تاریخ انتشار : 25/10/1395 - 15:45

کد خبر : 24988

افزایش 4.7 برابری هزینه های خانوار ایران در یک دهه

آمار غیر رسمی نشان می دهد از سال ۸۴ تاکنون هزینه خانوار در ایران ۴.۷ برابر و درآمدها ۴.۴ برابر شده،با این وجود زندگی خانواری با درآمد ماهیانه کمتر از ۲.۷میلیون تومان در تهران به معنای قرار داشتن زیر خط فقر است.

به گزارش میانخبر، کارشناسان معتقدند توسعه و گسترش خط فقر و اهمیت ندادن به حداقل های مردم باعث بروز پدیده های وحشتناکی چون اعتیاد و گورخوابی می شود.

یکی از عواملی که همیشه باعث نگرانی دلسوزان کشور و انقلاب شده معیشت مردم است. یکی از تعهدات همیشگی حکومت ها ایجاد معیشت درخور برای مردم کشورشان است. ایجاد معیشت همراه با ایجاد نظم و امنیت اجتماعی و اقتصادی و روانی از وظایف حکومت ها است.کشوری که بتواند اقتصادو امنیت اقتصادی مناسبی برای مردم ایجاد کند در بسیاری دیگر از مسائل هم موفق خواهد بود.

تعالی معیشت مردم یکی از اهداف اصیل بیانگذار انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است. رهبری بارها برای ایجاد زندگی مناسب برای مردم همراه با زنده ماندن روحیات انقلابی و معنوی تذکر داده اند.

در نگاه رهبری تمدن ایرانی اسلامی ناب زمانی شکل خواهد گرفت که اقتصاد و معیشت مردم همراه با دیگر شاخصه های علمی و فرهنگی در سطح بالایی قرار گرفته باشد.

خط فقر چیست؟

کارشناسان معیاری را برای معیشت مردم تعریف کرده اند که از آن به خط فقر یاد می شود؛ خط فقر یعنی کسی بتواند به تمام نیازهای خود از قبیل بهداشت ، مسکن ورفاه اجتماعی در حد حداقلی خود دسترسی داشته باشد ولی معیارهایی که برای خط فقر و مبلغی که کارشناسان ارزیابی می کنند متفاوت از یکدیگر است.
واقعیت این است که سبک های زندگی افراد جامعه متفاوت است ولی می توان حداقلی از هزینه های زندگی را به نحوی حساب کرد که قانون بتواند طبق آن از کارگران و کارمندان حمایت کند و حق این قشر زحمتکش پایمال نگردد.

کارشناسان اقتصادی می گویند:خط فقر خود بر دو نوع نسبی و مطلق تقسیم می گردد ،خط فقر مطلق از محاسبه میزان کالری مورد نیاز بدن و تبدیل آن به تومان محاسبه می گردد که این میزان در حال حاضر حاضر حدودا 1 میلیون تومان در ماه است و خط فقر نسبی با محاسبه میزان کالری، وجود اقلام اساسی در هرم غذایی افراد، نیازهای طبیعی، نیازهای اجتماعی و تحصیلی و .... بدست می آید .

موسی الرضا ثروتی، نماینده مجلس نهم شورای اسلامی در این باره معتقداست: میزان خط فقر به موجب قانون رفاه اجتماعی باید هر ساله توسط دولت اعلام شود اما چند سالی است که می بینیم دولت میزان خط فقر را اعلام نمی کند و این قانون را اجرایی نمی کند.

ثروتی ادامه داد: خط فقر در تهران و استان ها با یکدیگر متفاوت است و برای تعیین حقوق کارمندان، کارگران و مددجویان دولت هرساله باید میزان این خط فقر را اعلام کند و فکر می کنم که این خط فقر در تهران حدود 3 میلیون تومان در ماه و در استان ها تا 2 میلیون تومان باید باشد.

نماینده مجلس نهم با اشاره به اینکه طبق قانون دولت باید 40 درصد از حداقل حقوق ها را برای افرادی که زیر نظر بهزیستی و کمیته امداد هستند در نظر بگیرد، اظهار داشت: «الان هر فردی که زیر نظر کمیته امداد یا بهزیستی قرار دارد باید ماهانه 50 هزار تومان به حساب آن ها واریز می شود در حالی که 40 درصد 800 هزار تومان می شود ماهانه حدود 360 هزار تومان و به همین علت هم هست که بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی را میان این افراد می بینیم و وقتی هم از آن ها پرسیده می شود چرا دست به دزدی، کیف قاپی، خود فروشی و ... زدید می گویند به خاطر پول و فقر.»

