تاریخ انتشار : 02/03/1394 - 23:12

کد خبر : 11171

خاطرات رزمنده هشت سال دفاع مقدس

رمز "الله اکبر" معجزه می‌کرد/ با دست خالی جنگیدیم/ دشمن در کمین جوانان ایرانی است

رمز "الله اکبر" معجزه می‌کرد/ با دست خالی جنگیدیم/ دشمن در کمین جوانان ایرانی است
فرمانده رمز عملیات را با شعار "الله اکبر" انتقال می‌داد و وقتی که این شعار داده می‌شد دشمن ناخودآگاه ترسی وجودش را فرا می‌گرفت زیرا با تمام آرمان و ایده‌ها در مقابل دشمن ایستادگی می‌کردیم.

به گزارش میانخبر ، سوم شعبان سال‌روز ولادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار است، چه زیبا است ارج نهادن به مقام پاسدارانی که با تمام وجود از مرز و بوم ایران اسلامی دفاع کردند تا ذره‌ای از آن در چنگال بیگانگان اسیر نشود و چه مبارک است نام‌گذاری این روز با سال‌روز ولادت واقعه عظیم عاشورا که نشان شجاعت، ایستادگی و برپایی حق و عدالت است.

پاسداران دفاع مقدس، خالصانه از جان خود گذشتند تا حسینی شوند و اینک پاسداران امروز باید راه آنان را در برابر توطئه‌های پنهان دشمن و جنگ نرم ادامه دهند تا تلاش متجاوزانی که سعی در برهم زدن انقلاب شکوهمند اسلامی دارند را بی‌ثمر بگذراند.

حاج اسرافیل عرب یکی از افرادی است که در پاسداری از خاک و سرزمین ایران، سال‌هایی را در جبهه حق علیه باطل گذراند و اینک شنیدن آن خاطرات خالی از لطف نیست.

وی درباره روزهای به یاد ماندنی و فراموش نشدنی دفاع مقدس گفت: فرززندان این مرز و بوم باید بدانند که نیروهای بسیج در 8 سال جنگ تحمیلی، چگونه ازهویت و خاک ایران دفاع کردند.

نائب رئیس شورای بخش گهرباران خاطر نشان کرد: افرادی بودند که با کمترین امکانات و تجهیزات در برابر دشمنی که از تمام اسرار و اطلاعات آگاه بود می‌ایستادند و با وجود مشقت‌هایی که بسیار سخت و طاقت فرسا بود ایستادگی می‌کردند، همان نوجوانان و جوانان بسیجی که در بدترین شرایط ممکن باز هم برای مملکت و در خط رهبری بودن تلاش می‌کردند و شهادت را افتخاری برای خود می‌دانستند.

وی تصریح کرد: سال 1361 در عملیات خرمشهر، گردان شهید صدوقی به فرماندهی شهید خداداد به جانشینی فرددستان و مسئولیت تدارکات نیز شهید دامادی که این افراد بنیانگذار تیپ 25 کربلا بودند و من به عنوان نیروی بسیجی در این عملیات شرکت داشتم.

عرب اضافه کرد: در ورودی خرمشهر موانع باتلاقی وجود داشت و در داخل آن سیم خاردار و آهن‌هایی به شکل ضربدری بود و تمام محوطه را نخلستان پوشانده بود، دشمن تمام مکان‌هایی را که تصور می‌کرد امکان ورود افراد وجود دارد را بست و تمام ابتکارات خود را به کار گرفت تا هیچ فردی درخرمشهر نفوذ پیدا نکنند.

این پاسدار با اشاره به ایجاد موانع متعدد از سوی دشمن برای جلوگیری از ورود رزمندگان به خرمشهر، بیان کرد: هر موجودی وارد خاک خرمشهر می‌شد با استفاده از این ابزارها از بین می‌رفت و همچنین موانعی وجود داشت که حتی هواپیما هم امکان ورود به آن حوالی را نداشت، اما افرادی بودند که با تلاش‌های نفس‌گیر و طاقت‌‍فرسا از این موانع عبور کرده و وارد خرمشهر می‌شدند و در آن زمان بود که معنای آیه قرآنی "اذا جاء نصرالله والفتح" با تمام وجود حس می‌شد.

عرب ادامه داد: دوران سختی که بسیجیان و افراد مخلص در راه خدا با تمام وجود و گاهی با کمترین امکانات از وجب به وجب خاک اسلامی دفاع کردند و چندین هزار عراقی به اسارت گرفته شد.

وی با بیان اینکه حقیقتا خرمشهر را خدا آزاد کرد، اظهار داشت: با گرفتن اسرا تمام جاده 20 کیلومتری اهواز به خرمشهر پر از عراقی‌هایی بود که به اسارت گرفته شدند و آرزوی آزادی خرمشهر بزرگترین آرزویی بود که در این چند سال بر ذهن‌ها نقش می‌بست.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس، افزود: بعد از عملیات خرمشهر، عملیات رمضان آغاز شد که تیپ 25 کربلا در سال 61 به طور قطعی پایه‌گذاری شد که در این عملیات مردم استان مازندران به طور چشمگیر شرکت داشتند و ستاد پشتیبانی جهاد مازندران نیز در آن دخیل بود که سردار مرتضی قربانی به‌عنوان فرمانده تیپ اول عملیات رمضان بود که این عملیات در 5 مرحله انجام شد که من نیز در آن حضور داشتم.

