• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
تاریخی

کد خبر : 9766 - تاریخ انتشار : جمعه 28 فروردین 1394 - ساعت: 21:53

چاپ

سه روایت متفاوت از همسر امام


حجت‌الاسلام سیدمهدی امام جمارانی گفت: زندگی خانم (همسر امام) قبلاً خیلی اشرافی بود. با زندگی بعدی که همسر یک روحانی بود بسیار متفاوت بود،اما در تمام مسائل با امام(ره) وفاداری و سازش داشته‌اند.

به گزارش میانخبر، به نقل از روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در آستانه برگزاری همایش بانوی انقلاب خدیجه ثقفی همسر حضرت امام،‌سه خاطره از شخصیت بانو خدیجه ثقفی متنشر می‌شود.

حضرت آیت‌الله محمد علی گرامی:

من فکر می‌کنم که لازم است به خانم‌هایی که حاضر می‌شوند با یک روحانی ارزشمند ازدواج کنند از همان ابتدا گفته شود که حساب خودشان را بکنند که می‌خواهند با چه شخصیتی زندگی کنند و چه وظیفه‌ای دارند، چرا که بیشتر کسانی که موفقیت‌هایی در صحنه اجتماع و حتی در صحنه علمی داشتند، مرهون خانم‌هایشان بودند که با آنها همکاری کردند، در واقع مردان موفق، مرهون بانوان خود هستند.

حجت‌الاسلام سیدمهدی امام جمارانی: شجاعت بانوی انقلاب، زبانزد بود

زندگی خانم قبلاً خیلی اشرافی بود. با زندگی بعدی که همسر یک روحانی بود بسیار متفاوت بود، ولی در عین حال شخصیت خانم ایجاب می‌کرد در تمام مسائل با امام(ره) وفاداری و سازش داشته باشند، حتی گاهی ایشان متحمل فقر هم بودند و مرحوم حاج احمدآقا نقل می‌کردند که مادرم بسیار خانم شجاعی بود، ضمن اینکه بسیار خوش‌بیان و بسیار خانم متعین و متشخصی بود، خیلی هم شجاع و با قدرت روحی عجیبی بود. ایشان نقل می‌کرد شبی که امام(ره) دستگیر شدند و آمدند به تهران مرحوم آقا مصطفی آن شب خیلی بی‌تابی می‌کرد و گریه می‌کرد، یک مرتبه خانم برگشت و حسابی پرخاش کرد. به مرحوم آقا مصطفی که مصطفی شجاعت و شهامت و شخصیت را از پدرت یاد بگیر، چرا اینقدر جزع می‌کنی؟ و این نهیبی که خانم به آقا مصطفی زدند موجب شد که یک قدر آرامش پیدا بکند.

آیت‌الله محمدرضا رحمت:اصلاح مشکلات کنونی جامعه با الگوسازی رابطه امام و بانوی انقلاب

خانم امام بسیار مؤدب بود. من در بین دوستان و رفقایی که با ایشان معاشرت داشتیم کسی را سراغ ندارم که بگوید مثلاً خانم فلان جا فلان حرف سبک را حتی زده باشد. همیشه با همه اشخاص محترمانه صحبت می‌کرد و همانطور که با حضرت امام با احترام رفتار می‌کرد با بقیه مردم هم که رفت و آمد داشتند.آنچه که برای زنها و جامعه ما مهم است، این است که این زن و شوهر یعنی امام و خانم ایشان ده‌ها سال با هم زندگی کردند. نمی‌دانم شنیده‌اید کس دیگری گفته است یا نه؟ وقتی که حضرت امام رحلت فرمودند و خانم که تشریف آورد سر جنازه امام، اول پای امام را بوسید. ببینید این چه معنایی دارد. دیگر امام زنده نبود که توقعی از از امام داشته باشد! ولی آن علاقه شدید و احترام شدیدی را که به امام داشت چنین ابراز کرد تمام این خانواده‌هایی که امروز با هم اختلاف دارند اگر بررسی کنید ریشه‌اش به همین دو جمله برمی‌گردد که زن و شوهر به هم احترام نمی‌گذارند و هرکدام می‌گویند که حرف من باید بشود. زن می‌گوید حرف من، مرد می‌گوید حرف من، اگر این الگو را یعنی امام و خانمش را در جامعه مطرح کنیم که این زن و شوهر هیچ‌گاه با هم اختلاف نداشتند و همیشه با هم با احترام برخورد می‌کردند و مردم از این الگو استفاده کنند، جامعه ما اصلاح می‌شود.


منبع : فارس

دیدگاه شما در مورد : سه روایت متفاوت از همسر امام

سه روایت متفاوت از همسر امام تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