ثروتی معتقد است: ضریب جینی که در کشور نزدیک به 42 هزارم بود مدت کوتاهی در دولت قبل تا 36 هزارم رسید و الان در دولت یازدهم باز خط فقر افزایش پیدا کرده است.

اما یکی دیگر از نمایندگان مجلس نهم و دهم که همیشه مدافع حقوق ملت بوده است و با لحن صریح وظیفه نمایندگی خود را انجام داده است و به مسئولان هشدار داده نادر قاضی پور نماینده مردم شریف ارومیه است.
نادر قاضی پور با اشاره به میزان خط فقر در کشور اظهار داشت: میزان دقیق این خط فقر را بانک مرکزی و مرکز آمار باید اعلام کنند اما بر اساس بررسی هایی که 3 سال قبل در خانه کارگر انجام دادیم هر خانوار 4 نفره که حداقل تمام 18 قلم کالاهای اساسی را به اندازه کافی مصرف کنند باید درآمدی ماهانه 1 میلیون و 693 هزار تومان درآمد داشته باشند که البته بانک مرکزی و مرکز آمار که محاسبه کرده بودند اعداد و ارقامی بیش از این اعلام کرده بودند.
قاضی پور ادامه داد: کشور ما با وجودی که یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان محسوب می شود اما به دلیل توزیع ناعادلانه ثروت و اختلاف طبقاتی های بوجود آمده باز هم شاهد فقر در کشور هستیم.

نماینده مردم ارومیه با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) خاطر نشان کرد: «کاخی ساخته نشود، مگر اینکه کوخی بریزد» شما حساب وقتی کارگری که 800 هزار تومان حقوق می گیرد اگر همان روز بیمار شود و در بیمارستان بستری شود جدای از سایر هزینه هایی که در طول ماه دارد باید کل حقوق آن ماهش را برای یک شب بستری شدن در بیمارستان بپردازد که همه اینها بر می گردد به بی تدبیری و بی فکر بودن مسئولین برای حل مشکلات اقشار ضعیف جامعه.»

آمار غیر رسمی نشان می دهد از سال ۸۴ تاکنون هزینه خانوار در ایران ۴.۷ برابر و درآمدها ۴.۴ برابر شده،با این وجود زندگی خانواری با درآمد ماهیانه کمتر از ۲.۷میلیون تومان در تهران به معنای قرار داشتن زیر خط فقر است.
وقتی به خط فقر در جامعه نگاه می کنیم متوجه رنج اکثریت مردم خواهیم شد در صورتی که حقوق بسیاری از افراد کارمند نرخی است که تامین اجتماعی تعیین می کند و با تمام مزیت های آن نظیر حق مسکن و حق اولاد و اضافه کار از مبلغ 15میلیون ریال تجاوز نمی کند.

خانواده کارگری با دامنه پوشش گسترده و بزرگ به‌عنوان بزرگترین و تأثیرگذارترین قشر جامعه در مناسبات اقتصادی از تولید گرفته تا مصرف، برای خود اندکی تعادل ایجاد کرده بودند که در سالهای گذشته 186درصد قدرت خرید خود را از دست دادند و حال دیگر با ازدست دادن قدرت فعلی خود در سال 95 با مشکلاتی متعدد‌تر روبه‌رو شده‌اند در صورتی که قدرت خرید آنان چهار برابر کمتر شده است ولی حقوق آنان به میزان اندکی افزایش داشته است.

از طرفی دیگر عده ای هستند که از شغل مناسبی و دائمی بی بهره اند و سازمان های حمایتی نظیربهزیستی و کمیته امداد هم نتوانسته اند برای این عده شغل مناسبی تهیه کنند توسعه خط فقر در این عده باعث آسیب های اجتماعی خطرناکی همچون اعتیاد و گورخوابی می شود. پس می توان نتیجه گرفت که سیاست های دولت ها چقدر در گسترش آسیب های اجتماعی و پدیده ای چون گورخوابی موثر است و با سیاست های چندین ساله است که آسیب های اجتماعی ایجاد یا از بین می روند.


منبع : دانا