وی خاطر نشان کرد: عملیات رمضان در سال 61 شروع شد که من به عنوان آرپیچی زن در آن مشغول به انجام وظیفه بودم، این عملیات از منطقه کوشک و خمین با کمترین امکانات و تجهیزات نظامی آغاز شد که حتی با سهمیه‌بندی تجهیزات همراه بود، زمانی که وارد منطقه کوشک شدیم تمام تجهیزات نظامی که دشمن کارگذاری کرد در آن لحظه راه اندازی شد که نیروهایمان درون آتش و میدان مین قرار داشت.

اسرافیل عرب با اشاره به جان فشانی‌های رزمندگان در دفاع مقدس، بیان داشت: 24 ساعت تا پتروشیمی بسته و پرورش ماهی در حال حرکت بودیم و سختی‌های زیادی راکه متحمل شدیم، تانک‌هایی که از روی افراد رد می‌شد و لحظه جان کندنشان را به واقع دیدیم و آن‌ها همان افرادی هستند که هم اکنون بدون نام و نشان پس از گذشت سالیان سال بازگردانده می‌شوند و تمام لحظه‌هایی که به واقعیت دیدم و اینک زبان از بیان آن قاصر است.

وی افزود: زمانی که نیرو با خستگی دست و پنجه نرم می‌کرد دشمن شروع به حمله می‌کرد که در تمام طول روز هیچ امکانات اولیه به نیرو نرسید آن هم در مقابل دشمنی که با تمام سلاح‌های پیشرفته حمله می‌کرد.

این جانباز دفاع مقدس، گفت: بعد از 24 ساعت در بدترین شرایط ممکن مجبور به عقب نشینی شدیم و دوباره به همان مکانی که شروع به حرکت کرده بودیم بازگشتیم و بعد از چند ساعت محسن رضایی به‌عنوان فرمانده سپاه برای سخنرانی حاضر شد و همه تیپ 25 کربلا ادغام شدند و این اولین ادغامی بود که بین ارتش، سپاه و نیروهای بسیج شکل گرفت.

عضو شورای روستای طبقده، اظهار داشت: بعد از مجهز شدن نیرو در دژ شلمچه مستقر شدیم که در آن تونل‌هایی بود که عراقی ها حفر کرده بودند، حدود 48 ساعت در این دژ ماندیم در شرایطی که از همه طرف فشارهای زیادی ما را تهدید می‌کرد، پس از گذشت این دوران، دیگر هیج عملیاتی تا سال 64 شکل نگرفت تا زمانی که در همان سال عملیات کربلای 4 آغاز شد و اتفاقاتی که در آن رخ داد و خاطرات تلخ و شیرینی که هرگز از یادها محو نخواهد شد.

عرب با بیان اینکه اگر تمام کارهایی که خدایی باشد را انجام دهیم بدون شک اعمال انسان‌ها نیز خدایی خواهد شد، بیان داشت: آن‌ها رفتند و ما ماندیم و این چیزی جز مصلحت خداوند نیست، آن انسان‌ها افرادی بودند که در همین آب و خاک پرورش یافتند در همان زمان‌هایی که حتی بدترین تحریم‌ها هم وجود داشت و با دست خالی جنگیدند اما شعارشان رمز الله اکبر بود.

وی با تاکید بر اینکه در زمان‌های عملیات شعار "الله اکبر" معجزها کرد، تصریح کرد: فرمانده رمز عملیات را با شعار "الله اکبر" انتقال می‌داد و وقتی که این شعار داده می‌شد دشمن ناخودآگاه ترسی وجودش را فرا می‌گرفت زیرا با تمام آرمان و ایده‌ها در مقابل دشمن ایستادگی می‌کردیم و این جنگ فقط سلاح‌های با کیفیت و تجهیزات کامل نبود که می‌توانست پیروزی را به ارمغان آورد، بلکه معنویت بود و همه تحت فرمان یک نفر و آن هم ولایت بودیم.

این رزمنده خطاب به جوانان امروز، گفت: ای جوانان امروز، بدانید انسان‌هایی بودند که همه زندگی خود را وقف دین و آخرت خود کردند تا امروز من و شما در آسایش باشیم و بدون شنیدن صدای گلوله و خمپاره شب را به صبح تبدیل کنیم، هنوز در جهان، ظلم و ستم وجود دارد، دشمن در کمین جوانان ایرانی است، اگر چه که صدای خمپاره شنیده نمی‌شود ولی دشمن هنوز کار خود را ادامه می‌دهد و اینک بدون سرو صدایی، در پشت بام‌های خانه‌ها کمین کردند که ارزش و فرهنگ را از ما بگیرد، به گوش باشید تا مبادا ذره‌ای از خون شهیدانی که در بدترین و وحشتناک‌ترن لحظات ممکن روزگار سپری کردند پایمال شود.

به امید این که روزی آزادمردان جهان، شاهد حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) باشند و دنیا از وجود مستکبران و زورگویان پاک شود.