تاریخ انتشار : 07/10/1395 - 11:44

کد خبر : 24413

بدهکاران کلان به بانک سرمایه 31 نفر هستند

خانی در خصوص تعداد بدهکاران و میزان بدهی آن ها به بانک گفت: بدهکاران کلان ما 31 نفر هستند و میزان بدهی آن‌ها بدون جریمه تاخیر حدود یک هزار و 400 میلیارد تومان است و با جریمه تاخیر همانطور که اعلام شده نزدیک به 7 هزار و 800 میلیارد تومان است.

به گزارش میانخبر، در خصوص شکایتش از بدهکاران بانکی اظهار داشت: رویه نظام بانکی این است که با بدهکاران مذاکره و مدارا کند تا پول بانک را پس دهند و دلیل اینکه ما شکایت نکردیم همین موضوع بوده است.

 

وی افزود: ما به بدهکاران بارها اعلام کردیم که تا الان هر نفعی قرار بوده شما از این وام‌ها ببرید برده‌اید، پول فرهنگیان و بیت المال را بازگردانید، اما آن‌ها هیچ عکس‌العملی نشان ندادند و ما هم به علت مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی خودمان از بدهکاران شکایت کردیم.

 

مدیر عامل بانک سرمایه در خصوص تعداد بدهکاران و میزان بدهی‌ها گفت: بدهکاران کلان ما 31 نفر هستند و میزان بدهی آن‌ها بدون جریمه تاخیر حدود یک هزار و 400 میلیارد تومان است و با جریمه تاخیر همانطور که اعلام شده نزدیک به 7 هزار و 800 میلیارد تومان است.

 

وی ادامه داد: عمده این مبلغ در دست 11 نفر است که بدهکاران کلان بانک محسوب می‌شوند.

 

مدیر عامل بانک سرمایه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "مگر پیش از پرداخت وام وثیقه لازم از بدهکاران گرفته نشده است؟" عنوان کرد: متاسفانه مدیران قبلی عالمانه یا جاهلانه بی‌دقتی در این موضوع داشته‌اند و وثیقه‌ها امروز تکاپوی بدهی را نمی‌کند، بعضا وثیقه‌های گرفته شده بی‌ارزش هستند یا به صورت چک، سفته و قرارداد است.

 

خانی اظهار داشت: تعدادی از این بدهکاران با توجه به شکوایه که انجام شد ملک معرفی کردند که ما هم شرط گذاشتیم و گفتیم که باید املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری که توسط دادستانی معرفی می‌شود، کارشناسی شوند.

 

وی تصریح کرد: بانک سرمایه در سال‌های گذشته بیشترین آسیب را از املاک بی‌ارزشی خورده که با قیمت‌های گزاف و غیرواقعی به عنوان بدهی به بانک داده شده‌اند و متاسفانه کارشناسی‌های این املاک هم هدایت شده بود.

 

مدیر عامل بانک سرمایه در خصوص افرادی که بعد از شکایت برای بازپرداخت بدهی خود به بانک مراجعه کرده‌اند گفت: تا کنون 5 نفر برای بازپرداخت بدهی خود مراجعه کرده‌اند که مبلغ آن چیزی حدود سه هزار میلیارد تومان است.

 

خانی با اشاره به اینکه انتشار اسامی بدهکاران منع قانونی دارد عنوان کرد: اگر بدهکاران برای پرداخت مطالبات خود به بانک تا پایان ماه جاری مراجعه نکنند اسامی آن‌ها را اعلام می‌کنم.

 

وی همچنین در خصوص تاخیر در پرداخت حقوق معلمان گفت: معلمان سهامداران مظلومی هستند که به دلیل نجابت و مظلومیتی که دارند تا کنون هیچ بهره‌ای از بانک نبرده‌اند، ما از ابتدای سال جاری 450 میلیارد تومان بابت حقوق بازنشستگان به حساب آموزش و پرورش وایز کردیم که هنوز هم به طور کامل تسویه نشده است.

 

مدیر عامل بانک سرمایه اظهار داشت: هفته گذشته هم صندوق ذخیره فرهنگیان به ما اعلام کرد که حقوق معلمان با کسری مواجه شده و بنده با مسئولیت شخصی 50 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق معلمان واریز کردیم و از همینجا وعده می‌کنیم که هر کجا حقوقشان با مشکل مواجه شود، تمام امکانات بانک سرمایه در اختیار آ‌ن‌ها است تا دیگری حقی از آن‌ها پایمال نشود.


منبع : دانا