است وقتی مردم در کنار زمام‌داران خود باشند و با آنها همدل و همزبان باشند حتما روند اجتماعی و سیاسی و اقتصادی بهبود خواهد یافت، شک نکنید که تیم‌های مذاکره کننده هم در گذشته و هم در حال حلقه‌هایی بودند که به هم متصل شدند و برآیند آن نیز این شد که ما در وضعیت نسبتا خوبی قرار گرفتیم و بر اثر این رنج و زحمتی که آنها بردند ما در آینده به یک وضعیت مطلوب برسیم و اقتصاد، فرهنگ و سیاست ما در شرایط خوبی قرار گیرد و مردم از شرایط تحریم خارج شوند.

در مجموع معتقد هستم این تعامل و این روحیه همدلی و همزبانی مردم با دولت و حاکمان به‌خصوص رهبری می‌تواند به بهبود وضعیت کشور بسیار کمک کند.

با وجود پیشرفت‌های فعلی همچنین پیشرفت‌های نظامی به نظر شما قدرت بازیگری ایران در منطقه تا چه میزان افزایش خواهد یافت؟

همه کشورها برای اینکه از قدرت بازدارندگی برخوردار باشند به عوامل بازدارنده متوصل می‌شوند که یکی از آنها قدرت نظامی است و ایران هم حکومت برتر نظامی منطقه است و نقش موثری را در منطقه بازی می‌کند و قدرتی که ما داریم قدرت بازدارنده خوبی است و نقش برجسته‎ای را در بین کشورهای منطقه داریم.

چنانچه وزیرامورخارجه گفتند ممکن است این‌طوری تلقی شود که حضور ما در منطقه نقش مداخله جویانه است، اما همان‌طور که کشورهای دیگر هم برای دفاع از خود سر و پرده می‌شناسند و برای دفاع از کیان کشور خود حد و حدود کشورشان فقط مرز جغرافیایی کشورشان نیست و چه بسا تصمیماتی که در دوردست گرفته شود که به ضرر منافع کشورشان باشد و در این راستا می‌تواند تدابیری داشته باشد، سیاست ما هم در همین راستا است.

اگر ما در کشور دیگر حضور داریم دو جنبه دارد، یکی این‌که می‌خواهیم از آن کشور که به‌عنوان همسایه که منافع مشترک با ما دارند دفاع کنیم و هم از کیان کشور خود دفاع کنیم ،هم‌چنان که آنها نیز همین هدف را دارند و این دوطرفه است.

مذاکرات 6 قدرت برتر جهان با کشور ما چه پیامی برای کشورهای منطقه دارد؟

به کشورهای منطقه که گمان می‌برند که ایران به دنبال بمب هسته‌ای است و بر اثر شائبه‌هایی که دولت صهیونیستی در منطقه دارد می‌پراکند و ذهنیت این کشورها را نسبت به ایران خراب می‌کند و این تصور را ایجاد می‌کند که ما به‌دنبال ناامنی هستیم در آنها حداقل این باور را تغییر می‌دهد که ما به‌دنبال مذاکره هستیم.

مذاکره کردن یعنی گفت‌وگو به معنی ارائه و پذیرش دلیل تا جایی که در نهایت دلیل محکم‌تر بر فراز بنشیند و ما نشان دادیم که مقابل 6 کشور برتر که آنها تکنیک‌های مذاکره را به‌صورت آکادمیک آموزش دیدند ما حتی توان رویارویی با 6 قدرت برتر را داریم و در مقابل آنها با قدرت از منافع ملی دفاع کنیم و با استدلال محکم‌تری منافع ملی را برفراز بنشینیم.

ما در این گفت‌وگو نشان دادیم که ما دو رقیب گفت‌وگو یعنی جنگ و فریب را نمی‌پذیریم و اگر آنها می‌خواهند متوسل بهخشونت و جنگ شوند ما اهل آن نیستیم و کشورهای منطقه حداقل چیزی که از این وضعیت دریافت می‌کنند آن است که کشور ایران کشوری است اهل استدلال و گفت‌وگو و نه خشونت و فریب.

با توجه به موقعیت پیش آمده در بحث هسته‌ای چه عواملی باعث تثبیت این شعار شد که انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است؟

کشورهای زیادی انرژی هسته‌ای دارند و کشور ما هم جزو آن است و به هر دلیل می‌خواهیم نیازمندی‌های خود را با توجه به انرزی‌های محدودی که در اختیار دارد آن را در اختیار داشته باشد و از آن استفاده کند.

طبیعتا مثل همه حقوقی که برای مردم ما مسلم است و این که از حقوق مسلم ما است، فکر می‌کنیم که جزء بدیهیات است و بدیهی است که مردم برای تامین انرژی و نیازمندی‌های خودشان به امکانات و انرژی گوناگون نیاز دارند و دولت پیگیر آن است و مشکلی نیست.

پذیرش فرآیند غنی سازی ایران توسط غرب را دارای چه تاثیری در عرصه‌های متعدد می‌دانید؟

گفت‌وگو یعنی برفراز نشاندن استدلال محکم‌تر، حداقل آنها فهمیدند که ما دلایلی داریم، دلایل ما دلایل محکمی است و دلایل ما برای آنها محترم شمرده شده است و همین کفایت می‌کند برای اینکه ما بگوییم خواسته ما به حق بود و دلایل ما محکم.

آیا به نظر شما پیشرفت‌های ایران در زمینه هسته‌ای که موجب حیرت این کشورها شد باعث ورود آنها به میز مذاکره نشد؟

نمی توان منکر دلایل آن شد، رقبا یا کسانی به هر دلیلی در دنیای پر از تضاد منافع خود را بیرون بکشند و طبیعی است که منافع خود را مغایر خود ببینند و بیایند مقابله کنند و ترفندهایی را اجرا کند و این ما هستیم که با اتکای چهار قدرت تجربه، دانش، تفکر و فهم توانستیم با آنها مقابله کنیم و بگوییم آنچه که شما می گویید نیست و ما هم می توانیم منافع خودمان را از آب بکشیم بیرون و تامین کنیم.

نبرد دیپلماتیک در فضای هسته‌ای را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا هم‌چنان این نبرد ادامه خواهد داشت؟

اگر به تعریفی که من از گفت‌وگو کردم دقت کرده باشید نمی‌توان چنین برداشتی کرد، گفت‌وگو نبرد نیست، شاید یک تشبیه داشته باشد و شکوه و عزمت گفت‌وگو را مانند میدان جنگ که برای هم هماورد می‌طلبند و می‌گویند کیست که غیر از من گوی سبقت را در مبارزه برباید، اما می‌گوییم که عرصه گفت‌وگو عرصه برتری است و آنجا قدرت برتر، قدرت جنگ است.

در میدان جنگ قرار است که با زور و خشم و غضب حریف را از میدان بدر کند اما اینجا قرار نیست که با قدرت زور طرف مقابل را از میدان خارج کنید، اینجا قرار است که با قدرت فکر، دانش، فهم و درک خود در رویارویی حریف به آنها بگویید که من اهل استدلال هستم و استدلال محکم‌تر.

اگر بیایید تشبیه کنید که نبرد خردمندان با هم، شاید درست باشد اما در نهایت این نبرد کسی زخمی نمی‌شود و در پایان کسی که دلیل محکم‌تری دارد برفراز می‌نشیند.

مقامات غربی از جمله اوباما گفته بودند اگر می‌توانستند همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کنترل کنند حتما انجام می‌دادند اما گفتند که نتوانستند، دلیل این نتوانستن را چه می‌دانید؟

این اراده ممکن ملت ایران است و حاکمان برآمده از دل مردم یعنی حاکمان و زمام‌داران، لذا همین مردم هستند که باید ثابت کنند که هستند و این یکی از میدان‌های اثبات وجودشان بود، گفتند که ما هستیم و قدرت‌های جهان نمی‌توانند بگویند که شما نباشید و ما باشیم و مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند و نتوانستند اراده خودشان را بر اراده ما سوار کنند بلکه پذیرفتند که اراده مردم ایران هم هست که خودش را می‌نمایاند و جلوه می‌کند.

در ادامه راه برای کسب موفقیت هرچه بیشتر، هماهنگی در مدیریت کلان و نگاه به توصیه‌های رهبری چه مقدار می‌تواند فضای امید و موفقیت کشورمان را مهیاتر کند؟

اگر واقعا به‌خصوص زمام‌داران ما در سه سطح مقننه، قضاییه و مجریه و احزاب و گروها و جریانات سیاسی که در روش‌ها اختلاف نظر دارند و هدف‌شان یکی است اگر بتوانند از منافع مشترک ملی مردم و اهداف و آرمان‌های مردم و نظام درک درستی داشته باشند و خودخواهی ها را کنار بگذارند و خوی‌های منفی که به ذهن آنها می‌آید مثل حسادت و هر چیزی که باعث می‌شود که انسان از مسیر اخلاق دور شود کنار بگذارد و با هم متحد شوند انرژی عظیمی جمع می‌شود برای سازندگی و این انرژی را بی‌جهت از دست ندهیم، آن زمان اتفاق بسیار خوبی خواهد افتاد و آن اینکه همه همدل و همزبان خواهند شد و این کشور و نظام و این مردم به سمت و سویی بروند که هیچ قدرتی نتوانسته به آنها زور بگوید و اراده خود را بر آنها سوار کند و اراده آنها را مخدوش کند و این می‌تواند دستاورد مهمی باشد.مطالب مرتبط با : گفت‌وگو قابلیت ویژه انسان است/ فقط در پناه همدلی و همزبانی می‌توان یک جامعه خوب و با نشاط داشت/ مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند
دیدگاه شما در مورد : گفت‌وگو قابلیت ویژه انسان است/ فقط در پناه همدلی و همزبانی می‌توان یک جامعه خوب و با نشاط داشت/ مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند

گفت‌وگو قابلیت ویژه انسان است/ فقط در پناه همدلی و همزبانی می‌توان یک جامعه خوب و با نشاط داشت/ مجبور شدند از اراده ما تمکین کنند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